ZFŚS i regulaminy dopiero od 50 pracowników

Od tego roku pracodawcy, którzy zatrudniają 20 pracowników nie mają już obowiązku ustalania regulaminu pracy ani wynagradzania. Nie muszą również tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Progi zatrudnienia zobowiązujące do tworzenia przepisów wewnątrzzakładowych i ZFŚS uległy bowiem podwyższeniu do 50 pracowników. Co jednak z dotychczasowymi regulaminami i funduszem socjalnym u mniejszych pracodawców?

Wypowiedzenie umowy terminowej nadal nie musi być uzasadniane

Brak obowiązku uzasadnienia dla wypowiedzenia umów o pracę na czas określony nie jest problemem prawnym, uzasadniającym zmiany w prawie. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 1 grudnia 2016 r. (sygn. akt I PK 241/15). Poznajmy szczegóły orzeczenia.

W jakiej formie korzystanie zmodyfikować warunki zatrudnienia

Pytanie: W jaki sposób zmodyfikować umowę o pracę pracowników, którzy dostali podwyżki wynagrodzeń? Czy poprzez porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy, czy w formie zwykłego aneksu informującego o wysokości podwyżki?

Ubezpieczenie zdrowotne słuchacza pomaturalnego studium – syna zleceniobiorcy

Pytanie: Czy 24-letni słuchacz Niepublicznego Pomaturalnego StudiumKształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarstwa może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny zleceniobiorcy wykonującego w naszej firmie umowę zlecenia i podlegającego z tego tytułu ubezpieczeniom?

Przejście pracownika na pełen etat na zastępstwo w trakcie miesiąca a wymiar urlopu

Pytanie: Pracownik był zatrudniony od 16 sierpnia do 15 listopada 2016 r. na 1/2 etatu. Za powyższy okres przysługiwał mu urlop wypoczynkowy w ilości 4 dni (32 godz.) z wymiaru 26 dni i tyle w tym okresie wykorzystał . Od 16 listopada pracownika zatrudniliśmy ponownie – tym razem już na pełen etat na czas zastępstwa nieobecnego podwładnego. Ile powinno mu przysługiwać urlopu wypoczynkowego za okres 16 listopada do 31 grudnia 2016 r.?

Premia dla pracownika na urlopie bezpłatnym przypadającym na przełomie miesięcy – jakie druki do ZUS

Pytanie: Jak wykazać w drukach ubezpieczeniowych urlop bezpłatny przypadający na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych, jeżeli w jednym z tych miesięcy oprócz wynagrodzenia pracownikowi wypłaciliśmy premię kwartalną?

Od kiedy absolwentowi studiów bez dyplomu przysługują świadczenia chorobowe

Pytanie: Pytanie dotyczy okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Z dniem 7 listopada zatrudniliśmy nowego pracownika. Po tygodniu stał się on niezdolny do pracy (przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 14 do 18 listopada 2016 r.). Wcześniej, od 6 czerwca do 6 listopada br., zatrudnialiśmy tę samą osobę na podstawie umowy zlecenia (z tego tytułu do 30 września nie opłacaliśmy składek z uwagi na posiadany przez zleceniobiorcę status studenta). Pracownik zakończył studia licencjackie, ale na razie jeszcze się nie obronił i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Z tego powodu od 1 października zgłosiliśmy go do ubezpieczeń (do ubezpieczenia chorobowego nie był zgłoszony). Czy w tej sytuacji będzie pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy? Wprawdzie brak jest 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, ale czy nie należy potraktować go jako absolwenta, mimo braku dyplomu ukończenia studiów licencjackich?

Nowa kwota trzydziestokrotności w 2017 roku

Resort pracy wskazał roczną kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tzw. trzydziestokrotności) na 2017 rok. Sprawdź, ile ona wynosi.

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego a zapisy w świadectwie pracy

Pytanie: Proszę o informację, jaki podać w świadectwie pracy tryb rozwiązania umowy o pracę. Rozwiązanie umowy było wynikiem nieprzyjęcia przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego złożonego w związku z trudnościami finansowymi pracodawcy i wypowiedzeniem układu zbiorowego pracy. Wypowiedzenia zmieniające otrzymało blisko 20 osób. Stosowaliśmy przy ich wręczaniu procedurę jak przy zwolnieniach grupowych.