Zatrudnienie niepełnoetetowca: ustalanie wymiaru czasu pracy, urlop i obowiązki informacyjne

Pytanie: Proszę o informację, jak mogę ustalić czas pracy dla pracownika, którego chcemy zatrudnić na 1/4 etatu z przysługującym mu 20-dniowym urlopem wypoczynkowym. Czy sporządzam dla niego indywidualny harmonogram czasu pracy i ustalam, że będzie pracował w wybrane dni tygodnia, np. po 6 lub 8 godzin w zależności od wymaganej liczby godzin, które powinien przepracować? Jakie dokumenty należy przygotować dla pracownika i jak rozliczyć przysługujący mu urlop wypoczynkowy?

Zadośćuczynienie za dyskryminację w związku z płcią ma działać odstraszająco

Kwota zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane dyskryminacją i nierównym traktowaniem pracownika lub pracownicy z powodów związanych z płcią ma nie tylko zrekompensować szkody, ale też mieć charakter odstraszający. To powoduje, że podstawa wymiaru zadośćuczynienia może być ustalana niezależnie od wysokości wynagrodzenia dyskryminowanej pracownicy lub pracownika.

Wyższy limit w ZFŚS – co z wypłaconymi wcześniej świadczeniami

Pytanie: W związku z tarczą antykryzysową podniesiono limit świadczeń z ZFŚS do 2.000 zł. Co w przypadku, gry pracownikowi już w marcu udzielono świadczeń powyżej 1.000 zł i z tego tytułu naliczono i odprowadzono zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego?

Wyrównanie wynagrodzenia chorobowego – jak wykazać je w dokumentach rozliczeniowych

Pytanie: W wyniku naszego błędu wypłaciliśmy pracownikowi zaniżone wynagrodzenie chorobowe. Obecnie wypłaciliśmy wyrównanie wraz z odsetkami za zwłokę. Jak taką wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Wynagrodzenie urlopowe – jak je ustalać po zmianach warunków płacowych spowodowanych COVID-19

Rozpoczął się okres urlopowy. Przy obliczaniu wynagrodzeń za wypoczynek wielu pracodawców będzie musiało uwzględnić zmiany jakie zaszły w systemie wynagradzania pracowników, spowodowane stanem epidemii. Część firm wprowadziła bowiem przestój, część zdecydowała się na cięcia etatów i przemodelowanie płac. Przypominamy więc najważniejsze zasady ustalania wynagrodzeń urlopowych.

Tarcza 4.0: Urlop zaległy – jednostronnie i bez względu na 30 września

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej zakłada m.in. czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. W pakiecie przewidziano także m.in. doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, a także zmiany w zakresie realizacji obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Stan gotowości do pracy a premia motywacyjna

Pytanie: Czy pracownikowi, który wystąpił z podaniem o pozostanie w gotowości i nieświadczenie w tym czasie pracy przysługuje premia motywacyjna? Dyrekcja wyraziła zgodę pracownikowi na przejście na tryb stan gotowości. Pracownik zajmował stanowisko pomoc nauczyciela. W regulaminie wynagradzania nie został przewidziany taki przypadek. Kolejne pytanie; Pracownik przepracował w zakładzie 29 lat, przeszedł na emeryturę i po 2 dniach przerwy był zatrudniony na 3 kolejne umowy w sumie na 32 miesiące. Czy można zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, jeśli nastąpi przerwa w zatrudnieniu przez 3 najbliższe miesiące? Obecna umowa kończy się 30 czerwca 2020 r. i planujemy podpisać nową z dniem 1 października 2020 r.

Spadkobierców obciążają długi składkowe

Obciążające zmarłego płatnika składek ZUS należności z tytułu niezapłaconych przez niego składek będą przechodzić, jako dług spadkowy, na spadkobierców, którzy przyjęli spadek, w granicach ich odpowiedzialności za ów dług, niezależnie od tego jakie stosunki majątkowe istniały pomiędzy spadkobiercami a zmarłym za jego życia.

Rozwiązania antykryzysowe – jak wpływają na treść i wydawanie świadectw pracy

Jeszcze do niedawna wypełnianie świadectwa pracy nie nastręczało pracodawcom większych problemów. Jednak obecnie przepisy antykryzysowe wprowadziły wiele nowych rozwiązań, które dotyczą stosunku pracy, a część z nich rzutuje na dotychczasową treść świadectwa pracy i powinna zostać w nim ujęta. Jak prawidłowo sporządzać świadectwo pracy z uwzględnieniem rozwiązań antykryzysowych?

Praca na urlopie bezpłatnym w innej firmie – co z zasiłkiem macierzyńskim

Pytanie: Pracownica przebywająca na urlopie bezpłatnym od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. urodziła dziecko w czerwcu 2020 r. W czasie urlopu bezpłatnego w naszej firmie jest zatrudniona u innego pracodawcy na pełny etat. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia porodu. Czy wypłacamy pracownicy zasiłek macierzyński, jeżeli będzie wypłacał go też inny płatnik?