Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem a podstawa naliczenia trzynastki

Pytanie: Czy wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. (2 dni opieki nad dzieckiem) wchodzi do podstawy naliczania trzynastki?

Wartość mieszkania udostępnionego pracownikowi trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru

Pytanie: Do centrali firmy w Warszawie przyjeżdżają pracownicy na dwumiesięczne szkolenie. Pracodawca wynajął im mieszkanie w osiedlu obok siedziby firmy. Wyjaśnienia w sprawie opodatkowania z tego tytułu otrzymaliśmy w urzędzie skarbowym. Nie jesteśmy natomiast pewni, czy w tym przypadku należy odprowadzić składki do ZUS. Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru tych składek?

Urlop bezpłatny nie zwiększa poziomu wynagrodzenia minimalnego

Pytanie: Z uwagi na sytuację rodzinną jednemu z pracowników udzieliliśmy urlopu bezpłatnego. Przed skorzystaniem z urlopu osoba ta przepracowała u nas 6 miesięcy. Nasza firma była jej pierwszym pracodawcą, w związku z czym pracownik otrzymywał pensję na poziomie 80% wynagrodzenia minimalnego. Staż zawodowy, łącznie z okresem urlopu bezpłatnego, będzie wynosił 15 miesięcy. Czy po powrocie do pracy, który planowany jest w lutym 2015 r., będziemy musieli podwyższyć pobory tego pracownika do poziomu pełnego wynagrodzenia minimalnego?

Upływa termin złożenia ZUS IWA za zeszły rok

Płatnicy składek są zobowiązani przekazać do ZUS formularz ZUS IWA, uwzględniający informacje za 2014 r. potrzebne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. W oparciu o nie ZUS określi stopę procentową składki na okres od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r.

Ubezpieczenia członków rad nadzorczych - aktualizacja kodów w Płatniku

W związku ze zmianą przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym członków rady nadzorczych sprawujących tę funkcję odpłatnie, dla tej grupy ubezpieczonych nastąpiły zmiany w zakresie kodów tytułów ubezpieczenia, używanych przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zmianie towarzyszy aktualizacja tych danych w programie Płatnik – informuje ZUS.

Przerwy między umowami terminowymi a data wydania świadectwa pracy

Pytanie: Czy pracownikowi należy wydać świadectwo pracy po zakończonych umowach terminowych, w przypadku przerwy w zatrudnieniu? Pracownik był zatrudniony na dwie umowy (na czas określony i na zastępstwo), następujące bezpośrednio po sobie w okresie od 13 marca 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Następna umowa planowana jest na czas określony od 1 lutego 2015 r. Kiedy należy wydać świadectwo pracy?

Propozycję rozwiązania umowy można przyjąć w czasie choroby

Pytanie: Pracownik złożył pracodawcy pismo z informacją o zamiarze przejścia na emeryturę, podając konkretny termin planowanego zakończenia stosunku pracy (za kilka miesięcy). W chwili obecnej pracownik korzysta z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Czy jego wcześniejsze podanie jest nadal obowiązujące? Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę za porozumieniem stron, w czasie gdy przebywa on na zwolnieniu lekarskim?

Pracownik może cofnąć deklarację o niekorzystaniu z 2 dni opieki

Pytanie: W związku z przygotowywaniem planów urlopów pracodawca wezwał pracowników do złożenia deklaracji, czy chcą oni w tym roku korzystać z 2 dni zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem. Czy jeśli pracownik uprawniony do tego zwolnienia złoży oświadczenie, że nie będzie z niego korzystał przez cały rok, to będzie mógł zmienić oświadczenie i skorzystać ze zwolnienia?

Pracownica w ciąży otrzyma świadczenie rehabilitacyjne po okresie zasiłkowym

Pytanie: Kończy się okres zasiłkowy ubezpieczonej, która jest w ciąży. Termin przewidywanego porodu to 6 lutego 2015 r. Czy w związku z tym pracownica może jeszcze ubiegać się w ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? Jeśli tak, to jakie dokumenty potrzebne są do jego wypłaty?