Zmniejszenie odpisów bądź likwidacja ZFŚS – możliwe także w trakcie roku

Odpisy na ZFŚS to często niemałe obciążenie dla pracodawców. Tymczasem tarcza antykryzysowa, przynajmniej w dotychczasowych formach, nie przewidziała możliwości odroczenia terminów wpłat na ZFŚS za 2020 rok, co w dobie kryzysu ekonomicznego spowodowanego trwającym stanem epidemii byłoby zasadne. Jakie kroki może w takiej sytuacji podjąć pracodawca?

Zmiana warunków zatrudnienia cudzoziemca nie wpłynie na ważność zezwoleń

Jeżeli na skutek skorzystania przez pracodawcę z uprawnień przewidzianych tarczą antykryzysową ulegną zmianie warunki wykonywania pracy przez cudzoziemca będzie on mógł wykonywać pracę na zmienionych warunkach bez konieczności zmiany bądź uzyskania nowego zezwolenia albo wpisania do ewidencji nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Zmiana porozumienia w sprawie obniżenia wymiaru etatu – czy trzeba powiadomić PIP

Pytanie: W oparciu o przepisy tarczy antykryzysowej z dniem 1 kwietnia 2020 r. obniżyliśmy pracownikom etaty i wynagrodzenia o 20%. Wysłaliśmy kopię porozumienia zawartego z pracownikami do PIP. Jednak od 1 maja br. część z pracowników będzie miała z powrotem 100% etatu i wynagrodzenia (okazało się, bowiem, że pracownicy produkcji muszą powrócić na cały etat już od maja, a nie jak wcześniej zakładaliśmy – lipca 2020 r.). Czy w związku z tym również powinniśmy poinformować inspekcję pracy o tym fakcie?

Wyrównanie dodatku stażowego dla osoby, która prowadziła gospodarstwo rolne

Pytanie: Chciałabym zasięgnąć porady, czy można a jeżeli tak, to  jakie dokumenty musi dostarczyć pracownik ubiegający się o włączenie lat pracy w gospodarstwie rolny (najpierw pracował i  opłacał składki jako domownik, a później przejął to gospodarstwo od rodziców i nadal opłacał składki) do stażu pracy czy w związku z tym należy się pracownikowi wyrównanie za wysługę lat , jeśli tak to :  na jakich zasadach (czy dodatek należy wyliczyć do wynagrodzenia zasadniczego obowiązującego w poprzednich latach w danym zakładzie pracy gdy nabył prawo do dodatku) i za jaki okres  należy się wyrównanie urlopu wypoczynkowego (chodzi o roszczenia pracownicze do 3 lat wstecz). W urzędzie gminy nie otrzyma zaświadczenia o pracy w gospodarstwie ponieważ nie prowadzono ewidencji.

Wypowiedzenie trzeba cofnąć po uzyskaniu informacji o szczególnej ochronie związkowca

Pracodawca, który otrzymał pisemną informację o objęciu pracownika-związkowca ochroną związkową, winien uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie ze związkowcem stosunku pracy, nawet, jeżeli wypowiedzenie złożył jeszcze przed uzyskaniem wskazanej informacji. Jeżeli zgody związku na wypowiedzenie nie będzie, pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie i utrzymać zatrudnienie związkowca.

Wspólnik spółki cywilnej – czy może uzyskać pożyczkę w ramach tarczy antykryzysowej

Pytanie: Czy przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki cywilnej, kiedy jest to jego jedyna działalność, może się ubiegać o udzielenie pożyczki bezzwrotnej z PUP w ramach tarczy antykryzysowej? Czy z wnioskiem ma wystąpić wspólnik czy spółka? Co w sytuacji jeśli poza działalnością spółki, przedsiębiorca prowadzi jeszcze jednoosobową działalność gospodarczą, czy może ubiegać się o pożyczkę dwukrotnie?

Upływ 12 miesięcy do nagrody jubileuszowej – jak liczyć

Pytanie: Pracownik samorządowy rozwiązał umowę z dniem 25 marca 2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. W tym dniu jego staż pracy wynosił 39 lat i 1 dzień. Czy należało wypłacić nagrodę jubileuszową za 40 lat? 

Ulga dla młodych a odliczenie kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnienia MF z 14 kwietnia 2020 r.

Zastosowanie ulgi dla młodych wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz kosztów uzyskania przychodów z osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia. Poznaj stanowisko resortu finansów i zastosuj podane przykłady w codziennej pracy.

Tarcza 3.0: zmiany w składkach ZUS dla korzystających z ulgi na start

Prawo do zwolnienia ze składek ZUS to jedna z form pomocy państwa z związku z epidemią. Jednak ze zwolnienia nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Do tej pory wykluczeni byli przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start – zakładają zmiany wprowadzane pakietem tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

Świadczenia socjalne z uwzględnieniem zmiany limitów podatkowych – rozliczenia na listach płac

Specjalna ustawa z 31 marca 2020 r., mająca przeciwdziałać skutkom epidemii COVID-19, czasowo podniosła roczne limity zwolnień z podatku dochodowego niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Wysokość zwolnienia zależy od rodzaju i źródła finansowania świadczenia. Sprawdź, jak dokonywać rozliczenia świadczeń po zmianach w zakresie limitów podatkowych.