Wzór deklaracji odstąpienia od wpłat na Pracowniczy Plan Kapitałowy

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia*, którego załącznikiem jest szablon oświadczenia. Poznaj szczegóły.

Umowy zlecenia na następujące po sobie okresy

Pytanie: Na podstawie umowy zlecenia zatrudniamy osobę, dla której jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń. Po upływie okresu, na jaki zawarta została aktualna umowa chcemy podpisać kolejne zlecenie. Czy osobę tę będziemy musieli wyrejestrować z ubezpieczeń wraz z zakończeniem pierwszej umowy i ponownie do nich zgłosić po podpisaniu drugiej?

Świadectwo pracy a brak akt potwierdzających zatrudnienie

Pytanie: Pracownik pracował od 1 sierpnia 1983 r. do 29 lutego 1984 r. na 1/2 etatu. Nie otrzymał świadectwa pracy, a obecnie domaga jego wydania. Nie znalazłam w archiwum akt osobowych tego pracownika. Czy jest możliwość wydania (i w jakiej formie) potwierdzenia, że pracownik był zatrudniony w naszym zakładzie, aby np. ZUS mógł zaliczyć ten staż pracy? Dodam, że wcześniej zostało wydane zaświadczenie na podstawie listy płac.

Świadczenia medyczne dla rodziny pracownika

Pytanie: Firma dla swoich pracowników, zleceniobiorców i członków ich rodzin w najbliższym czasie wykupi pakiety medyczne. Czy świadczenie tego typu dla rodziny podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Składki od wypłat zaległych dodatków za godziny nocne

Jeżeli pracownik wygra w sądzie sprawę o wypłatę dodatków za pracę w porze nocnej, płatnik może mieć sporo wątpliwości. Przede wszystkim często zastanawia się według jakiej stawki wynagrodzenia minimalnego powinien liczyć wspomniane dodatki, jeśli przysługują one za dwa ubiegłe lata, a ich wypłata będzie miała miejsce w roku bieżącym oraz co w takiej sytuacji ze składkami. Przeczytaj opracowanie a zyskasz pewność, jak rozliczać zaległe wypłaty za pracę w nocy.

Przywrócenie pracownika do pracy – konsekwencje dla pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej zarówno na czas określony jak i na czas nieokreślony musi się odbyć w zgodzie z przepisami Kodeksu pracy. Zatem nie tylko pod względem formalnym jak np. zachowanie formy pisemnej i podanie przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego, ale i merytorycznym poprzez wskazanie prawdziwego powodu wypowiedzenia umowy bezterminowej. Jeśli pracownik zostanie zwolniony niesłusznie lub w nieprawidłowym trybie, przysługują mu uprawnienia podlegające na wysunięciu stosownych roszczeń przeciwko pracodawcy na drodze sądowej. Jakie to ma skutki dla pracodawcy. Sprawdź koniecznie.

Opodatkowanie pakietu medycznego dla pracownicy na urlopie macierzyńskim

Pytanie: Naszapracownica przebywa na urlopie macierzyńskim i pobiera zasiłek wypłacany z ZUS. Korzysta z pakietu medycznego, który współfinansuje, o czym stanowią przepisy wewnątrzzakładowe. Wartość pakietu finansowanego w części opłacanej przez pracodawcę nie podlega oskładkowaniu, jest natomiast opodatkowany. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek od wartości pakietu pracownicy przysługują koszty uzyskania przychodu?

Jak zgodnie z prawem zorganizować czas pracy pracownicy w ciąży

W jaki sposób pracodawca powinien organizować pracę dla ciężarnej pracownicy? Co może polecić jej tylko za jej zgodą, a czego nie może wyznaczyć, nawet mając jej akceptację? Przeczytaj opracowanie i upewnij się, jak postąpić, by nie narazić się na konsekwencje.

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik wraca do pracy 31. dnia miesiąca

Pytanie: Pracownik przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym wypłacanym przez ZUS w okresie od 2 października 2018 r. do 30 stycznia 2019 r. W ostatnim dniu miesiąca powrócił do pracy. Nasz system płacowy nie naliczył mu wynagrodzenia za jeden dzień pracy, czyli za 31 stycznia (o wyrównanie pensji pracownik aktualnie wnosi pretensje). Czy powinien on powinien otrzymać wynagrodzenie za ostatni dzień stycznia 2019 r. ?

Jak rozliczyć zaległe wypłaty dokonane na rzecz byłego pracownika

Pytanie: Dnia 28 lutego 2019 r. z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę. Mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy i dopiero na początku kwietnia wypłacimy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (+dodatki). Wtedy też zostanie wypłacony ekwiwalent za urlop oraz premia kwartalna. Jak prawidłowo rozliczyć te wypłaty na rzecz byłego już pracownika ? Jakie koszty uzyskania przychodów zastosować, skoro już nie pracuje a wcześniej miał odliczane normę podwyższoną 139,06 zł ? Wiemy, że pracownik znalazł już pracę, co więc z kwotą miesięcznej ulgi z PIT-2 ? Czy były pracownik może zażądać odsetek, jeśli uzna, że wypłaty są zaległe ?