Zwrot kosztów podróży

Często pracownicy socjalni w ramach swoich obowiązków służbowych, mają w umowie o pracę jako teren pracy miasto i gminę oraz prawo do zwiększonych kosztów uzyskania w podatku. W związku z tym pracodawcy mają dylemat: czy przy wyjazdach poza miasto, ale w gminie, zakład jest zobligowany zwrócić za bilety autobusowe komunikacji miejskiej? Czy w przypadku, gdy pracownik musi wyjechać na teren gminy, to jest to podróż służbowa? Sprawdźmy, jaka jest opinia Państwowej Inspekcji Pracy.

Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca na rozliczenia płacowe

Zmiana wymiaru czasu pracy wymaga zaktualizowania warunków umowy o pracę. Podwyższenie bądź obniżenie wielkości etatu zazwyczaj pociąga za sobą odpowiednią modyfikację wynagrodzenia za pracę. To z kolei wpływa na sposób ustalenia wynagrodzenia, a także innych należności ze stosunku pracy. Krok, po kroku sprawdźmy, jakie obowiązki ma z tego tytułu pracodawca.

Rozliczenie się pracowników z Ukrainy z przychodów osiągniętych w Polsce

Pytanie: W jaki sposób rozliczyć pracowników z Ukrainy jeżeli pracują u nas już ponad rok na podstawie umowy o pracę? W ubiegłym roku nie przebywali na terytorium Polski dłużej niż 180 dni, więc rozliczaliśmy ich na podstawie nr NIP w urzędzie właściwym dla rozliczania obcokrajowców. Nie otrzymaliśmy oświadczenia o rezydencji. Jaki urząd skarbowy będzie właściwy dla rozliczenia za ten rok?

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób współpracujących

Reguły odnoszące się do pracowników nie dotyczą zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub osób współpracujących przy takiej działalności. Obowiązują odrębne zasady. Poniżej przypominamy jakie.

Po co działa portal PPK

Na stronie mojeppk.pl uruchomiono portal PPK – serwis internetowy, za pomocą którego pracodawcy mają dostęp do informacji m.in. o instytucjach finansowych uprawnionych do tworzenia PPK oraz zarządzanych przez nie funduszach. Sprawdź, co jeszcze zyskują pracodawcy, korzystając z serwisu.

Oświadczenie na potrzeby ustalenia limitu 30-krotności w 2019 roku

Pytanie: Czy nowo zatrudniony pracownik wciąż może składać pracodawcy oświadczenie (informację) o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek u poprzedniego pracodawcy? Czy takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z RODO?

Odpoczynek tygodniowy pracownika – jak go zapewnić zgodnie z przepisami

Odpoczynku tygodniowego nie można zlikwidować, ale prawo dopuszcza możliwość jego skrócenia w niektórych przypadkach do 24 godzin. Na czym polega odpoczynek tygodniowy? Czy można wyznaczać odpoczynek raz na początku, raz na koniec tygodnia? Co z odpoczynkiem tygodniowym, jeżeli pracownika wezwano do pracy w wolną sobotę lub niedzielę? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście. Koniecznie go przeczytaj, a unikniesz wątpliwości i błędów związanych z zapewnieniem podwładnemu omawianego odpoczynku, a co za tym idzie sankcji, jakie może nałożyć PIP.

Kiedy przysługuje odprawa w związku z likwidacją stanowiska

Pytanie: Czy w sytuacji gdy rozwiązujemy stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy na czas nieokreślony w związku z likwidacją stanowiska wynikającą ze zmian organizacyjnych, to czy należy się odprawa zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?

Kasy zapomogowo – pożyczkowe po nowemu

Przypominamy, iż obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. zmiany w przepisach ustawy o związkach zawodowych dotknęły także pracowniczych kas zapomogowo – pożyczkowych. Dowiedz się jaki skutek dla kas przyniosła modyfikacja przepisów związkowych.