Wymiar urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym

Pytanie: W czasie pobytu na 6-miesięcznym urlopie wychowawczym pracownica urodziła dziecko. Czy w tej sytuacji przysługuje jej pełen urlop macierzyński i zasiłek?

Urlop bezpłatny przez część miesiąca – co ze składkami na FP i FGŚP?

Jeżeli pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przebywał na urlopie bezpłatnym, pracodawcy często mają wątpliwości jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc oraz co w takiej sytuacji ze składkami na FP i FGŚP. W takim przypadku podstawę składek stanowić będzie wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym miał miejsce pobyt na urlopie bezpłatnym i od tej kwoty wyliczamy składki na FP i FGŚP. Sprawdźmy, na przykładach z praktyki, jak te należności bezbłędnie naliczyć.

Udowodnienie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych w gestii pracodawcy

Pracodawca musi wykazać, że czyn pracownika polegający na ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych lub popełnieniu przestępstwa na jego szkodę, faktycznie został dokonany. Czy w razie wątpliwości może jednak skutecznie zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 Kodeksu pracy? Koniecznie poznaj najnowszą opinię Sądu Najwyższego wyrażoną w wyroku z 13 marca 2018 r. sygn. I PK 16/17.

Pracownik idzie na urlop - jak rozliczyć wynagrodzenie, świadczenie urlopowe i opłatę za paszport

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony od 8 kwietnia 2019 r., na 3/4 etatu. Zarabia 1 800 zł, a oprócz tego otrzymuje zmienne premie miesięczne. Wynagrodzenia są płatne ostatniego dnia każdego miesiąca, a premie 5. dnia miesiąca następnego. Pracownik pójdzie na 14-dniowy urlop w czerwcu (od 11 do 24.06., 54 godziny). Przysługuje mu świadczenie urlopowe, które pracodawca wypłaci 10. czerwca. Pracownik ma prawo do zwykłych kosztów uzyskania przychodów, ale nie złożył oświadczenia PIT-2 w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Jak rozliczyć cały czerwiec, w tym wynagrodzenie urlopowe, jeżeli w okresie przed urlopem pracownik otrzymał premię za kwiecień dnia 2 maja (289 zł), a za maj - dostanie 5 czerwca (ok. 320 zł) ? Ponadto, pracodawca zwróci pracownikowi opłatę paszportową 140 zł za wyrobienie nowego dokumentu (poprzedni dawno utracił ważność). Czy ta opłata też jest przychodem pracownika ?

Oskładkowanie ryczałtu za używanie prywatnego samochodu przez niepełnoetatowego pracownika

Pytanie: Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu będzie użytkował własny samochód osobowy dla potrzeb naszego zakładu pracy w jazdach lokalnych. Czy przyznany mu z tego tytułu ryczałt pieniężny (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.) musimy zmniejszać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, aby jego wartość korzystała ze zwolnienia składkowego?

Na jakiej podstawie członkowie rodziny mogą odebrać dokumentację pracowniczą

Przepisy przyznają członkom rodziny pracownika prawo do odbioru dokumentacji pracowniczej po okresie jej przechowywania, a także wydania kopii z całości lub części dokumentacji pracowniczej. Dowiedz się, w jaki sposób członkowie rodziny mogą udokumentować swoje uprawnienie do odbioru dokumentacji.

Limitowanie terminowych umów nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje* ograniczyć długość terminowych umów o pracę zawieranych z nauczycielami w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Sprawdź, jak będą limitowane umowy o pracę na czas określony i od kiedy nowy limit zacznie obowiązywać.

Kiedy zleceniobiorca może wybrać umowę, która ma stanowić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń

Pytanie: Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą 30 letnią, zatrudnioną już na podstawie takiej umowy w innej firmie. Czy zleceniobiorca może wybrać umowę, z tytułu której chce być objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi?

Kiedy pracownik nie ma prawa do odprawy emerytalno - rentowej

Jeżeli pracownik pobiera emeryturę/rentę i nadal pracuje, odprawa mu się nie należy, ponieważ nie doszło do ustania stosunku pracy. Wielu pracodawców ma jednak dylemat, czy odprawa będzie takiemu pracownikowi przysługiwała z chwilą rozwiązania umowy. Przeanalizujmy zatem orzecznictwo sądowe, które nie jest jednak w tej kwestii jednolite i sprawdźmy, jak postępować, mając w firmie pracownika pobierającego emeryturę lub rentę.

Jawność kwoty wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę

Sejm zajmuje się projektem zmian w przepisach*, który ma nałożyć na pracodawców obowiązek informowania kandydatów o wysokości proponowanego wynagrodzenia zasadniczego już na wstępie postępowania rekrutacyjnego. Sprawdź szczegóły.