Zwolnienie lekarskie pracodawca otrzyma za pośrednictwem e-profilu

Od 2016 roku lekarz nie będzie już miał obowiązku wystawiania papierowych druków zaświadczeń lekarskich i przekazywania ich oryginału do ZUS, a kopii do pracodawcy. Zarówno ZUS, jak i pracodawca otrzymają informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną. Przejściowo, do końca 2017 roku, utrzymany zostanie również dotychczasowych system wystawiania zwolnień lekarskich.

Zawarcie umowy terminowej na okres powyżej 33 miesięcy

Pytanie: Mam pytanie w związku z planowanymi zmianami w Kodeksie pracy w zakresie umów o pracę na czas określony. Aktualnie zawieramy umowę z lekarzem na czas trwania rezydentury. Jest to umowa na czas określony i okres jej trwania będzie przekraczał 33 miesiące. Czy ta umowa nie przekształci się po 33 miesiącach w umowę na czas nieokreślony? Czy muszę zrobić do niej aneks, aby nie przekształciła się w umowę bezterminową?

Wyrównanie ekwiwalentu po udokumentowaniu przez byłego pracownika prawa do wyższego wymiaru urlopu

Pytanie: Po otrzymaniu świadectwa pracy były pracownik zażądał wypłaty ekwiwalentu za urlop, dodatkowo za 1 dzień. Pracodawca odmówił, informując, że pracownik nie przedłożył dokumentów wykazujących jego prawo do 26 dni urlopu. Czy pracodawca musi uwzględnić dostarczone po ustaniu stosunku pracy dokumenty (potwierdzające prawo do 26 dni) i przyznać ten 1 dzień oraz, co się z tym wiąże, zmienić świadectwo pracy?

Wynagrodzenie chorobowe z tytułu choroby po zasiłku macierzyńskim

Pytanie: Pracownica wróciła do pracy po urlopie z tytułu urodzenia dziecka, rozpoczętym w 2014 roku, ale już po dwóch tygodniach stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy w związku z tym, że przed pójściem na urlop wykorzystała już limit dni, przez które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, powinniśmy wypłacić jej od razu zasiłek chorobowy?

Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców zaczynają obowiązywać

Pracownik ojciec, który został sam z dzieckiem, zyska prawo do urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego, nawet jeśli matka dziecka nie była ubezpieczona. Jest to kolejny z wprowadzanych w ostatnim czasie elementów polityki prorodzinnej.

Urlop, choroba, dodatkowa praca – odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Dnia 15 sierpnia przypada pierwsze w 2015 r. święto, za które pracodawca ma obowiązek oddać zatrudnionym, w okresie rozliczeniowym, dodatkowy dzień wolny od pracy. Jeśli pracownicy są zatrudnieni w systemie podstawowym i pracują od poniedziałku do piątku, niedopełnienie tego obowiązku spowoduje naruszenie przepisów o czasie pracy poprzez zaplanowanie zatrudnionym zbyt małej liczby dni wolnych od pracy.

Urlop okolicznościowy po okresie zwolnienia lekarskiego

Pytanie: W związku ze śmiercią męża pracownica ubiega się o urlop okolicznościowy. Kobieta przebywa na zwolnieniu lekarskim od 11 czerwca do 17 lipca, natomiast zgon jej męża nastąpił 21 czerwca. Czy w takim przypadku pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego?

Ubezpieczenie grupowe na urlopie rodzicielskim – nieoskładkowane

Pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z opłacaniem za pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich składek na ubezpieczenie grupowe. Potwierdził to ZUS w lipcowej interpretacji.

Samochód służbowy do celów prywatnych - jak określić przychód u osoby niebędącej pracownikiem

Pytanie: Prezes zarządu spółki pojechał na urlop 14-dniowy służbowym samochodem (pojemność silnika powyżej 1600 cm3). Ile wynosi jego przychód z tego tytułu? Proszę o podanie zasad rozliczania tego świadczenia także dla zleceniobiorców.