ZUS odebrał zasiłek, pracownik odwołał się do sądu – pracodawca musi wstrzymać się z potrąceniami

Pytanie: Pracownik, przebywając na zwolnieniu lekarskim, wykonywał pracę w innym zakładzie, co jest potwierdzone decyzją ZUS. Pracownik odwołał się jednak do sądu od decyzji i nie znam finału sprawy. Czy jako pracodawca mogę cofnąć wypłacony zasiłek chorobowy (proszę o podanie podstawy prawnej do odebrania tego zasiłku, jak również terminu, w jakim można ten zasiłek odebrać)?

Zmienią się zasady ustalania podstawy zasiłku macierzyńskiego

Zmiany w ustawie zasiłkowej nie pozwolą ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą pobierać wysokiego zasiłku macierzyńskiego po uregulowaniu zaledwie kilku składek. Nowe rozwiązania mają na celu uśrednienie podstawy wymiaru składki – i co za tym idzie – podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego oraz zadeklarowanego wysokiego przychodu.

Zmiana wynagrodzeń podczas nieobecności pracownika – kiedy go obejmie?

To, czy pracownikowi przysługuje wyrównanie wynagrodzenia za okres, w którym przebywał na zwolnieniu lekarskim, powinno wynikać z przepisów wewnętrznych. Prawo do wyrównania zależy też od tego, jakie przeprowadzono zmiany w zasadach wynagradzania (np. czy chodzi o podwyżkę wynagrodzenia dla wszystkich pracowników, czy dla określonej grupy), czy wprowadzono nowy składnik płacowy i o jakim charakterze (uznaniowym bądź regulaminowym) i jakie ustanowiono zasady nabywania prawa do takiego składnika.

Zasiłek opiekuńczy dla matki dziecka, którego ojciec jest rencistą

Pytanie: Pracownica była nieobecna w pracy przez pięć dni i przedstawiła zaświadczenie ZUS ZLA, z którego wynika, że w tym czasie sprawowała opiekę nad chorym 9-letnim synem. Ojciec dziecka jest rencistą i nie pracuje – wydaje się zatem, że może zapewnić dziecku opiekę. Z tego względu mamy wątpliwości, czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego i czy ZUS nie zakwestionuje ewentualnej wypłaty.

Za studenta na zleceniu niekiedy trzeba opłacić składki za część miesiąca

Okres wakacyjny u wielu studentów zaczyna się już w czerwcu. Sprzyja to angażowaniu się w różnego rodzaju prace, zwłaszcza na podstawie umów cywilnoprawnych. Zleceniodawcy powinni pamiętać, że w dniu, w którym student kończy 26 lat, powinien z tytułu umowy-zlecenia zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracodawca nie zawsze wypłaca zasiłek

Pytanie: Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a umowa o pracę ma zostać z nią rozwiązana z końcem lipca. W tym okresie pracownica została zatrudniona w drugiej firmie. Aktualnie osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jakie dokumenty powinny być za nią składane? Czy musimy jej wypłacać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek?

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojczyma żony pracownika

Pytanie: Czy pracownikowi należy się urlop okolicznościowy w przypadku śmierci ojczyma żony? Nadmieniam, że ojciec żony pracownika żyje.

Upoważnienie kadrowe - czyli kto może mieć dostęp do danych pracowników

Każda osoba, która zajmuje się w zakładzie pracy kadrami lub ma dostęp do danych pracowników, musi mieć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych. Jakie wymogi powinno ono spełniać? I kto właściwie może mieć w zakładzie pracy dostęp do danych kadrowych?

Ryczałt za korzystanie z prywatnego auta nie zależy od wymiaru etatu

Pytanie: Pracownik korzysta z samochodu prywatnego w celach służbowych. Ma przyznany limit 700 km. Pracuje trzy dni w tygodniu (1/2 etatu). Czy za dni nieobecności z powodu skróconego tygodnia pracy należy zmniejszyć ryczałt o 1/22? Czy pracownik co miesiąc musi składać pisemne oświadczenie o używaniu pojazdu, uwzględniające dni pracy i dni nieobecności?