Nowy składnik pensji w regulaminie wynagradzania

Pytanie: W dziale handlu zamierzamy w tym roku wprowadzić prowizję od obrotu/sprzedaży. Do tej pory obowiązywało wynagrodzenie miesięczne minimalne (w skład wchodziła premia, dodatki kierownicze). Jak zmienić regulamin wynagradzania w zakresie wspomnianej prowizji? Czy można ją nazwać dodatkiem czasowo-prowizyjnym? Jakie powinny być załączniki do regulaminu: załącznik do wynagrodzenie w stawce miesięcznej, załącznik do wynagrodzenia prowizyjnego. Prosimy o załączenie wzorów.

Ekwiwalenty i ryczałty – na co zwróci uwagę ZUS podczas kontroli

W codziennej praktyce dość często zdarza się, że pracodawcy zawyżają kwoty przyznanych pracownikom ekwiwalentów i ryczałtów, zaniżając w ten sposób należne składki. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę pracodawcy przy ustalaniu wysokości przysługujących pracownikom ekwiwalentów? Czym powinni kierować się pracodawcy, ustalając wysokość ekwiwalentów wypłacanych pracownikom za używanie własnej odzieży i obuwia oraz za pranie tej odzieży, żeby mogły być one wyłączone z podstawy wymiaru składek? Dlaczego ZUS nakazuje naliczanie składek od ekwiwalentów za pranie ubioru służbowego oraz umundurowania, mimo że wypłacane są one w wysokościach odzwierciedlających ponoszone przez pracowników koszty? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i opiniami specjalisty.

Czy w styczniu 2019 roku można pracownikowi wypłacić jeszcze 2.100 zł minimalnej płacy?

Pytanie: Czy wynagrodzenie za grudzień płatne w styczniu 2019 r. może jeszcze być poniżej kwoty wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w roku 2019? Czy wypłata w styczniu może być 2.100 zł brutto, a nie 2250 zł?

Czy ryczałt za nadgodziny jest korzystny dla pracodawcy w 2019 roku

Wypłacając pracownikowi ryczałt za nadgodziny pracodawca nie musi ewidencjonować jego godzin pracy, pod pewnymi jednak warunkami. Sprawdź koniecznie, jak ustalić wysokość ryczałtu, by pracownik nie wystąpi z żądaniem wynagrodzenia z dodatkiem za „nadwyżkę”.

„Trzydziestokrotność” utrzymana w 2019 roku

Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu, które odbyło się 14 listopada 2018 r. uznał przepisy znoszące tzw. limit 30-krotności za niezgodną z konstytucją. Ustawa znosząca maksymalny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe miała wejść w życie z początkiem 2019 r. Dowiedz się więcej. 

Zmiana w ochronie wynagrodzenia za pracę, w tym z tytułu zlecenia

W związku z PPK, gdzie składki potrącimy pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, modyfikacji uległ art. 87 i 871 kp. Obecnie potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu już nie tylko składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy ale także wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, jeśli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. Podobnie brzmi przepis określający kwotę wolną od potrąceń obowiązującą przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczek pieniężnych pobranych przez pracownika oraz kar porządkowych. Koniecznie poznaj aktualne zasady.

Wzrost odpisów na ZFŚS

W 2019 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty z tytułu odpisów i zwiększeń na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jakie? Sprawdź koniecznie.

Wypłata wynagrodzenia „do ręki” – tylko na wniosek

Od 1 stycznia 2019 r. wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Dowiedz się więcej.

Urlop niepełnoetatowca w 2019 roku – na co szczególnie zwrócić uwagę

Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, to przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do ułamka etatu. To zaś oznacza, że wymiar urlopu pracownika (czyli 20 lub 26 dni) trzeba przemnożyć przez odpowiedni ułamek etatu i zaokrąglić wynik do pełnego dnia. Natomiast przeliczanie urlopu na godziny i jego udzielanie odbywa się już na podobnych zasadach, jak w przypadku pracownika pełnoetatowego. Kiedy wyjątkowo można udzielić urlopu na część dnia? Ile urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi na niepełnym etacie? Jak poprawnie ustalać proporcję z dodatkowych dni urlopu? To tylko 3 z wielu innych pytań, na które odpowiadamy w tekście. Przeczytaj opracowanie, a na pewno nie popełnisz błędu przy obliczaniu urlopu dla pracownika niepełnoetatowego w 2019 roku.