Zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu i rekonwalescencję w okresie wyczekiwania

Pytanie: Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu oraz rekonwalescencję obejmujące okres 45 dni. Jak rozliczyć wynagrodzenie za ten czas, jeśli pracownika obejmuje okres wyczekiwania. W jaki sposób taką sytuacje rozliczyć u zleceniobiorcy?

Zmiany w outsourcingu według nowych rozwiązań

ZUS będzie uprawniony do przeksięgowania składek zapłaconych za pracowników przez firmę zewnętrzną na konto zakładu macierzystego, jeżeli zakwestionuje outsourcing. Rozwiązanie takie przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1306), nad którym trwają prace w Sejmie*. Sprawdźmy szczegóły.

Zmiana etatu w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy

Podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy wtedy, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy. Sprawdź, jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła przed powstaniem niezdolności do pracy.

Za 2 miesiące E-ZLA w nowej formie

Od 1 lipca 2017 r. ma zostać wprowadzony nowy, „bardziej przyjazny” sposób sporządzania zwolnień lekarskich wystawianych w formie elektronicznej. Dłużej „w obiegu” pozostaną również zwolnienia papierowe. Takie wnioski płyną z projektu zmian w przepisach ustawy chorobowej*. Poznaj motywy zmian.

Wysokość wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy

Pytanie: Jednemu z pracowników chcemy wręczyć wypowiedzenie zmieniające z pełnego wymiary na 1/2 etatu. Czy obliczając wynagrodzenie powinniśmy proporcjonalnie obliczyć wynagrodzenie czy możemy przyznać mniejszą stawkę. Nie znalazłam przepisów, które by regulowały te kwestię. Wynagrodzenie po zmniejszeniu nie będzie mniejsze niż 1/ minimalnego wynagrodzenia.

Wyjazd służbowy zleceniobiorcy – jak go polecać i rozliczać

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy związanej ze świadczeniem usług może łączyć się z koniecznością odbywania wyjazdów. W takim przypadku zleceniobiorcy przysługuje zwrot kosztów bezpośrednio z tym związanych – chyba że wyraźnie wyłączono je w umowie. Można też zrobić odwrotnie: rozszerzyć w umowie zakres świadczeń dla zleceniobiorcy. I to nawet na taki, jaki przysługuje pracownikom odbywającym podróże służbowe. Dlaczego wyjazd powinien wynikać z istoty zlecenia? Czy przejazdy zleceniobiorcy to „podróż służbowa”? Które wydatki trzeba zwrócić zleceniobiorcy i czy są one zwolnione z podatku i składek? Przeczytaj tekst i skorzystaj ze wskazówek eksperta.

Płatnik lub ZUS ustali stopę procentową składki wypadkowej na nowy rok składkowy

Jeżeli płatnik składał informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata oraz spełnia pozostałe wymagania ustawowe, to ZUS ustali mu stopę składek wypadkowych na nowy rok składkowy. Rok ten rozpoczyna się 1 kwietnia 2017 roku i trwać będzie do 31 marca 2018 roku. Jakie są to wymagania ustawowe? Kiedy płatnik ustali stopę procentową we własnym zakresie? Jaką stopę zastosować, gdy dojdzie do połączenia spółek? Koniecznie sprawdź w tekście.

Oskarżenie o kłamstwo w obecności innych pracowników

Pytanie: Pracodawca wezwał na rozmowę pracownicę , zamknął drzwi do gabinetu, w którym to znajdowali się jeszcze inni pracownicy ( dwóch mężczyzn ) ,po czym pracownica została oskarżona o kłamstwo i niedoinformowanie pracodawcy dot. spraw kadrowych. Nie miała szansy na odparcie zarzutów oraz czuła się skrępowana w obecności dwóch mężczyzn. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Ochrona rodzica uprawnionemu do urlopu wychowawczego przy obniżeniu etatu

Pracownik mający prawo do urlopu wychowawczego może żądać obniżenia jego wymiaru czasu pracy. Nawet niewielkie obniżenie daje mu ochronę przed wypowiedzeniem. Na jak długo? Czy jest to bezwzględna ochrona? Dowiedz się jakie są jej granice, jak ją formalnie przeprowadzić i czego może żądać pracownik.

Obsługa PKZP a zakres obowiązków pracownika

Pytanie: Na podstawie statutu Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pożyczkowej, która działa przy Urzędzie Miejskim, obsługę finansową prowadzi osoba z Referatu Finansowo – Księgowego. W regulaminie organizacyjnym urzędu jest zapis, że do zadań Referatu Finansowo – Księgowego należy prowadzenie obsługi finansowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo – pożyczkowej urzędu. Czy pracownik, który to wykonuje musi mieć zapisane w zakresie obowiązków prowadzenie księgowości kasy?