Wypadek w pierwszym dniu zatrudnienia, a prawo do świadczeń chorobowych

Pytanie: W pierwszym dniu zatrudnienia pracownik udał się do przychodni medycyny pracy celem odbycia obowiązkowych badań. Wracając z przychodni został potrącony przez samochód. Czy w takiej sytuacji przysługują jakieś świadczenia chorobowe i jak ewentualnie obliczyć ich wysokość?

Ustalenie wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy

Pytanie: Z pracownicą, - dyrektorem oddziału regionalnego naszej spółki- rozwiązaliśmy umowę o pracę za porozumieniem stron. Według porozumienia, rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 9 miesięcy po dniu zawarcia porozumienia. Zaś w okresie pomiędzy podpisaniem porozumienia a ostatecznym rozwiązaniem umowy o pracę dyrektorka została zwolniona z obowiązku wykonywania pracy, a spółka zobowiązała się za ten okres wypłacić jej comiesięczne wynagrodzenie. Była dyrektor ustaliła jeszcze z zarządem, że otrzyma w tym okresie normalne wynagrodzenie, obejmujące zarówno pensję zasadniczą jak i premie, które jej przysługiwały na mocy zakładowego regulaminu. Taki sposób obliczania wynagrodzenia zastosowaliśmy wcześniej wobec kilku, zwolnionych w podobny sposób, pracowników. Jednak ustalenia te nie zostały zapisane w porozumieniu, były one dokonane jedynie ustnie, na spotkaniu byłej pracownicy z członkami zarządu.Gdy podpisano porozumienie i dyrektor zrezygnowała z pracy, spółka wypłacała jej pensję, tak jak to określono w porozumieniu. Tyle, że wypłaty obejmowały tylko wynagrodzenie zasadnicze, bez wysokich premii, które przysługiwały na jej stanowisku.Była dyrektor zażądała więc zapłaty wyrównania wynagrodzenia, obejmującego należne jej zdaniem premie. Czy słusznie?

Służba wojskowa wliczana do prac w szczególnym charakterze

Włączenie danego rodzaju pracy do prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze z zaliczeniem do okresu pracy szczególnej wcześniejszego stażu pracy na tym stanowisku powoduje, że zaliczeniu do okresu uprawniającego do wcześniejszej emerytury podlegają nie tylko okresy pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, ale także okres zasadniczej służby wojskowej, która rozpoczęła się i zakończyła jeszcze przez zmianą przepisów oraz przerwała okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub charakterze. Tak orzekł Sąd Najwyższy. Sprawdź szczegóły czerwcowego orzeczenia sądu.

Rekompensata za wypadek nie zawsze bez podatku

Zadośćuczynienie za wypadek przy pracy nie podlega zwolnieniu z PIT, jeżeli jest wypłacane na podstawie zawartej z poszkodowanym pracownikiem umowy lub ugody, która nie była zawarta przed sądem. Tak uznał organ podatkowy w wydanej niedawno interpretacji indywidualnej. Poznaj jej treść.

Problemy z rozliczaniem kosztów przejazdów i noclegów w delegacji

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Upewnij się jak je bezbłędnie wyliczyć.

Od 2019 roku – nowa ulga w ZUS dla małych przedsiębiorców

Mały ZUS zależny od przychodu to kolejna – po tzw. uldze na start i 24-miesięcznym okresie preferencyjnego ZUS-u – opcja obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne w związku z prowadzoną działalnością. Z możliwości tej przedsiębiorcy o niewielkich przychodach skorzystają od stycznia 2019 roku. Dowiedz się więcej.

Nowy system oceny pracy nauczycieli

Informujemy, iż od 1 września 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli. W opracowaniu wskazujemy jakie obowiązki, związane z oceną pracy nauczycieli, nakłada ono na dyrektora szkoły. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.

Niedługo nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców?

Konieczność elektronicznego złożenia wniosku o zezwolenie na pracę i oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, wydłużenie do 12 miesięcy okresu pracy na podstawie oświadczenia. To zmiany, jakie w zakresie zatrudniania cudzoziemców, wprowadzi nowa ustawa o rynku pracy*. Upewnij się, co te zmiany oznaczają dla Ciebie.

Koszty zakwaterowania pracowników tymczasowych i zleceniobiorców a przychód

Pytanie: Jesteśmy agencję pracy tymczasowej, która zapewnia zakwaterowanie pracownikom tymczasowym i zleceniobiorcom w pobliżu siedziby kontrahenta agencji. Zakwaterowanie oferowane jest wyłącznie cudzoziemcom, których miejsce stałego zamieszkania znajduje się poza granicami Polski. Zakwaterowanie pracowników tymczasowych i zleceniobiorców w bliskiej odległości od miejsca wykonywania pracy podyktowane jest względami biznesowymi. Czy nieodpłatne lub częściowo odpłatne zapewnianie noclegów pracownikom tymczasowym będzie stanowić dla nich przychód podlegający opodatkowaniu ?