Zwrot wydatków na taksówkę w podróży służbowej – co ze składkami

Pytanie: Rozliczając koszty delegacji pracownik przedłożył nam rachunek za taksówkę, którą dojechał na dworzec z miejsca zakwaterowania. Czy od tego rodzaju wypłaty powinniśmy naliczyć składki?

Zwolnienie na turnus rehabilitacyjny – jak ustalić wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego

Pytanie: Pracownik legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Proszę o informację, w jaki sposób ustalać wynagrodzenie pracownika za czas zwolnienia w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, a także za dni wolne udzielone temu pracownikowi w związku z wykonywaniem badań specjalistycznych?

Za wypadek poza swoją siedzibą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za wypadek, któremu uległ pracownik poza budynkiem lub posesją należącą do pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z okresem dłuższym niż kodeksowy

Pytanie: Pracownik został zatrudniony na podstawie umowę na czas nieokreślony zawartej 25 stycznia 2017 r. W dniu 29 listopada 2019 r. otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy taki okres wypowiedzenia jest błędny w świetle prawa, pomimo że wydłużenie jego okresu ponad przewidziany przepisami Kodeksu pracy stanowi faktycznie korzyść dla pracownika (pozostaje on dłużej w zatrudnieniu)?

Trzynastki za 2019 rok – komu przysługują, jak je obliczać oraz wypłacać

Do końca marca 2020 r. jednostki należące do sfery budżetowej mają czas na uregulowanie tzw. trzynastek za 2019 r. Dodatkowe wynagrodzenie roczne ma charakter roszczeniowy i przysługuje pracownikom spełniającym ustawowy warunek co do okresu przepracowanego w minionym roku. Sprawdź, jak prawidłowo ustalić pracownikom prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2019 r., a także uniknij problemów związanych z obliczeniem jego wysokości i wypłatą.

Służba terytorialna w weekendy – czy należy udzielić urlopu bezpłatnego

Pytanie: Pracownik od roku powoływany jest do pełnienia terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie. W tym roku otrzymaliśmy zbiorczą informację, z której wynika, że będzie realizował „szkolenia rotacyjne” w ramach terytorialnej służby wojskowej, głównie w dni wolne od pracy – soboty i niedziele. W związku z tym proszę o informację, czy urlop bezpłatny, o którym mowa w art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, powinien być udzielany pracownikowi na te dni wolne? Czy pracownik powinien każdorazowo składać wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego? Czy pracownik może na piśmie zrezygnować z urlopu bezpłatnego, jeżeli pełniona przez niego służba wojskowa odbywa się w dni dla niego wolne od pracy?

Spóźniona informacja o szczególnej ochronie nie przyniesie korzyści związkowcowi

Pracodawca, po dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego nie musi cofać oświadczenia o tym wypowiedzeniu, jeżeli nie miał wiedzy o szczególnej ochronie pracownika – adresata wypowiedzenia, a informacja o tej ochronie dotarła do niego z opóźnieniem i po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu.

Odprawa z tytułu powołania do odbycia służby zasadniczej – co z zerowym PIT

Pytanie: Nasz pracownik został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jako pracodawca jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę. Proszę o informację, czy powinniśmy naliczyć podatek od wypłaconej odprawy, skoro nasz pracownik jest osobą do 26. roku życia.

Od 1 marca i 1 czerwca 2020 r. kolejne zmiany w drukach i kodach zusowskich

Od 1 czerwca 2020 r. zaczną obowiązywać zmodyfikowane wzory kilku formularzy zusowskich. Zmiany obejmują informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także druki: ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa). Natomiast od marca br. pojawi się też zmiana w jednym z kodów.

Mały ZUS plus – co nowego w dokumentach?

Zmiany dotyczą druków ZUS DRA cz. II i ZUS RCA cz. II. Nadano także nowe brzmienie opisom dwóch kodów tytułu ubezpieczenia: 05 90 i 05 92. Wynika to z wprowadzenia preferencji składkowej nazwanej małym ZUS „plus”. Sprawdź, jak poprawnie wypełniać te formularze.