Upoważnienie do przetwarzania danych – nie tylko dla pracowników

Pytanie: Kiedy zleceniobiorca powinien otrzymać upoważnienie do przetwarzania danych?

Umowę o zakazie konkurencji można rozwiązać za 7-dniowym terminem

W warunkach kryzysowych – zagrożenia epidemicznego, czy też stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 – utrzymywanie zakazu konkurencji może być zbyt kosztowne. Z tego powodu, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0, przewidziano możliwość szybkiego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, a tym samym uniknięcia konieczności ponoszenia związanych z nią kosztów. Sprawdź, w jaki sposób można rozwiązać zawartą umowę.

Subwencja w ramach tarczy antykryzysowej dla mikrofirmy a utrzymanie zatrudnienia

Pytanie: Posiadamy status mikrofirmy. Po złożeniu wniosku o środki w ramach tarczy finansowej z PFR, w dniu 30 kwietnia 2020 r. podpisaliśmy umowę o subwencję finansową. Środki wpłynęły na nasze konto bankowe 4 maja 2020 r. Aby umorzono nam 75% subwencji, musimy utrzymać poziom zatrudnienia przez 12 miesięcy. Od której daty liczymy te 12 miesięcy: od podpisania umowy czy od wypłaty?

Sprawdź, co tarcza antykryzysowa 4.0 zmieniła w zasadach pracy zdalnej

W tarczy antykryzysowej 4.0, czyli kolejnym pakiecie przepisów, który ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa, doprecyzowano reguły wykonywania pracy zdalnej. Przesądzono m.in. o tym, że to pracodawca zapewnia narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz że w każdej chwili może zażądać powrotu pracownika do biura. Sprawdź, co jeszcze uregulowano, a jakie kwestie wzbudzają wątpliwości.

Ograniczenie etatu w związku ze zwiększonym obciążeniem funduszu płac – jak rozliczać pensję pracownika

W myśl nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika lub objąć go przestojem ekonomicznym, w razie wystąpienia zwiększonego obciążenia funduszu wynagrodzeń. W jaki sposób ustalać zwiększone obciążenie i jak zastosowane rozwiązanie wpływa na rozliczenie wynagrodzenia pracownika?

Kiedy zleceniobiorca nie podlega zgłoszeniu do PPK

Pytanie: Proszę o wskazanie, które z osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie podlegają zapisaniu do pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

Jak zawiesić działalność socjalną na podstawie przepisów antykryzysowych

Trudności ekonomiczne, których przyczyną jest trwająca epidemia koronawirusa, mogą spowodować konieczność ograniczenia tak działalności profesjonalnej pracodawców, jak i działalności socjalnej, na którą może zwyczajnie zabraknąć środków. Sposobem na uniknięcie problemów jest zawieszenie działalności socjalnej, które musi być uzgodnione z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi.

Jak udzielić pracownikowi urlopu zaległego w okresie epidemii

Tarcza antykryzysowa 4.0 umożliwiła pracodawcom udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wyznaczonym, bez uzgadniania go z pracownikiem i z pominięciem planu urlopów. Z takiej możliwości pracodawca może skorzystać jedynie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a łączny wymiar udzielonego w taki sposób urlopu zaległego nie może przekraczać 30 dni. Jak prawidłowo skorzystać z nowych rozwiązań?

Jak służbowo przenieść pracownika samorządowego na podstawie przepisów antykryzysowych

Pytanie: Chcielibyśmy okresowo, na czas kilku tygodni, przenieść pracownika urzędu do pracy w innej jednostce samorządowej działającej na terenie naszej gminy. Proszę o informację, jak w tym celu możemy wykorzystać przepisy tarczy antykryzysowej.

Jak rozliczyć wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe

Okres wakacyjny trwa, a to oznacza, że część pracodawców będzie obowiązana do wypłaty pracownikom świadczeń urlopowych. Niektórzy pracodawcy będą mogli jednak zawiesić ten obowiązek na podstawie przepisów najnowszej tarczy 4.0.