Zmiana etatu w miesiącu powstania niezdolności do pracy – jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Pracownik zachorował w miesiącu, z początkiem którego zmieniono mu wymiar czasu pracy. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego oraz kwotę samego świadczenia?

Umowę o zakazie konkurencji można zawrzeć pod warunkiem

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta pod warunkiem, który polega na tym, że pracodawca, składając stosowne oświadczenie, decyduje o tym, że zakaz konkurencji w ogóle będzie obowiązywał.

Tarcza antykryzysowa 2.0. – co w rozszerzonym pakiecie pomocy

Rozszerzenie ulgi w zakresie zapłaty składek ZUS na firmy zatrudniające do 49 osób, uniezależnienie pomocy udzielanej samozatrudnionym od limitu osiągniętego przychodu oraz objecie pomocą przewidzianej tarczą także nowopowstałych firm – takie m.in. postanowienia znalazły się w ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 2.0.

System rejestruje czas pracy co do minuty. Czy można to zaokrąglać?

Pytanie: Mamy w firmie elektroniczny system rejestracji czasu pracy oparty na kartach zbliżeniowych. System jest bardzo dokładny i rejestruje czas pracy co do minuty. Powoduje to dosyć duże problemy w rozliczaniu czasu pracy. Czy istnieje praktyka zaokrąglania godziny wejścia i wyjścia pracownika np. gdy pracownik wszedł do pracy o godzinie 8.11 to system zaokrągli godzinę wejścia w dół do 8.10 a jeśli wejdzie o 08.13 zaokrąglenie będzie do 08.15? Czyli system zaokrągla czas do 5 minut. Najwygodniejsze, pod względem liczenia, byłoby stosowanie zaokrągleń do 15 minut. Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami KP lub przynajmniej z ogólną praktyką firm?

Sporządzenie pisma o nabyciu prawa do nagrody jubileuszowej i odprawie emerytalnej

Pytanie: Pracownik zatrudniony w jednostce samorządowej złożył pismo o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 27 marca 2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jaką datą sporządzić pismo o odprawie emerytalnej i nagrodzie jubileuszowej (pracownik nabył prawo do takiej nagrody)? Czy będzie to dzień 27 marca 2020 r., czyli ostatni dzień pracy tego pracownika? Czy nie ma przeszkód, aby nieco wcześniej takie pismo sporządzić (np. z dniem 26 marca, aby płace zdążyły na czas naliczyć i wypłacić stosowne należności).

Rozwiązania w zakresie czasu pracy, z których można skorzystać przy spadku obrotów

Oprócz dopłat do wynagrodzeń tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje kilka innych ułatwień dla pracodawców z zakresu kadr – w szczególności te związane z czasem pracy. Na przykład pracodawcy, którzy zanotowali spadek obrotów mogą skorzystać z uelastycznienia niektórych przepisów o czasie pracy oraz zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów. Sprawdź szczegóły.

Pracodawcy 50+: do kiedy należy zawrzeć umowy w PPK

W związku z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej zmianie uległy maksymalne terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK przez podmioty zatrudniające z II fazy wdrożenia PPK (tzw. pracodawców 50+). Reguły wdrożenia PPK pozostały jednak niezmienione, wydłużył się jednak czas na zawarcie umów.

Pracodawca ogranicza działalność z powodu epidemii – co ze świadectwem pracy

Pytanie: Proszę o informację w kwestii obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy w okresie pandemii koronawirusa. Firma (hotel) zatrudnia pracowników, którym w tym miesiącu kończą się umowy o pracę na czas określony. W wyniku zaistniałej sytuacji część zatrudnionych przebywa w domu, z czego część pracuje zdanie. Restauracja jest zamknięta, funkcjonuje jednak hotel, który nadal przyjmuje (choć w ograniczonym zakresie) gości. Wobec rozwijającej się epidemii przyjazd pracownika do hotelu, celem otrzymania świadectwa pracy, wiąże się z ryzykiem. Czy w takiej sytuacji jest możliwość odroczenia terminu wystawienia świadectwa na okres po ustaniu pandemii?

Praca zdalna a ekwiwalent za używanie prywatnych sprzętów pracownika do celów służbowych

Pytanie: Z związku z panującym obecnie stanem epidemii nasi pracownicy pracują zdalnie. Wykorzystują w celach służbowych własny sprzęt, głównie komputery i telefony komórkowe, ale też m.in. materiały biurowe. Za korzystanie z własnego sprzętu otrzymają ekwiwalent pieniężny. Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego? Czy taki ekwiwalent jest kosztem uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Poznaj zmiany w funkcjonowaniu sądów pracy w związku z epidemią

Od kilku tygodni sądy w tym sądy pracy praktycznie zawiesiły swoją działalność. Równocześnie weszło w życie bardzo wiele przepisów uchwalonych w związku z COVID-19. Sprawdźmy zatem, które z nich dotyczą postępowań sądowych, które już toczą się przed sądami pracy lub mogą zostać przed nimi zainicjowane.