Zasiłek za czas urlopu rodzicielskiego może przysługiwać w różnej stawce procentowej

Pytanie: Z urlopu rodzicielskiego korzysta obecnie żona pracownika. Chce jednak wrócić od pracy, a na urlopie zastąpi ją ojciec dziecka. Czy w takim przypadku zatrudniony ma obowiązek powiadomić pracodawcę o stopie procentowej zasiłku macierzyńskiego, z jakiego korzystała na urlopie rodzicielskim matka dziecka?

Zaległości składkowe powodują ustanie ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy

Pytanie: W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorca zatrudnia ponad 20 osób. Zdarza się, że nie ma środków na opłacenie w terminie należnych składek na ubezpieczenia. Jego podwładni nie ponoszą z tego tytułu żadnych strat, gdyż zawsze reguluje składki w ciągu kilku dni, z odsetkami. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą pracodawca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym w jego przypadku spóźnienie w opłacaniu składek ma istotne konsekwencje. Powoduje wyłączenie go z ubezpieczenia chorobowego. Czy przedsiębiorca, w rozliczeniach z ZUS, może sporządzać 2 komplety dokumentów rozliczeniowych – jeden za siebie, a drugi za pracowników? Pozwoliłoby mu to na opłacenie swoich składek w terminie i pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym. Za pracowników opłacałby składki z niewielkim opóźnieniem.

Za czas pobytu dziecka w szpitalu można otrzymać zasiłek opiekuńczy

Pytanie: Pracownik dostarczył dwa zwolnienia lekarskie z tytuł opieki nad chorym dzieckiem w wieku 6 lat. Pierwsze z nich, obejmujące okres od 2 do 9 stycznia 2014 r., wystawił lekarz pediatra z przychodni zdrowia, a drugie, na okres od 10 do 17 stycznia 2014 r., wystawił szpital. Do zwolnień lekarskich pracownik dołączył oświadczenie na druku ZUS Z-15, w którym zaznaczył, że jego żona przebywa na urlopie wychowawczym. Dodatkowo zatrudniony wyjaśnił, że jego żona opiekowała się zdrową roczną córką, a on chorym synem w wieku 6 lat, także w czasie pobytu tego dziecka w szpitalu. Czy do wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę potrzebne są jeszcze jakieś inne dokumenty?

Wspólnik spółki cywilnej, który był wcześniej jej pracownikiem, ma prawo opłacać niższe składki

Pytanie: Spółka cywilna przez kilka lat zatrudniała pracownika, który następnie – po rozwiązaniu z nim umowy o pracę – przystąpił do niej jako wspólnik i rozpoczął po raz pierwszy działalność gospodarczą. Czy taka osoba może przez 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od 30% płacy minimalnej?

Sposób wykazania zasiłku w raporcie po śmierci pracownika zależy od daty wypłaty tego świadczenia

Pytanie: Po śmierci podwładnego pracodawca musi wypłacić niepodjęty zasiłek chorobowy rodzinie zmarłego. W jaki sposób należy wykazać to świadczenie w imiennym raporcie?

Przychodów z tytułu prokury nie sumuje się z wynagrodzeniem ze stosunku pracy

Pytanie: Spółka z o.o. powierzyła funkcję prokurenta jednemu ze swoich pracowników. Powołanie na to stanowisko nastąpiło na podstawie uchwały zarządu, w której określono również wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków wynikających z prokury. Zatrudniony, oprócz wynagrodzenia ze stosunku pracy, otrzymuje zatem dodatkowo zapłatę za czynności prokurenta. Czy należy sumować te przychody oraz odprowadzać składki od całej wypłaconej kwoty?

Pakiet kafeteryjny za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego jest nieoskładkowany

Pytanie: Od października spółka umożliwiła swoim pracownikom bezpłatne korzystanie z pakietu kafeteryjnego, w ramach którego zatrudniony może wybrać objęcie opieką medyczną, kartę multisport, bony do różnych sklepów lub bilety do kina. Takie świadczenie przysługuje również za czas choroby oraz korzystania z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego. Nie wynika to jednak wyraźnie z regulaminu wynagradzania obowiązującego w spółce. Czy w takiej sytuacji wartość pakietu kafeteryjnego dla chorych pracowników oraz dla osób przebywających na zasiłku macierzyńskim powinna być oskładkowana?

Do końca stycznia trzeba przekazać informację ZUS IWA

Pytanie: Spółka z o.o. rozpoczęła działalność w październiku 2012 roku. W poszczególnych miesiącach 2013 roku zatrudniała różne liczby podwładnych. Zdarzało się również, że przez część miesiąca dana osoba była zatrudniona w spółce na podstawie umowy cywilnoprawnej, a następnie nawiązywano z nią stosunek pracy. Jak ustalić czy spółka ma obowiązek złożenia ZUS IWA za 2013 rok?

Czasem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku trzeba pominąć wynagrodzenia z niektórych miesięcy

Pytanie: Pracownik zatrudniony od 15 grudnia 2012 r. otrzymuje zmienne wynagrodzenie. Chorował w grudniu 2013 roku i miał prawo do zasiłku chorobowego. W lutym, kwietniu i sierpniu 2013 roku podwładny był nieobecny w pracy z usprawiedliwionych przyczyn, a w lipcu 2013 roku przez cały miesiąc korzystał z urlopu wypoczynkowego. Dane o zatrudnieniu podwładnego w poszczególnych miesiącach (dni przepracowane, obowiązujące dni pracy oraz osiągnięty przychód) zostały podane w tabeli nr 1. Jak w takim przypadku prawidłowo ustalić podstawę wymiaru świadczenia?