Zmiana agencji nie oznacza konieczności ponowienia szkoleń bhp

Pracownik tymczasowy nie musi ponawiać szkolenia wstępnego w zakresie bhp, jeżeli bezpośrednio po zmianie zatrudniającej go agencji pracy tymczasowej nadal wykonuje pracę na tym samym stanowisku i na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika – wyjaśniło ministerstwo pracy i polityki społecznej w odpowiedzi udzielonej na zapytanie poselskie.

Zatrudnienie „na weekendy” w związku z sezonowym nasileniem prac

System weekendowy świetnie sprawdza się w przypadku pracodawców, którzy zatrudniają trzon załogi w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, i chcą zapewnić dodatkową obsadę na soboty, niedziele i święta. Dzięki zatrudnieniu kilku pracowników w tym systemie można uniknąć problemów z planowaniem reszcie zatrudnionych co czwartej niedzieli wolnej od pracy oraz wolnych świąt, skoro te dni będą już obsadzone.

Zaległy urlop wypoczynkowy a prawo do dopłaty do wypoczynku, której w danym roku nie przewiduje regulamin ZFŚS

Pytanie: Obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS przewiduje, że pracownikom przysługuje dofinansowanie do wypoczynku pod warunkiem, że komisja zaplanuje taki wydatek w planie wydatków na dany rok kalendarzowy i pracownik złoży wniosek urlopowy na co najmniej 10 dni urlopu bez przerwy. Dofinansowanie to przysługuje tylko jeden raz w roku. Plan wydatków ZFŚS przewidywał takie dofinansowanie w 2014 r., ale w 2015 r. już nie. Pracownik z powodu długotrwałej choroby nie wykorzystał swojego urlopu w 2014 r. Złożył wniosek o urlop dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego w 2015 r. Czy należy mu wypłacić dofinansowanie urlopowe za ubiegły rok? Rozliczenie środków w ramach funduszu socjalnego następuje 31 grudnia. Niewykorzystane środki z tytułu urlopów komisja socjalna rozdysponowuje na inne cele, np. na indywidualne zapomogi z przyczyn losowych.

Ubezpieczenia pracownika-zleceniobiorcy, z którym rozwiązuje się umowa o pracę

Pytanie: Sprawa dotyczy zgłoszenia do ZUS i wyrejestrowania z ZUS. Obecnie jest u nas zatrudniony nauczyciel na podstawie umowy o pracę (4/18 wymiaru zajęć) i umowy zlecenia (instruktor sportu). Z tytułu umowy o pracę został przez nas zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na druku ZUA. Osoba ta pracuje również w innym zakładzie na podstawie umowy zlecenia. Od dnia 1 lipca 2015 r. będzie u nas zatrudniony tylko na podstawie umowy zlecenia (umowa o pracę rozwiązuje się 30 czerwca 2015 r.). Prawdopodobnie będzie nadal pracował na zleceniu w drugim zakładzie. Czy 1 lipca 2015 r. należy wyrejestrować tę osobę z ZUS na druku ZWUA i ponownie zgłosić do ubezpieczeń z umowy zlecenia? Jeżeli tak, to na jakim druku? Czy wszystkie składki będą u nas odprowadzane?

TK zbada procedurę przyjmowania regulaminu wynagradzania

Trybunału Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy, bez zgody związków zawodowych, samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania. Wniosek w tej sprawie złożyła w TK Konfederacja Lewiatan.

Staż pracy do nagrody jubileuszowej przy częściowym pokrywaniu się okresów zatrudnienia

Pytanie: Proszę o informację, w jaki sposób należy zaliczyć do stażu pracy pracownika samorządowego, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej, okresy równoczesnego zatrudnienia tego pracownika w dwóch zakładach pracy. Pierwszy stosunek pracy powstał jeszcze w 2005 r. i został zakończony w marcu 2015 r.; drugi rozpoczął się w październiku 2014 r. i trwa nadal.

Ślub cywilny w trakcie stażu, kościelny – w okresie zatrudnienia

Pytanie: Pracownica w ubiegłym roku, będąc zatrudniona w naszym zakładzie na stażu, otrzymała dni wolne w związku ze ślubem cywilnym. W czerwcu bierze ślub kościelny. Czy można jej obecnie udzielić urlopu okolicznościowego? Jak kwalifikować zwolnienie udzielone w trakcie stażu?

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie wpływa na prawa pracownika do świadczeń chorobowych

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, a więc również ubezpieczeniem chorobowym. Oznacza to, że w tym okresie ma prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

Ryczałt za nadgodziny nie zwalnia z udzielenia dnia wolnego za sobotę

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zdarza się praca w godzinach nadliczbowych, np. w sobotę. Pracownikowi temu wypłacany jest co miesiąc ryczałt za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku należy udzielić jeszcze dodatkowego dnia wolnego bądź wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe?

Program Płatnik 10.01.001 – funkcjonalności i ułatwienia dla płatników

Program Płatnik w wersji 10.01.001. wprowadził zmiany, których celem jest poprawa jakości danych przekazywanych w dokumentach ubezpieczeniowych do ZUS oraz usprawnienie pracy płatników składek. Są one rozszerzeniem zmian wprowadzonych we wcześniejszych wersjach programu Płatnik (począwszy od wersji 9.01.001).