Zmiany nie tylko dla pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Więcej świadczeń dla pracowników, których pracodawca stanie się niewypłacalny przyznaje uchwalona przez Sejm nowela ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych*. Upewnij się jakie konkretne korzyści odniosą pracownicy, po wejściu w życie zmian.

Zmiana warunków pracy – poprzez aneks lub wypowiedzenie zmieniające

Pytanie: Zatrudniamy w dziale logistyki i sprzedaży w naszej hurtowni pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czasie podpisywania umowy o pracę otrzymał on szczegółowy zakres obowiązków. Kilka lat temu powstał w naszej firmie dodatkowy dział 'delivery', który zajmuje się kompletacją i wysyłką towaru dla klientów. Kierownik dyżurny wysyła naszego pracownika do realizacji zamówień (przygotowanie towaru do wysyłki dla klientów). Pracownik twierdzi, że w opisie swojego stanowiska pracy nie ma mowy o tym zadaniu. Wprawdzie w pkt. 12 1. 'Przyjmowanie i przygotowanie towaru do sprzedaży' ... ale dotyczy to jego zdaniem przygotowanie towaru do sprzedaży w sklepie, nie do wysyłki. Ponadto pracownik podnosi, że  na jego pasku płacowym znajduje się zapis: pracownik administracyjny logistyki. Czy to znaczy, że nie powinien wykonywać pracy 'fizycznej'? Czy postępujemy zgodnie z prawem pracy?

Zezwolenie na pobyt czasowy dla przenoszonych pracowników spoza UE

Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju (nie należącego do Unii Europejskiej. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach*. Sprawdź szczegóły zmian.

Zegarki dla pracowników w ramach nagrody jubileuszowej

Czy od wartości zegarków, wręczanych pracownikom z tytułu nagrody jubileuszowej należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jakie jest stanowisko ZUS w tej sprawie.

Wynagrodzenie dla członka rady nadzorczej za niepełny miesiąc

Pytanie: Ustaliliśmy wynagrodzenie dla członka zarządu, powołanego do pełnienia tej funkcji od 12 września br.,  w kwocie 3000 zł. Czy wynagrodzenie to należy podzielić przez ilość godzin roboczych we wrześniu 2017 r. (3.000 zł/168 godz.)? Czy też przez ilość dni we wrześniu 2017 r. (3.000 zł/30 dni)?

Rozliczenie w ZUS wynagrodzenia za „nadliczbówki” zasądzone przez sąd

Pytanie: Jeden z naszych pracowników wygrał sprawę w sądzie i musimy wypłacić mu wynagrodzenie za godziny nadliczbowe przepracowane w roku ubiegłym wraz z odsetkami. Czy od wypłaconej kwoty powinniśmy naliczyć składki?

Reforma emerytalna – czyli co nas czeka od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące przede wszystkim obniżenia powszechnego wieku emerytalnego, likwidacji emerytury częściowej, obniżenia do 20 lat wymaganego stażu (w przypadku kobiet) do podwyższenia emerytury do emerytury najniższej. Koniecznie poznaj szczegóły nowelizacji.

Przywrócenie do pracy bez zasądzonej wypłaty wynagrodzenia

Pytanie: Na mocy prawomocnego wyroku sądupracownik został przywrócony do pracy. W orzeczeniu nie zostało jednak zasądzone mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (art. 47 kp). Czy w takiej sytuacji należy – na żądanie pracownika – wypłacić mu wynagrodzenie bez wyroku sądowego? Pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia, wydaje się więc, że przesłanka określona we wspomnianym przepisie została spełniona.

Premia w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Pytanie: W naszej firmie zmieniły się zasady naliczenia premii. W regulaminie wynagrodzeń wprowadzono premię regulaminową (zamiast uznaniowej), która będzie naliczana za przepracowany miesiąc kalendarzowy. Będziemy ją wyliczać przez pomnożenie podstawy premii, tj. wynagrodzenia zasadniczego uprawnionego pracownika za dany miesiąc przez iloczyn wskaźnika wydajności oraz mnożnika jakościowego. Wskaźniki będą określone procentowo według tabel. W regulaminie jest zapis – premia obliczona jak powyżej ulega obniżeniu o 10% za każdy dzień nieobecności spowodowanej absencją chorobową z wyłączeniem absencji chorobowej będącej wynikiem wypadku w pracy oraz może ulec obniżeniu o nie więcej niż 50% wyliczonej premii w przypadku nałożenia na uprawnionego kary upomnienia lub do 100% w wypadku kary w postaci nagany. W związku z tym mam pytanie: w jaki sposób ma być wykazana premia w podstawie: zasiłku chorobowego jeżeli w miesiącu, który wchodzi do podstawy wystąpiły takie absencje: zasiłek z tytułu wypadku w drodze i z pracy, zasiłek z tytułu wypadku w pracy, zasiłek opiekuńczego, urlop macierzyński i rodzicielski urlop ojcowski oraz świadczenie rehabilitacyjne. Czy przy takich zasadach naliczania premia regulaminowa powinna być wykazana w podstawie zasiłków w kwocie faktycznej czy uzupełniana?

Odprawa pośmiertna po zmarłym pracowniku, zgłoszonym do grupowego ubezpieczenia

Pytanie: Czy żonie po zmarłym pracowniku przysługuje odprawa pośmiertna w sytuacji, gdy był ubezpieczony grupowo w naszej firmie, ale z jego wynagrodzenia opłacane były składki? Zmarły pracownik sam wnioskował o objęcie go ubezpieczeniem grupowym.