Zmiany w ustawie chorobowej tuz, tuż…

Na początku 2019 r. przewiduje się wprowadzenie znaczących zmian do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Chodzi m.in. o zapobieganie nieuzasadnionym wypłatom zasiłków i znacznemu uszczupleniu funduszu chorobowego poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad przyznawania zasiłków, w szczególności dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu przez krótki okres przed nabyciem prawa do zasiłku i to nie tylko zasiłku chorobowego, ale także pozostałych świadczeń, tj. zasiłków macierzyńskiego i opiekuńczego. Co ważne, uproszczony ma zostać również sposób ustalania okresu zasiłkowego. W tym opracowaniu przedstawimy zasady dotyczące zmian w zakresie okresu wyczekiwania i ustalania okresu zasiłkowego.

Zgon pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym, a prawo do odprawy pośmiertnej

Pytanie: Uzyskaliśmy informację, że zmarł pracownik korzystający ze świadczenia rehabilitacyjnego. Czy w takiej sytuacji rodzinie zmarłego przysługuje odprawa pośmiertna i jak ją ewentualnie obliczyć?

Zgoda na dostęp do danych zatrudnionych

Przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z Konstytucją, poza artykułem dotyczącym dostępu społecznych inspektorów pracy do informacji i dokumentów zawierających dane osobowe. Poznaj najnowsze stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.

Zaświadczenie o zatrudnieniu dla pracownicy na urlopach z tytułu rodzicielstwa

Pytanie: Pracownice, które przebywają na urlopie rodzicielskim lub wychowawczym zwracają się niekiedy z prośbą o wydanie im zaświadczeń o zatrudnieniu, celem przedłożenia w szkole lub w przedszkolu. Czy w treści zaświadczenia powinien znaleźć się zapis o przebywaniu przez pracownicę na jednym z tych urlopów? A jeśli nie, to czy pracodawca może sam uznać, że wydając takie zaświadczenia powinno się informację o tym zamieścić? Dodam, że zaświadczenia wydawane są na naszych drukach zakładowych (opracowanych przez nas), a nie drukach szkoły lub przedszkola.

Wyższy ryczałt dla nauczyciela za granicą

Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej* ma podwyższyć stawki ryczałtu należnego nauczycielom skierowanym lub delegowanym do wykonywania pracy poza granicami Polski. Poznaj planowane zmiany.

Wynagrodzenie dla pracowników przy zawieszeniu działalności

Konstytucja Biznesu modyfikuje zasady zawieszania prowadzenia firmy. Wprowadza ona możliwość dokonywania zawieszenia nawet w przypadku zatrudniania pracowników. Poznaj szczegóły obowiązujących rozwiązań.

Urlop niepełnoetatowca w świadectwie pracy

Pytanie: Mieliśmy pracownika niepełnoetatowego, z ponad 10 – letnim stażem, zatrudnionego na 23/40 etatu,z którym rozwiązaliśmy umowę z końcem lutego. Mamy wątpliwości, czy poprawnie wpisaliśmy w świadectwie pracy (ust. 6 pkt 1)wykorzystany przez byłego pracownika urlop za2018 rok. Pracownik ten wykonywał pracę: w poniedziałek – przez 4 godz., wewtorek – 5 godz., w środę – 5 godz., w czwartek – 4 godz., w piątek – 5 godzin.Pracownik „wybrał” urlop za cały tydzień (23 godziny), a brakującą godzinęwykorzystał w ostatnim dniu pracy. Prosimy o informację jaki zapis powinien się znaleźć w wydanym pracownikowi dokumencie.

Umowa o pomocy przy zbiorach - jak ją stosować w rolnictwie

Sektor rolnictwa zyskał nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej na podstawie której można zatrudniać osoby do pomocy w gospodarstwie. Sezon letni i jesienny to czas zbiorów warzyw, owoców przy których zwiększa się zapotrzebowanie na ręce do pracy. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, do której zostały wprowadzone przepisy o tzw. umowie o pomocy przy zbiorach. Jednak nie ma ona zastosowania do pracy przy zbieraniu wszystkich produktów rolnych. Przede wszystkim adresowana jest do sadowników, a także producentów warzyw, ziół, chmielu i tytoniu. Poznaj szczegóły.

Skutki odwołania pracownika powołanego

Czy pracownik zatrudniony na podstawie powołania, w przypadku odwołania w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ma roszczenie o przywrócenie do pracy, czy tylko o odszkodowanie? Dowiedz się jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii.