Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego jest dokonywane z urzędu

Pytanie: Pracownik przewiduje możliwość rezygnacji z całości urlopu rodzicielskiego. Czy w takim przypadku powinien złożyć wniosek o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru za część urlopu dodatkowego, na którym przebywał po wykorzystaniu części tego urlopu przez matkę dziecka?

W czasie urlopu matki można wziąć urlop ojcowski

Pytanie: Pracownik zamierza wziąć dodatkowy urlop macierzyński po wykorzystaniu przez matkę dziecka urlopu podstawowego. Następnie z urlopu rodzicielskiego będzie korzystała matka dziecka. W czasie przebywania przez nią na urlopie rodzicielskim pracownik chce wziąć urlop ojcowski. Czy ma do tego prawo, a jeżeli tak, to jakie dokumenty powinien przedłożyć w celu uzyskania wypłaty zasiłku macierzyńskiego?

Urlop rodzicielski może wykorzystać ojciec dziecka

Pytanie: Żona naszego pracownika korzysta z urlopu macierzyńskiego. Wzięła go w pełnym wymiarze – podstawowym, dodatkowym oraz uzupełniającym, przysługującym po 16 czerwca 2013 r. (2 tygodnie). Bezpośrednio po wykorzystaniu przez nią okresu urlopu dodatkowego w wymiarze uzupełniającym nasz pracownik chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Jakie dokumenty powinien złożyć w celu uzyskania wypłaty zasiłku macierzyńskiego?

Rodzice dziecka mogą wymieniać się na urlopie

Pytanie: Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze podstawowym. Poinformowała nas, że ona i ojciec dziecka będą dzielić się urlopem dodatkowym i rodzicielskim. Jakie dokumenty powinny zostać złożone w odniesieniu do każdej części urlopu w celu prawidłowej wypłaty zasiłku macierzyńskiego?

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń

Pytanie: Osoba zatrudniona jednocześnie jako pracownik w dwóch państwach – w Polsce i na Łotwie podlegała łotewskiemu ustawodawstwu do 20 kwietnia 2013 r. W tym czasie polski pracodawca udzielił jej urlopu wychowawczego. Na urlopie wychowawczym przebywała również z tytułu zatrudnienia u łotewskiego pracodawcy. Zatrudnienie na Łotwie wraz z prawem do urlopu wychowawczego ustało 20 kwietnia. Dnia 10 lipca kobieta urodziła dziecko, w związku z czym polski pracodawca wypłaca jej zasiłek macierzyński. Jej wynagrodzenie w Polsce wynosi 3.000 zł miesięcznie. Czy w takiej sytuacji podlega w Polsce ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego i pobierania zasiłku macierzyńskiego?

Od nadwyżki ponad kwotę diety trzeba naliczać składki

Pytanie: Wysyłamy pracowników w krajowe delegacje. Podczas podróży służbowych mają zapewnione całodzienne wyżywienie. Czy w sytuacji, gdy wartość tego całodziennego wyżywienia jest wyższa od kwoty diety (30 zł), od nadwyżki trzeba naliczać składki i zaliczkę na podatek?

Wykupienie polisy dla delegowanego pracownika jest nieopodatkowane

Pytanie: Spółka ubezpiecza pracowników wyjeżdżających do pracy za granicę, m.in. na Białoruś i do Rosji. Polisy wykupowane są w tzw. osobodniach, co oznacza, że ani w polisie, ani w innych dokumentach nie ma wskazania pracowników, którzy zostaną nią objęci. W chwili zawierania umowy spółka nie jest bowiem w stanie określić, który z pracowników, kiedy i na jak długo zostanie oddelegowany do pracy za granicę. Czy z tytułu wykupienia takiej polisy, na czas zagranicznej podróży służbowej, powstaje po stronie pracownika przychód do opodatkowania?

Wydatki z tytułu uszkodzenia towaru podczas transportu można zaliczyć do kosztów

Pytanie: Spółka świadcząca usługi spedycyjne otrzymała od zagranicznego kontrahenta fakturę z karą umowną za uszkodzenie towaru podczas transportu. Powodem uszkodzenia było zdarzenie losowe. Czy należność wypłacona z tego tytułu kontrahentowi może stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodu?

W razie choroby niani należy się zasiłek opiekuńczy

Od 13 lipca świadczenie można otrzymać także w razie choroby dziennego opiekuna dziecka lub niani, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą.