Zwrot kosztów podróży i wypłata dodatków za kontrole w terenie

Pytanie: Pracownikom wykonującym kontrole w terenie zwracamy koszty podróży oraz wypłacamy dodatki kontrolerskie i terenowe. Czy od tych wypłat powinniśmy naliczać składki? Pracownik nie otrzymuje polecenia wyjazdu służbowego (delegacji), a kontrola przeprowadzana jest na podstawie upoważnienia wystawianego przez nas.

Zarządca sukcesyjny = kontynuacja działalności firmy po śmierci właściciela

W połowie listopada br. zaczną obowiązywać przepisy nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej*. Powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwoli na dalsze prowadzenie firmy zmarłego przedsiębiorcy, w tym m.in. dalsze zatrudnianie jej pracowników, do czasu przejęcia zakładu pracy przez spadkobierców. Dowiedz się więcej.

Umowa o pracę i powołanie do rady nadzorczej emeryta

Pytanie: Emeryt w wieku 69 lat, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednej spółce, a w drugiej powołano go do rady nadzorczej. Proszę o informację, czy osiągnięte przychody będą miały wpływ na zmniejszenie wypłacanej emerytury.

Szkolenia i studia podyplomowe prezesa zarządu

Jeżeli firma pokrywa Prezesowi Zarządu powołanemu do wykonywania zadań na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania koszty szkolenia oraz koszty studiów podyplomowych, to musi je uwzględni w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Warto poznać opinię ZUS w tej sprawie, aby nie narazić się na sankcje ze strony ZUS.

Rekompensata za likwidację stanowisk pracy

Pytanie: Spółka zatrudniająca pracowników na umowy o pracę zamyka jeden z zakładów produkcyjnych. To wiąże się z likwidacją stanowisk pracy wszystkich pracowników, wobec tego spółka zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie, w którym przyznaje pracownikom odprawę, rekompensatę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, bonus za pełne zaangażowanie pracownika w pracę, aż do dnia rozwiązania stosunku pracy, świadczenie wyrównawcze dla pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy wypłacone pracownikom świadczenia musimy oskładkować? Naszym zdaniem żadne ze świadczeń wskazanych powyżej nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników powołując się na rozporządzenie składkowe, że wypłata ww. świadczeń powinna być zwolniona od obowiązku naliczania i potrącania składek ZUS.

Przerwanie praktycznej nauki zawodu a staż pracy

Pytanie: Z dniem 20 czerwca 2001 r. pracownik ukończył zasadniczą szkołę zawodową o 3-letnim okresie nauczania w zawodzie stolarza. Przedstawił świadectwo pracy potwierdzające okres zatrudnienia jako uczeń stolarza od 1 września 1998 r. do 30 kwietnia 2000 r. Stosunek pracy rozwiązano na prośbę pracownika. Czy w opisanej sytuacji należy zaliczyć do stażu pracy cały wymieniony okres zatrudnienia, chociaż pracownik-uczeń rozwiązał umowę w trakcie II roku nauki?

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku z tytułu kontraktu menedżerskiego

Pytanie: Zatrudniamy osobę na podstawie kontraktu menedżerskiego. W ZUS podlega ubezpieczeniom jak zleceniobiorca i jest zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. W październiku menedżer chorował przez 12 dni i przysługuje mu zasiłek. Dnia 22 października Spółka otrzymała zajęcie komornicze obejmujące wierzytelności i inne świadczenia, na łączną sumę ok. 20 tys. zł. Wynagrodzenie w wysokości 15 000 zł płatne na koniec każdego miesiąca to jedyny dochód tej osoby, a kontrakt został podpisany na trzy lata. Jak postąpić wobec komornika ? Ile i z czego można potrącić na poczet należności niealimentacyjnej ?

Okresowa emerytura kapitałowa – dla kogo i na jakich warunkach

Warunki nabywania prawa do okresowej emerytury kapitałowej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) określa ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych . Sprawdź komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić by ją otrzymać.

Od stycznia 2019 r. istotne zmiany dla związków zawodowych

Nie tylko pracownicy, lecz również inne osoby, wykonujące pracę zarobkową będą mogły tworzyć i wstępować do już działających organizacji związkowych. Poznaj najistotniejszą ze zmian, którą z początkiem 2019 r. wprowadzi nowelizacja przepisów o związkach zawodowych.