Żona wspólnika zatrudniona w spółce cywilnej – pracownik czy osoba współpracująca

Pytanie: W spółce cywilnej ma zostać zatrudniona na umowę o pracę żona jednego ze wspólników. Czy w tym przypadku żona wspólnika będzie traktowana jako osoba współpracująca? Czy od żony wspólnika należy odprowadzać składki ZUS od osób prowadzących działalność gospodarczą, czy składki ZUS mają być odprowadzane jak od standardowej umowy?

Zmiana wzoru skierowania na badania wstępne

Wraz ze zmianą przepisów Kodeksu pracy dotyczących badań wstępnych i okresowych (pisaliśmy o tym w marcowym wydaniu „Przeglądu Płacowo-Kadrowego”) odpowiednim zmianom ulegnie również rozporządzenie wykonawcze ministra zdrowia i opieki społecznej, regulujące kwestie trybu i zakresu przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich.

Zmiana pory wykonywania pracy – bez zmiany umowy

Pytanie: W regulaminie pracy zapisano, że administracja pracuje od 8.00 do 16.00, pracownicy produkcyjni i warsztat od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. Pracownik gospodarczy był ujęty w pracownikach produkcyjnych bez wyszczególnienia. Od kilku lat pracownik ten pracował od 5.00 do 13.00 i otrzymywał dodatek za jedną godzinę nocną. Ze względu na potrzeby firmy chcemy, aby pracownik ten pracował tak jak produkcja, tj. od 6.00 do 14.00. Czy wystarczy informacja o zmianie godzin pracy, czy trzeba zrobić zmiany w zapisie w regulaminie pracy? W żadnych dokumentach (akta osobowe) i regulaminach nie ma zapisu o czasie pracy od 5.00 do 13.00.

Zasady udzielania urlopu pracownikowi – członkowi zarządu

Pytanie: Czy członek zarządu (prezes zarządu/wiceprezes zarządu) będący akcjonariuszem spółki akcyjnej, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, powinien wypisywać wniosek o urlop? Kto powinien zatwierdzać tego typu wnioski? Czy można zastąpić podanie o urlop oświadczeniem członka zarządu o wykorzystaniu urlopu?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy z zaliczką

Pytanie: W styczniu ubiegłego roku rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy o pracownikach samorządowych. W marcu 2015 roku, na mocy ugody sądowej, pracownik został przywrócony do pracy. Ugoda zobowiązuje nas do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Czy wynagrodzenie to powinno zostać opodatkowane?

Waloryzacja podstawy zasiłku chorobowego w II kwartale – wskaźnikiem 105,4%

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowany w celu obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 roku wynosi 105,4% – poinformował ZUS.

Ustalanie długości okresu zasiłkowego, gdy na poprzednich zwolnieniach brak kodu literowego

Pytanie: Na podstawie zwolnień lekarskich wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za 156 dni. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie z kodem D (na poprzednich zwolnieniach nie było żadnego kodu). Wiemy od pracownika, że choruje na gruźlicę. Czy możemy dalej wypłacać zasiłek aż do 270. dnia choroby na podstawie przedstawionych zwolnień, czy powinniśmy otrzymać dodatkową informację od lekarza lub uzupełnienie kodem literowym D już dostarczonych L-4?

Studia, kursy i szkolenia zawodowe – podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

Wykwalifikowany pracownik to dla firmy dodatkowa wartość, dlatego pracodawcy chętnie, w miarę możliwości, inwestują w proces rozwoju podwładnych. Firmy mogą oferować pracownikom program szkoleń i kursów nie tylko jako tzw. bonus, dodatkowe świadczenie w polityce płacowej, ale także zapewniać im bieżące przygotowanie do prawidłowego wykonywania zadań, czynności na poszczególnych stanowiskach.

Składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorców – nowe stanowisko ZUS

Składki na Fundusz Pracy powinny być opłacane także za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze zleceniodawcą będącym osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników – wskazuje ZUS, powołując się na aktualne stanowisko Ministerstwa Pracy.