Zwlekanie z badaniami lekarskimi może pozbawić pensji

Pytanie: Pracownik spółki otrzymał skierowanie na badania okresowe. Zwlekał jednak z ich wykonaniem i nie przedstawił aktualnego zaświadczenie lekarskiego, mimo upływu terminu ważności poprzednich badań. W tej sytuacji pracodawca nie dopuścił go do wykonywania obowiązków. Pracownik tłumaczy się tym, że jest w trakcie wykonywania badań, ale z powodu złych wyników lekarz wyda orzeczenie o jego zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku dopiero za tydzień, po przeprowadzeniu dodatkowych badań, jeśli ich wyniki będą lepsze. Czy za czas oczekiwania na wydanie przez lekarza orzeczenia o zdolności lub niezdolności do pracy niedopuszczonemu do pracy podwładnemu należy się wynagrodzenie, czy też są to dni, za które nie przysługuje mu pensja?

Zatrudniony nie musi brać urlopu rodzicielskiego u wszystkich pracodawców

Pytanie: Nasza pracownica jest zatrudniona także w innym zakładzie pracy na 1/4 etatu. Dnia 20 czerwca 2013 r. urodziła dziecko. W terminie 14 dni po porodzie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej po podstawowym urlopie macierzyńskim (20 tygodni) urlopu dodatkowego (6 tygodni) oraz urlopu rodzicielskiego (26 tygodni). U drugiego pracodawcy chce skorzystać jednak tylko z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Czy w takim przypadku będziemy mogli wypłacać jej zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, skoro w tym czasie będzie wykonywała swoje obowiązki u drugiego pracodawcy?

Zasiłek macierzyński podczas urlopu wychowawczego stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń

Pytanie: Zatrudniona, korzystająca z urlopu wychowawczego, 3 września urodziła dziecko, w związku z czym pracodawca wypłaca jej zasiłek macierzyński. Osoba ta przed przejściem na urlop wychowawczy zawiadomiła pracodawcę, że prowadzi działalność gospodarczą. Spowodowało to, że z tytułu tego urlopu nie były wykazywane za nią żadne składki. Czy pracodawca ma obowiązek wykazywać je w związku z wypłacaniem zasiłku?

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę

W 2014 roku płaca minimalna będzie wynosić 1.680 zł. Wpłynie to na podwyższenie niektórych należności na rzecz zatrudnionych, ustalanych na podstawie tej kwoty.

W razie niewypłacalności pracodawcy pensje zatrudnionych korzystają z ochrony

W ciągu miesiąca od daty niewypłacalności pracodawca syndyk, likwidator lub inna osoba zarządzająca majątkiem muszą złożyć marszałkowi województwa wykaz należności podlegających zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po skierowaniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości można ubiegać się o zaliczkę na pokrycie tych należności.

Twórcza praca uprawnia do wyższych kosztów

Pytanie: Spółka zatrudnia pracowników wykonujących na jej rzecz prace projektowe. Rezultat tych prac ma oryginalny i twórczy charakter, w związku z czym stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Zgodnie z umowami o pracę, każdy taki podwładny poświęca na pracę twórczą nie mniej niż 50 % swojego czasu pracy, a połowa jego wynagrodzenia (tzw. honorarium autorskie) rekompensuje przeniesienie autorskich praw majątkowych na spółkę. Czy za miesiąc kalendarzowy, w którym taki zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarski, spółka może zastosować do całości honorarium autorskiego koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%?

Trzeba osobno rozliczyć krajową i zagraniczną część podróży

Pytanie: Pracownik spółki został wysłany w podróż służbową z Białegostoku do Kopenhagi. Czy w takim przypadku, przy rozliczaniu podróży do Danii, za czas przejazdu przez Polskę spółka powinna wypłacić mu diety według stawek krajowych, czy też od samego początku trzeba liczyć należności w stawkach właściwych dla kraju docelowego?

Świadczenie urlopowe zależy od 14 dni wypoczynku

Pytanie: Zatrudniona była przez 14 dni nieobecna w pracy. Nieobecność ta obejmowała urlop okolicznościowy z powodu śmierci teściowej oraz dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Zatrudniona zwróciła się do pracodawcy o wypłacenie jej świadczenia urlopowego. Czy dla celów wypłaty tego świadczenia do wypoczynku można wliczyć urlop okolicznościowy i dni opieki nad dzieckiem?

Student na zleceniu u matki nie podlega ubezpieczeniom

Pytanie: Kobieta prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą rozważa zatrudnienie na zlecenie swego 22-letniego syna, który jest studentem i pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym. Czy w takim przypadku będzie musiała zgłosić go do ZUS jako osobę współpracującą?