Zwolniony od pracy w trakcie wypowiedzenia nie traci uprawnień do trzynastki

Pytanie: Pracownik zatrudniony na bazie umowy o pracę na czas nieokreślony przebywał na zwolnieniu lekarskim od 10 marca do 7 września 2014 r. (182 dni). We wrześniu otrzymał wypowiedzenie i został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do upływu jego 3-miesięcznego okresu, tj. do 31 grudnia 2014 r. W 2014 roku zatrudniony będzie więc miał 183 dni okresu przepracowanego (wliczając 3-miesięczny okres wypowiedzenia) oraz 182 dni zwolnienia chorobowego. Czy w takim przypadku nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zwolnienie na dziecko nie przerywa urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym (urlop zaległy plus bieżący po urlopie rodzicielskim). W trakcie urlopu dostarczyła zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Czy zwolnienie lekarskie na chore dziecko przerywa bieg udzielonego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca powinien przerwać wypłatę wynagrodzenia urlopowego i zacząć wypłatę zasiłku opiekuńczego? Czy po zakończeniu choroby dziecka pracownica jest zobowiązana wystąpić o udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego?

Zgłoszenie i aktualizacja danych przedsiębiorcy - na podstawie danych z KRS

Od 1 grudnia 2014 r. zaczynają obowiązywać zmiany, które umożliwiają automatyczne zakładanie konta płatnikom składek, którzy rozpoczynają działalność i podlegają obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym – informuje ZUS.

ZFŚS można przywrócić pod koniec roku, ale dokonać odpisu - dopiero w kolejnym

Pytanie: Kilka lat temu w związku z trudnościami finansowymi zrezygnowaliśmy z tworzenia funduszu socjalnego, wprowadzając odpowiedni aneks do regulaminu wynagradzania. Decyzja ta zapadła po porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Do dziś nie zdecydowaliśmy się na powrót do jego tworzenia. Obecnie jednak sytuacja firmy poprawiła się na tyle, że byłaby możliwość pod koniec roku przelać na konto ZFŚS 10% należnego rocznego odpisu w celu przekazania pracownikom paczek, ewentualnie bonów towarowych na święta. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Czy z powrotem do ZFŚS musimy poczekać do przyszłego roku, by w maju i we wrześniu przekazać na rachunek bankowy funduszu odpowiedni odpis?

Ze składek zwolnione są wyższe odprawy, jeśli wiążą się z przejściem na emeryturę

Pytanie: Na podstawie obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania pracownikom odchodzącym na rentę z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługują odprawy w wysokości odpowiadającej 6-miesięcznemu wynagrodzeniu. Pozostali pracownicy otrzymują odprawy emerytalno-rentowe w wysokości wynikającej z Kodeksu pracy, tj. jednomiesięcznych poborów. Czy od różnicy między tą wyższą odprawą a odprawą wynikającą z ogólnie obowiązujących przepisów powinniśmy naliczać składki?

Zasądzonych odsetek pracodawca nie zaliczy do kosztów działalności

Pytanie: Na mocy wyroku sądu zostaliśmy zobowiązani do zapłaty na rzecz pracownika m.in. odsetek od zasądzonego w wyroku wynagrodzenia oraz kosztów sądowych. Czy wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Wzrost płacy minimalnej w 2015 roku oznacza zmianę wysokości niektórych świadczeń pracowniczych

Wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 roku w stosunku do poprzedniego roku wzrośnie o 70 zł. Konsekwencje zmiany dotyczącej wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę są istotne, gdyż kwota ta stanowi podstawę naliczania wielu innych świadczeń pracowniczych. Są to m.in. dodatki za pracę w porze nocnej, kwoty wolne od potrąceń oraz kwoty odpraw z tytułu zwolnień grupowych.

Większa swoboda w ustalaniu godzin pracy, może skomplikować rozliczenia z grafików

Od 23 sierpnia 2013 r. możliwe jest ustalenie rozkładu pracy, w ramach którego pracownik decyduje o godzinie rozpoczynania pracy w dobach będących dla niego dniami pracy. Ingerencja pracodawcy ogranicza się w takim przypadku do określenia dni pracy i terminu korzystania z dni wolnych oraz widełek czasowych, w ramach których pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy (art. 1401 § 2 kp).

W 2015 roku kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie miała charakter mieszany: procentowo-kwotowy. Od 1 marca 2015 r. świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., kwota ta nie będzie mogła być jednak niższa niż 36 zł.

Umowa nie może określać, kiedy pracownik nie może skorzystać z wypoczynku

Pytanie: Czy pracodawca podpisując umowę o pracę z pracownikiem, może z góry narzucić mu terminy, w jakich nie będzie mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeżeli tak, to czy powinien to ująć w umowie o pracę, czy raczej w informacji dodatkowej? U pracodawcy nie ma regulaminu pracy i wynagrodzeń.