Od 1 stycznia 2013 r. na nowym świadczeniu - specjalnym zasiłku opiekuńczym skorzystają małżonkowie 

Od tego roku osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł miesięcznie), w przypadku gdy rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad chorym członkiem rodziny. Członek rodziny musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Wypłata emerytury pomostowej w 2013 r. zależy od rozwiązania stosunku pracy

Pytanie: Czy od 1 stycznia 2013 r. przyznanie przez ZUS prawa do emerytury pomostowej nadal będzie uzależnione od spełnienia przez składającego wniosek o przyznanie świadczenia, m.in. warunku rozwiązania stosunku pracy?

Umowy zlecenia zamiast umowy o pracę w firmie budowlanej – nie zawsze do podważenia

Pytanie: Pracownicy firmy budowlanej często zatrudniani są na podstawie umowy zlecenia. Nierzadko te umowy podpisuje się co miesiąc. Czy istnieje ryzyko ustalenia istnienia stosunku pracy?

Świadczenie urlopowe przepada, jeśli pracownik w 2012 r. nie był na 14-dniowym urlopie

Pytanie: Jesteśmy instytucją zatrudniającą mniej niż 20 pra­cowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia. W bieżącym roku jedna z pracownic zachorowała przed udaniem się na urlop i w związku z prze­dłużającą się chorobą, do końca roku kalendarzowego nie będzie w stanie wykorzystać 14-dniowego urlopu, a co za tym idzie – otrzymać świadczenia urlopowego. Zaległy urlop może wykorzystać do końca września 2013 r., ale co ze świadczeniem urlopowym? Przepisy określają, że świadczenie urlopowe może być wypłacone tylko raz w roku.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia – nieopodatkowane

Pytanie:  Na skutek złej kondycji finansowej, wypłaciliśmy naszym pracownikom dopiero po kilku miesiącach wynagrodzenia za nadgodziny. Pracownikom oprócz wynagrodzeń należą się odsetki za nieterminową wypłatę. Czy odsetki te podlegają opodatkowaniu?

Nagrody za wygrane w konkursie zorganizowanym przez pracodawcę trzeba opodatkować

W przypadku gdy pracodawca zorganizował konkurs, w którym brali udział jego pracownicy, zdobyte przez nich nagrody podlegają opodatkowaniu.

Kontrola podatkowa przed upływem 7 dni od zawiadomienia wymaga zgody płatnika

Pytanie: W naszej firmie zjawiła się kontrola podatkowa w 5 dni od zawiadomienia, które otrzymaliśmy pocztą. Czy to zgodne z prawem?

100% wynagrodzenie chorobowe po poronieniu

Pytanie: Pracownica pierwsze zwolnienie lekarskie w 2012 r. miała wystawione na okres od 5 do 13 listopada. Na zwolnieniu tym był wpisany kod B. Następnie osoba ta dostarczyła zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży oraz kolejne zwolnienie na okres od 14 listopada do 5 grudnia. Nie ma jednak na nim kodu literowego. W międzyczasie otrzy­maliśmy jeszcze zaświadczenie lekarskie o poronieniu z datą wystawienia 1 grudnia. Jak powinni byliśmy prawidłowo naliczyć wynagrodzenie chorobowe w tej sytuacji?

 Dobrowolne ubezpieczenia społeczne w 2013 r. dla każdego 

Nowe brzmienie art. 7 ustawy systemowej umożliwia osobom, które nie spełniają warunków do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.