ZUS może odmówić zwrotu nadpłaconych składek

Pytanie: Otrzymaliśmy informację z ZUS, że za jednego z naszych zleceniobiorców, który był zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, powinna być opłacana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to okresu od czerwca do grudnia 2014 r. Na tej podstawie została złożona korekta dokumentów rozliczeniowych. Następnie wystąpiliśmy do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Otrzymaliśmy decyzję o odmowie zwrotu. Czy w takiej sytuacji nadpłaconą kwotę można odzyskać? Czy jako płatnik mamy zwrócić część składek ubezpieczonemu pomimo tego, że ZUS nie zwróci nadpłaconej kwoty?

ZUS i KAS rozpoczęły kontrole przedsiębiorców – zadbaj o dokumenty

ZUS we współpracy z Krajową Administracją Skarbową będzie kontrolował podatników, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowych. Wynika to m.in. z faktu, że pomoc była udzielana na podstawie oświadczeń pracodawców. Sprawdź, jak możesz się zabezpieczyć przed koniecznością zwrócenia pomocy finansowej.

Zmiany w tarczy antykryzysowej – jak długo pozostanie praca zdalna

Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające miały utracić moc w początkach września 2020 r. Jednak w drodze nowelizacji tarczy antykryzysowej okres zastosowania tego rozwiązania zostanie wydłużony, a docelowo rozwiązania w zakresie pracy zdalnej mają zostać wpisane do Kodeksu pracy.

Zasiłek macierzyński osoby prowadzącej działalność gospodarczą – jaki kod tytułu ubezpieczenia

Pytanie: Osoba prowadząca działalność gospodarczą urodziła dziecko i obecnie pobiera zasiłek macierzyński. Została wyrejestrowana z kodem 051000, a zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00. Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i pobierania zasiłku macierzyńskiego kod 05 10 00 zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jest właściwy?

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy opłacającego mały ZUS plus – jak ustalić podstawę wymiaru składek

Pytanie: Przedsiębiorca od lutego 2020 r. opłaca mały ZUS plus od indywidualnie ustalonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Wcześniej opłacał duży ZUS. W marcu przebywał na zwolnieniu lekarskim i za czas choroby został mu wypłacony zasiłek chorobowy. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za marzec do korekty deklaracji DRA?

Wyższy poziom wykształcenia nauczyciela – od kiedy przysługuje zwiększona stawka wynagrodzenia

Pytanie: Nauczyciel z dniem 23 czerwca 2020 r. uzyskał tytuł magistra. Od kiedy w związku z tym przysługuje mu wyższe wynagrodzenie?

Wypłata wynagrodzenia wyższego niż należne – czy korygować dokumenty rozliczeniowe

Pytanie: Wypłacamy wynagrodzenia 28. dnia miesiąca. Całą pensję za lipiec 2020 r. pracownik otrzymał 28 lipca 2020 r. Po jej wypłacie i rozliczeniu składek dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 28 do 30 lipca 2020 r., za które powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe. W dokumentach rozliczeniowych za lipiec, złożonych 5 sierpnia 2020 r. księgowa wykazała składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od pełnego przychodu, jaki został mu wypłacony w lipcu 2020 r. Czy należy skorygować dokumenty za lipiec 2020 r.?

Publikacja informacji o ocenie pracy – czy jest dopuszczalna

Zdaniem UODO, pracodawca może publikować w zakładzie pracy wyniki dotyczące wydajności pracy, nawet jeśli są oparte na jego indywidualnej ocenie. Nie może jednak w ten sposób stygmatyzować pracowników i godzić w ich dobra osobiste.

Przywrócenie do pracy w związku z ciążą – jakie dokumenty do ZUS

Pytanie: Z dniem 30 lipca rozwiązano z pracownicą umowę o pracę. Umowa o pracę była zawarta na czas nieokreślony i została rozwiązana z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W dniu rozwiązania umowy osoba ta nie poinformowała pracodawcy, iż jest w ciąży, natomiast na początku  sierpnia przedstawiła zaświadczenie, iż jest w 3. miesiącu ciąży i zwróciła się z wnioskiem o przywrócenie do pracy. Decyzją prezesa spółki została przywrócona do pracy od 1 sierpnia. Do pracy stawiła się 17 sierpnia 2020 r. Jakie dokumenty do ZUS powinny zostać złożone przez firmę?

Przerwa w zatrudnieniu – czy wpływa na długość stażu na nauczyciela

Pytanie: Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego (okres trwania stażu od 1 września 2018 r. do 31 maja 2021 r.). Z dniem 31 sierpnia 2019 r. rozwiązała umowę o pracę, lecz od 7 października 2019 r. podjęła nowe zatrudnienie w nowej placówce, czyli miała przerwę 1 miesiąc i 7 dni. Czy należy wydłużyć staż o ten okres?