Zatrudnianie lekarzy: Urlopy szkoleniowe i uznawanie kwalifikacji – co nowego w 2020 r.

W 2020 rok lekarze i lekarze dentyści uzyskają prawo do płatnego urlopu szkoleniowego oraz urlopu na samokształcenie realizowanych w ramach szkolenia specjalizacyjnego. Uproszczone zostaną również zasady zatrudniania cudzoziemców, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE. Prześledźmy najważniejsze rozwiązania.

Zakaz dyskryminacji – dotyczy także wybranych pracowników samorządowych

Rada gminy lub miasta ma prawo ustalić wynagrodzenie zarządzającego gminą lub miastem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w uchwale, ale jeżeli uchwała ta nie może powodować obniżenia płacy motywowanego politycznie lub z innych powodów niż sposób wykonywania pracy przez wybranego pracownika samorządowego. Jest to zakazana przez Kodeks pracy dyskryminacja.

Wypis z dowodu osobistego – czy pracodawca może go stosować

Pytanie: Czy można umieszczać w aktach pracownika wypis z dowodu osobistego? Czy stosowanie takiego wypisu przez pracodawcę jest dopuszczalne w świetle zmienionych przepisów Kodeku pracy o danych osobowych?

Przez jaki okres czasu przechowywać dokumentację zleceniobiorców

W jakim zakresie 50-letnie lub 10-letnie okresy przechowywania dokumentacji dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia? Sprawdź, jaką opinię wydał niedawno w tym zakresie resort pracy.

Premie a ekwiwalent za urlop

Pytanie: W zakładzie pracy oprócz wynagrodzenia za pracę wypłacana jest premia dodatkowa i nagroda za określone zadania. Nie ma do nich regulaminu, otrzymujemy wniosek od kierownika z kwotą do wypłacenia. Czy należy te składniki wliczać do ekwiwalentu za urlop?

Podwyższenie wynagrodzenia minimalnego i stawki godzinowej – jak obliczyć wyrównanie

Od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.600 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa 17 zł brutto. Powyższe stawki wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 18 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., wydanego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 10 października 2002 r.

Oświadczenie o liczbie godzin wykonywania zlecenia – czy zleceniodawca musi je podpisywać

Pytanie: Jako gmina zawieramy umowy zlecenia na sprzątanie przystanków z osobami fizycznymi. Zleceniobiorca po wykonaniu zlecenia składa oświadczenie z przepracowanych godzin, podpisując się. Czy inne osoby, np. sołtys danej miejscowości czy pracodawca, muszą podpisywać to oświadczenie?

Odpis na ZFŚS – czy można go skorygować w kolejnym roku

Pytanie: Proszę o informację, czy jest możliwe skorygowanie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za 2019 rok w następnym roku kalendarzowym?

Od kiedy obowiązuje zmniejszona stawka wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Pracodawca wypłacał wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Postanowił jednak zmniejszyć stawkę procentową wypłacanego wynagrodzenia chorobowego do wysokości ustawowej. Z dniem 20 listopada 2019 r. wszedł w tym zakresie zmieniony regulamin. W jakiej wysokości należało wypłacić wynagrodzenie chorobowe pracownikowi, który chorował w listopadzie? Dodam, że wypłacamy wynagrodzenia na koniec miesiąca.

Niewykonywanie poleceń służbowych może prowadzić do rozwiązania umowy

Stałe i uporczywe (długotrwałe) niewykonywanie uzasadnionych poleceń służbowych jest bardzo poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. I może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (w skrajnym przypadku – nawet w trybie dyscyplinarnym). Może to dotyczyć nawet pracowników chronionych.