Zmiany w wynagrodzeniu minimalnym od 2020 roku

W przyszłym roku wynagrodzenie minimalne ulegnie podwyższeniu. Ale to nie wszystko. Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do tego wynagrodzenia – przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmian w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę*. Poznaj szczegóły zmian.

Zasiłki - raporty zerowe na wybranych przykładach

Na pracodawców, tak jak i na pozostałych płatników składek, nałożony został obowiązek rozliczania i wykazywania w raportach imiennych składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń. W określonych sytuacjach raporty takie muszą być złożone z zerowymi podstawami oraz zerowymi składkami na wszystkie albo tylko na niektóre z ubezpieczeń. Wyzerowane raporty służą też do zgłoszenia korekt złożonych wcześniej dokumentów. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach muszą być złożone zerowe raporty za pracownika przebywającego przez cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim, lub pobierającego zasiłek opiekuńczy czy macierzyński i jak je wypełnić.

Umowa zlecenia z pracownikiem na niepełnym etacie a składka na Fundusz Pracy

Pytanie: Z pracownikiem zatrudnionym na niepełnym etacie z wynagrodzeniem poniżej płacy minimalnej chcemy podpisać na kilka miesięcy dodatkową umowę zlecenia. Proszę o wyjaśnienie, czy będzie miało to wpływ na obowiązek naliczania za tę osobę składek na Fundusz Pracy?

Ruchomy czas pracy - jak go wprowadzić i ewidencjonować

Ruchomy czas pracy nie zwalnia z obowiązku wskazywania w ewidencji godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Ale i tak daje duże korzyści. Dzięki niemu przyjście do pracy na wcześniejszą godzinę niż w poprzednim dniu nie narusza tzw. doby pracowniczej i nie powoduje powstania nadgodzin. Pamiętajmy jedynie, aby prawidłowo wprowadzić ruchomy czas pracy. Jak tego dokonać? I jak pozyskiwać dane do ewidencji o ruchomych godzinach pracy, jeśli to pracownik sam o nich decyduje? Przeczytaj opracowanie i sprawdź.

Regulaminowy wskaźnik waloryzacji płac

Pytanie: Czy w regulaminie wynagradzania może zostać umieszczony zapis, iż podwyżka stawki zasadniczej ustala się na poziomie możliwości finansowych zakładu pracy, nie mniej niż wynosi wskaźnik waloryzacji reny i emerytur w danym roku?

PPK - obowiązki zgłoszeniowe i informacyjne podmiotu zatrudniającego

Najwięksi polscy pracodawcy od 1 lipca wdrażają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – pozostali mają nieco więcej czasu. Bez względu na to, w jakim terminie obowiązki te obejmą kolejne podmioty, prędzej czy później będą one musiały prawidłowo obsługiwać pracownicze programy kapitałowe. Wiąże się to z wypełnianiem wielu obowiązków zgłoszeniowych i informacyjnych. Sprawdźmy zatem o jakie obowiązki chodzi.

Od 7 września – zmiana terminu złożenia wniosku o sprostowanie świadectwie pracy

Od 7 września 2019 r. wydłużeniu z 7 do 14 dni ulegną terminy na złożenie pracodawcy przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowanie żądania w sprawie sprostowania tego świadectwa do sądu pracy. Do wprowadzanych zmian dostosowany zostanie również pomocniczy wzór świadectwa pracy*. Sprawdź szczegóły.

Nadal badania wstępne po 30 dniach od zmiany pracy

Nie będzie możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku odbycia wstępnych badań lekarskich, w sytuacji, gdy zostaje on zatrudniony u nowego pracodawcy po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniego zatrudnienia, pomimo, że posiadane przez niego orzeczenie lekarskie zachowuje aktualność.

Jakie obowiązki czekają pracodawcę, którego pracownik zmarł

Pytanie: W zeszłym miesiącu zmarł nasz pracownik (nie w skutek wypadku do/z ani w pracy, zmarł w szpitalu). W związku z tym należy rozliczyć należne świadczenie chorobowe oraz pozostałe tj ekwiwalent za urlop itp. Pracownik, który zmarł był kawalerem, nie miał dzieci, ma dwóch dorosłych braci (22 i 24 lata) i ojca, który w miesiącu wrześniu skończy 65 lat (nie pobiera renty ani emerytury). 1. kto jest uprawiony do renty rodzinnej - czy ojciec który ma skończone 50 lat nie pobiera emerytury ani renty jest uprawiony do renty rodzinnej? 2. czy ojciec musi przedstawić decyzje z ZUS o przyznaniu renty rodzinnej? 3. co jeśli ojciec nie uzyska renty rodzinnej w ZUS, czy liczy się fakt jej otrzymania czy spełnienia warunków do uzyskania renty rodzinnej? Czy wówczas oświadczenie ojca wystarczy? 4. co gdy nikt nie spełnia warunków dp renty rodzinnej? Czy trzeba czekać na sprawę spadkową? 5. na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić wynagrodzenie zmarłego? Czy musi być jakiś wniosek osoby uprawionej? 6. Co z odprawą pośmiertną gdy tylko ojciec jest uprawiony to przysługuje 1/2 należnej wysokości? 7. Co w przypadku gdy żadna osoba nie jest uprawiona do odprawy? Czy trzeba czekać na sprawę spadkową? 8. Gdy ojciec nie uzyska renty to odprawa nie przysługuje? 9. czy w aktach osobowych powinien znaleźć się oryginał aktu zgonu? 10. komu wydać PIT-11 i świadectwo pracy? 11. jak zaznaczyć na liście płac wypłatę wynagrodzenia, czy należy wpisać nazwisko zmarłego pracownika czy osobę uprawioną?

Jak skorygować nieopłaconą składkę zdrowotną od wyrównania wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Pracownik otrzymał wyrównanie wynagrodzenia chorobowego, którego nie uwzględniliśmy w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?