Łączenie przerw na karmienie – dobra wola, czy obowiązek pracodawcy

Pytanie: Pracownica będąca matką bliźniaków wystąpiła do naszej firmy z wnioskiem, aby przysługujące jej zwolnienia na karmienie dzieci piersią udzielać jednorazowo – bezpośrednio przed zakończeniem dnia pracy. Czy wniosek ten musimy zaakceptować? Nadmieniam, że nie jest nam to na rękę.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej a dopłaty z PFRON

Pytanie: Zatrudniłam pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jego wynagrodzenie to minimalna krajowa. Proszę o pomoc jak zgłosić go do PFRON i jakie mogę mieć dopłaty w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Zaznaczam, że zatrudniam tylko 10 pracowników. Niepełnosprawny jest tylko ten jeden.

Wymiar urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym

Dość często pracownica w trakcie pobytu na urlopie wychowawczym rodzi drugie dziecko. Sprawdź, czy w tej sytuacji przysługuje jej pełen urlop macierzyński.

Wykonywanie obowiązków inspektora bhp w firmie

Pytanie: Czy możemy zatrudnić osobę na stanowisko p.o. inspektora bhp, jeśli ma kwalifikacje technika bhp i szkolenie dla pracowników służb bhp? Osoba ta pełniłaby obowiązki do czasu uzyskania 3-letniego stażu pracy w służbie bhp. Ma średnie wykształcenie i 4-letni ogólny staż pracy. Zatrudniamy 111 osób, więc dotychczas zatrudnialiśmy pracownika jednoosobowej komórki bhp.

Wykazywanie przerw na karmienie w ewidencji czasu pracy

Pracownica, która karmi dziecko piersią ma prawo do 2 półgodzinnych (przy jednym dziecku) lub 45 minutowych (przy większej liczbie dzieci) przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Czy przerwy te wymagają – zgodnie z nowymi zasadami prowadzenia dokumentacji pracowniczej – wykazywania w ewidencji czasu pracy? W tej sprawie wypowiedział się resort pracy. Sprawdź szczegóły.

Stały rozkład pracy a konieczność wykazywania godzin w ewidencji

Nałożony nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej obowiązek wykazywania w ewidencji czasu pracy godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzi pytanie o jego stosowanie w stosunku do pracowników, których rozkład pracy jest stały i wynika z przepisów wewnątrzzakładowych. Poznaj interpretację eksperta w tej sprawie.

Praca sezonowa przez dwa miesiące, a prawo do trzynastki

Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową, w której wypłacane są trzynastki. W ubiegłym roku na okres sezonu letniego zatrudniliśmy dwoje pracowników. Z uwagi na to, że przepracowali oni tylko dwa miesiące (lipiec, sierpień) nie wypłaciliśmy im dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Aktualnie otrzymaliśmy wezwanie od jednej z tych osób z żądaniem wypłacenia zaległej trzynastki wraz z odsetkami za zwłokę. Czy mamy taki obowiązek, a jeśli tak, to jak ustalić kwotę do wypłaty oraz czy naliczać od niej składki i jak je ewentualnie wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych?

Niedopłata lub nadpłata trzynastki – jak skorygować składki oraz druki

Zarówno niedopłata, jak i nadpłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego, popularnie zwanego trzynastką, pociąga za sobą określone konsekwencje w zakresie opłaconych już składek oraz złożonych dokumentów rozliczeniowych. Pracodawcy zgłaszają w tym temacie szereg wątpliwości, które w 2019 r. zwiększa dodatkowo wprowadzenie zupełnie nowego raportu imiennego zawierającego informacje o wypłaconych trzynastkach. Sprawdź, jak poprawnie dokonać korekty wypłaconego niedopłaconego lub nadpłaconego świadczenia.

Na ile wiąże umowa przedwstępna zawarta z kandydatem do pracy

Pytanie: Podpisaliśmy z osobą ubiegającą się o zatrudnienie umowę przedwstępną na określone warunki pracy i płacy. Jednak teraz chcielibyśmy je zmienić – tzn. przewidzieć inną nazwę stanowiska, inne miejsce pracy, inny zakres obowiązków i w związku z tym niższą kwotę wynagrodzenia. Czy jest to możliwe? Jak możemy to zrobić? Czy osoba ta może z tym iść do sądu? Jak ta sytuacja wyglądałaby, gdybyśmy umówili się tylko ustnie? Czy podpisanie listu intencyjnego jest równoznaczne z podpisaniem umowy przedwstępnej i umowy ustnej? Do jakich przepisów możemy się odnieść?