Dodatek specjalny – jak uwzględniać go w podstawie świadczeń

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który co miesiąc uzyskuje prawo do dodatku specjalnego. W październiku br. osoba ta przebywała na zwolnieniu lekarskim. Proszę o wskazówkę, czy w sytuacji, gdy do podstawy wynagrodzenia wliczam dodatek specjalny, składnik ten pomniejszam też proporcjonalnie z wynagrodzenia?

Do końca roku należy dostosować warunki przechowywania akt

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej, które weszło w życie na początku 2019 roku, dało pracodawcom 12 miesięcy na dostosowanie warunków, w jakich przechowywana jest taka dokumentacja, do nowych zasad wskazanych w § 8 tego rozporządzenia. Jak postępować w praktyce, aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania akt?

Dla związku ważna liczba członków, nie osobowość prawna

Organizacja związkowa, należąca do międzyzakładowej organizacji związkowej, posiada wszelkie uprawnienia zakładowej organizacji związkowej, jeżeli – działając w danym zakładzie pracy – liczy ponad 10 członków, a pracodawca jest o tej działalności stosownie powiadomiony. Do oceny ochrony działacza związkowego w takim wypadku nie ma znaczenia, czy organizacja ta posiada osobowość prawną i czy jest reprezentatywna.

Czy trzeba pisemnie potwierdzać warunki pracy w małej firmie

Pytanie: Jeżeli w firmie nie ma regulaminu pracy i wynagradzania, ponieważ spółka liczy do 20 osób, to w jaki sposób potwierdza się warunki pracy pracownikowi (że np. godziny pracy to 8.00–16.00, że płacimy do 10. następnego miesiąca itp.)? Czy musi być na to jakiś dokument, czy wystarczy przekazać to ustnie?

Czy można przyjąć wniosek pracownika o urlop bezpłatny tylko na dni robocze

Pytanie: Pracownik wypisuje wniosek o urlop bezpłatny wyłącznie na dni robocze, tj. z wyłączeniem dni wolnych od pracy, występujących pomiędzy dniami urlopu bezpłatnego (np. czwartek-piątek i poniedziałek-wtorek). Czy mogę żądać od pracownika wypisania wniosku o urlop bezpłatny za wszystkie dni (np. od czwartku do wtorku)?

Czy dodatkowe czynności służbowe „po godzinach” to czas pracy?

Jeśli pracownik (który nie ma kierowniczego stanowiska) wykonuje przed i po godzinach pracy jeszcze inne dodatkowe obowiązki służbowe, takie jak uczestnictwo w naradach czy raportowanie o wykonanych zadaniach, czynności te należy w pełni wliczać do czasu pracy.