Zakład pracy chronionej nie zawsze uwzględnia nakładców

Pytanie: Przedsiębiorca legitymujący się statusem zakładu pracy chronionej (ZPChr) chce wystawiać swoim kontrahentom zaświadczenia uprawniające ich do ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Czy wyliczając wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, uprawniający do wystawienia takich zaświadczeń, może uwzględniać zatrudnione osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą?

Urlop rodzicielski bezpośrednio po macierzyńskim

Pytanie: Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni pracownica chce wziąć 2 dni tzw. opieki nad dzieckiem oraz rozpocząć urlop rodzicielski w wymiarze 8 tygodni dopiero po tym zwolnieniu. Czy pomiędzy dodatkowym urlopem macierzyńskim a urlopem rodzicielskim może być taka przerwa?

Przy wystawianiu zaświadczeń o ulgach uwzględnia się własne usługi lub produkcję

Pytanie: Firma komputerowa sprzedała jednemu ze swoich kontrahentów 6 komputerów, złożonych z karty graficznej, płyty głównej oraz podzespołów wyprodukowanych przez inne podmioty. Komputery te zostały złożone przez pracowników sprzedawcy. Czy, z uwagi na przedmiot usługi, może on wystawić nabywcy zaświadczenie uprawniające ten podmiot do ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)?

Niewykorzystanie zwolnienia na ślub dziecka nie uprawnia do ekwiwalentu

Pytanie: Po rozwiązaniu stosunku pracy podwładny zwrócił się do swego byłego pracodawcy o wypłacenie mu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystanie urlopu okolicznościowego w związku ze ślubem córki. Pracodawca nie chce wypłacić takiego ekwiwalentu. Czy roszczenie pracownika jest zasadne?

Korzystanie z odsetek z zakładowego funduszu rehabilitacji podlega ograniczeniom

Pytanie: Zakład pracy chronionej (ZPChr) wydatkuje środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Fundusz ten jest zasilany m.in. odsetkami od zgromadzonych na nim środków. Jakie wydatki można pokrywać środkami pochodzącymi z odsetek?

Kierownikom działów trzeba rekompensować godziny nadliczbowe

Pytanie: Kierownik działu marketingu spółki często zostaje w pracy po godzinach (wykonuje wówczas własne obowiązki i nie nadzoruje pracy innych osób). Spółka nie chce mu jednak rekompensować takiej dodatkowej pracy, uzasadniając to kierowniczym stanowiskiem podwładnego. Czy takie postępowanie pracodawcy jest słuszne? 

Wprowadzono zmiany w przepisach o czasie pracy

Dnia 23 sierpnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Wprowadza możliwość przedłużania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy, a także stosowania tzw. ruchomego czasu pracy.

Uprawnienia urlopowe nauczycieli akademickich do poprawki

Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy na bazie dni kalendarzowych jest niezgodne z konstytucją.

Trzeba wykazać chorobę mimo braku prawa do świadczeń

Pytanie: Od 1 lipca 2013 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. Przez 5 dni był chory i przedstawił zwolnienie lekarskie. Jednak z uwagi na zbyt krótki staż ubezpieczeniowy nie zostało mu wypłacone wynagrodzenie chorobowe. W dokumentach rozliczeniowych składanych za lipiec do ZUS nie wykazaliśmy okresu jego choroby. Czy takie postępowanie było prawidłowe?