Żona wspólnika spółki cywilnej nie może być uznana za osobą współpracującą

Pytanie: Spółka cywilna zatrudniła na podstawie umowy o pracę żonę jednego ze wspólników. Czy dla celów ubezpieczeń traktuje się ją jako pracownika, czy jako osobę współpracującą?

Zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość wielu świadczeń

Od 1 stycznia 2014 r. płaca minimalna będzie wynosić 1.680 zł. Spowoduje to m.in. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, gwarantowanej należności za czas niewykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, a także kwot wolnych od potrąceń.

Zawiesić działalność mogą tylko wszyscy wspólnicy spółki cywilnej

Pytanie: Dwie osoby prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Opłacają z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jeden ze wspólników chciałby na 2 miesiące zawiesić prowadzenie działalności. Czy drugi wspólnik może w tym czasie kontynuować działalność?

Zatrudnioną, która po urlopie wychowawczym nie wraca do pracy, trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń

Pytanie: Zatrudniona, której kończy się urlop wychowawczy, poinformowała swego pracodawcę, że nie podejmie dalszej pracy w tej firmie. Zostanie rozwiązana z nią umowa o pracę. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia należy wyrejestrować tę podwładną z ubezpieczeń? Czy ma to być kod 01 10 xx, czy 12 11 xx?

Zaległości składkowe powodują ustanie ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy

Pytanie: W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorca zatrudnia ponad 20 osób. Zdarza się, że nie ma środków na opłacenie w terminie należnych składek na ubezpieczenia. Jego podwładni nie ponoszą z tego tytułu żadnych strat, gdyż zawsze reguluje składki w ciągu kilku dni, z odsetkami. Jako osoba prowadząca działalność pracodawca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym w jego przypadku spóźnienie w opłacaniu składek ma istotne konsekwencje. Powoduje wyłączenie go z ubezpieczenia chorobowego. Czy przedsiębiorca, w rozliczeniach z ZUS, może sporządzać 2 komplety dokumentów rozliczeniowych – jeden za siebie, a drugi za pracowników? Pozwoliłoby mu to na opłacenie swoich składek w terminie i pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym. Za pracowników opłacałby składki z niewielkim z opóźnieniem.

Za pracownicę na urlopie macierzyńskim, zatrudnioną w 2 firmach składki wykazują obaj pracodawcy

Pytanie: Pracownica zatrudniona jednocześnie w 2 firmach będzie pobierała zasiłek macierzyński u obu pracodawców. Który pracodawca i jakie dokumenty powinien sporządzać oraz jakie składki należy wykazać w związku z pobieraniem zasiłków?

Wynagrodzenie pracownika sfinansowane ze środków unijnych trzeba opodatkować

Pytanie: Pracownik zatrudniony w instytucji wdrażającej realizuje cele projektu unijnego i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie finansowane w 85% ze środków unijnych, a w 15% ze środków samorządowych. Czy otrzymane przez niego pieniądze są objęte zwolnieniem od podatku?

Wydatki na badania lekarskie zatrudnionych są zawsze kosztem pracodawcy

Pytanie: Pracodawca realizuje projekt sfinansowany ze środków unijnych. Do jego wykonania zatrudnia pracowników, którzy po zakończeniu projektu pozostaną w firmie. Niektórzy pracownicy realizują projekt w ramach części etatu, a w pozostałej części wykonują inne czynności. W związku z ich zatrudnieniem pracodawca ponosi koszty badań lekarskich: wstępnych, okresowych i kontrolnych. Czy takie wydatki mogą zostać zaliczone przez niego w całości do kosztów uzyskania przychodów?

Ustalenie prawa do emerytury nie zmienia zasad rozliczania składek za pracownika

Pytanie: Zatrudniony, za którego do tej pory pracodawca opłacał wszystkie składki, otrzymał decyzję o przyznaniu emerytury. Czy od tej pory zakład pracy jest zwolniony z naliczania i opłacania składek za tę osobę?