Zmiana regulaminu wpłynie na wysokość zasiłku

Pytanie: W spółce była wypłacana premia miesięczna, ale zrezygnowano z niej, po zmianie regulaminu wynagradzania, od 1 listopada 2013 r. Kilka pracownic pobiera zasiłki macierzyńskie obliczone z miesięcy, w których ta premia była jeszcze wypłacana. Czy pracodawca powinien obniżyć im te świadczenia?

Zleceniobiorca musi być zgłoszony do ubezpieczeń od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy

Pytanie: Od 4 listopada spółka chce zatrudnić zleceniobiorcę na okres do końca roku. Wynagrodzenie z tej umowy ma zostać wypłacone dopiero po zakończeniu zlecenia. Czy w tej sytuacji trzeba w listopadzie składać zgłoszenie do ubezpieczeń?

Ze zwolnienia od podatku korzystają tylko świadczenia rzeczowe lub pieniężne

Pytanie: Pracodawca zorganizował dla podwładnych wycieczkę sfinansowaną w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wartość wycieczki stanowi dla zatrudnionych przychód ze stosunku pracy, od którego trzeba odprowadzić podatek?

W celu uzyskania wyższego świadczenia można opłacać składki od zwiększonej podstawy wymiaru

Pytanie: Kobieta od 1 grudnia 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą i płaci ulgowe składki do ZUS. Na grudzień 2013 roku ma ustalony termin porodu. Nie płaciła dotąd składek na ubezpieczenie chorobowe. Czy może zacząć opłacać składki na to ubezpieczenie od wyższej podstawy niż minimalna? Przez jaki okres musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, aby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Uzyskanie statusu płatnika zasiłków zależy od stanu zatrudnienia na koniec listopada

Pracodawca będzie płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego na cały 2014 rok, jeśli 30 listopada będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób.

Trzeba pamiętać o kwotach wolnych od potrąceń z wynagrodzenia

Kwotę wolną stanowi wartość netto płacy minimalnej lub jej odpowiedni procent. W razie zatrudnienia na część etatu kwota ta ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Wątpliwości pojawiają się gdy trzeba ustalić ją dla osób w pierwszym roku pracy lub w przypadku kilku wypłat w jednym miesiącu.

Świadczenia rzeczowe z ZFŚS nie zawsze są chronione przed egzekucją komorniczą

Pytanie: Pracownicy otrzymują ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pomoc w formie rzeczowej, polegającą m.in. na przekazywaniu im paczek żywnościowych i zakupie węgla. Czy takie świadczenia są chronione przed egzekucją komorniczą?

Strony muszą ustalić granicę dobrowolnych potrąceń

Pytanie: Po otrzymaniu od pracodawcy telefonu służbowego pracownik podpisał oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącanie z jego wynagrodzenia należności za prywatne rozmowy. Czy pracodawca może dokonywać takich potrąceń w terminie wypłaty pensji, czyli 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc?

Przepracowanie części miesiąca nie powoduje zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów

Pytanie: Pracownik, zatrudniony na czas określony, wykonuje swoje obowiązki do 15 listopada 2013 r. Czy w takim przypadku pracodawca powinien proporcjonalnie pomniejszyć koszty uzyskania przychodów oraz kwotę wolną od podatku za ten miesiąc?