W świadectwie pracy nie będzie imion rodziców

Resort pracy opracował projekt zmiany rozporządzenie dotyczącego świadectw pracy* przewidujący usunięcie z pomocniczego wzoru świadectwa pracy punktu dotyczącego imion rodziców pracownika. Zmiana ta ma na celu dostosowanie stosowanego wzoru do wymogów wynikających z unijnego rozporządzenia w sprawie danych osobowych.

Uzyskanie prawa do renty – czy konieczne są badania kontrolne pracownika

Pytanie: Pracownikowi przyznano rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy skierować go na badania kontrolne?

Składki na PPK – 13 ważnych wskazówek dla pracodawców

Już w kolejnym miesiącu, bo 1 lipca 2019 r. wobec części płatników zaczną obowiązywać przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wiązać się to będzie z koniecznością dokonania wyboru instytucji finansowej, z którą podpisane zostaną dwa rodzaje umów oraz obowiązkiem naliczania, pobierania i odprowadzania zupełnie nowych składek - i to nie tylko za pracowników. Na wykonanie tych czynności przepisy przewidują konkretne terminy. Sprawdźmy jakie.

Skutki korzystania z urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym

Pytanie: Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym w okresie od  24 maja 2018 do 10 marca 2019 r. 31 marca 2019 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Wiadomo, że 1 stycznia 2018 nabył on uprawnienia do 26 dni urlopu. Czy w zaistniałej sytuacji postąpiliśmy zgodnie z prawem obniżając temu pracownikowi w marcu 2019 wymiar urlopu wypoczynkowego o miesiące w których przebywał na urlopie bezpłatnym? Jaki wymiar urlopu  powinien mu przysługiwać w 2019 roku? Czy można skorygować wymiar urlopu wypoczynkowego  o 2 miesiące podczas, których przebywał na urlopie bezpłatnym?

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące tej tematyki, wyrażone z wyroku z 20 marca 2019 r. sygn. I PK 261/17.

Rozstanie się z pracownikiem – jak w tym roku ustalić ekwiwalent urlopowy

Ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zatem tylko ustanie zatrudnienia uniemożliwiające wykorzystanie urlopu bieżącego bądź zaległego, upoważnia do wypłaty tej należności pieniężnej. Sprawdźmy więc, jak to świadczenie ustalić i wypłacić w tym roku.

Powrót do pracy samorządowca z pominięciem naboru

Jeżeli pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, został zwolniony z powodu długotrwałej niezdolności do pracy, a po chorobie zgłosił zamiar kontynuacji zatrudnienia, pracodawca ma go ponownie zatrudnić z pominięciem procedury naboru, jeżeli jest możliwość ponownego przyjęcia do pracy. Przeczytaj opinię Sądu Najwyższego zaprezentowaną w wyroku z 21 marca 2019 r. sygn. II PK 248/17.

Outsourcing obsługi kadrowo – płacowej to powierzenie danych do przetwarzania

Zewnętrzne biuro rachunkowe, któremu powierzono dane pracownicze do przetwarzania, nie jest ich administratorem, nie decyduje, co można z tymi danymi zrobić, nie może ich wykorzystywać do własnych celów. Sprawdź opinię eksperta.

Nadgodziny dla średniej kadry kierowniczej

Kierownik średniego szczebla ma prawo do wynagrodzenia z tytułu nadgodzin wówczas, gdy organizacja pracy wymusza na nim regularną pracę poza normalnymi godzinami. W przypadku tych kierowników trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy, a w razie jej braku, dowód na okoliczność pracy w nadgodzinach obciąża pracownika. Może on wykazać ponadnormatywną pracę wszelkimi innymi dowodami, dopuszczonymi przez procedurę cywilną. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 marca 2019 r. sygn. II PK 332/17. Dowiedz się więcej.