„Późny” urlop rodzicielski obniży liczbę części urlopu wychowawczego

Urlop rodzicielski będzie można wziąć niekoniecznie w całości tuż po urlopie macierzyńskim. Przynajmniej połowę będzie można wykorzystać później, aż do ukończenia przez dziecko 6 lat. Wykorzystanie go w tym trybie pomniejszy jednak liczbę części, na które pracownik może podzielić przysługujący mu urlop wychowawczy.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski, gdy urlop macierzyński kończy się po 2 stycznia 2016 r.

Pytanie: Pracownica od 5 października 2015 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy do urlopów związanych z rodzicielstwem stosować przepisy jeszcze obowiązujące, czy te które wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.? Chodzi o termin złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i następujący zaraz po nim urlop rodzicielski – czy ma już składać wniosek tylko o urlop rodzicielski?

Zwalniając od pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca zastosuje „urlopowe” zasady naliczania pensji

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca będzie mógł jednostronnie zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, wypłacając mu w zamian wynagrodzenie obliczone według zasad obowiązujących przy wynagrodzeniu urlopowym. Wyraźną podstawą dla dokonania tej czynności staną się przepisy Kodeksu pracy.

Zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym, przejętym po bracie i rodzicach

Pytanie: Czy można pracownikowi doliczyć do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym, w sytuacji gdy do 1981 roku gospodarstwo należało do rodziców pracownika, w latach 1981−1987 do jego brata, a od 1987 pracownik przejął je na własność. Pracownik urodził się w 1965 roku. Ma zeznania świadków potwierdzających jego udział w prowadzeniu gospodarstwa.

Wypadek pracownika przy prowadzeniu dodatkowej działalności

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. W październiku uległ wypadkowi przy prowadzonej działalności. Z tytułu działalności nie otrzymał zasiłku, ponieważ opłacał tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie lekarskie przedstawił pracodawcy. Czy z tytułu umowy o pracę przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Tylko nieprzerwana ponad 30-dniowa absencja chorobowa uzasadnia badania kontrolne

Jeśli pracownik przedkłada pracodawcy kilkudniowe zwolnienia lekarskie, między którymi występują niewielkie przerwy, pracodawca nie ma podstaw do kierowania go na badania kontrolne przed powrotem do pracy. Absencja chorobowa musi wynieść nieprzerwanie co najmniej 31 dni.

Schorzenie „P” obniża wskaźnik wpłat na PFRON, gdy jest zaświadczenie specjalisty

Pytanie: Pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i wpisany na orzeczeniu symbol przyczyny niepełnosprawności – kod „P”. Schorzenia przyporządkowane kodowi „P” są wyszczególnione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej jako schorzenia dające podstawę do obniżenia wskaźnika wpłat na PFRON. Czy w przypadku tego pracownika do obniżenia wskaźnika wystarczy samo orzeczenie o niepełnosprawności, czy musi być do tego orzeczenia dodatkowo dołączone zaświadczenie od lekarza specjalisty?

Płatnik nie zawsze odzyska na konto nadpłacone składki

Nadpłata składek jest najczęściej konsekwencją nieprawidłowości, które wystąpiły w dokumentach rozliczeniowych złożonych w ZUS. Jeśli nienależnie opłacone składki nie uległy przedawnieniu, płatnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich zwrot. Na zwrócenie płatnikowi nadpłaconych kwot ZUS ma 30 dni.

Polecanie pracownikowi pracy przez 10 kolejnych dni a odpoczynek dobowy

Pytanie: Czy możliwe jest zaplanowanie w systemie równoważnym pracy 10 dni pod rząd po 12 godzin, a potem 10 dni wolnego (oczywiście przy zachowaniu normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym)? Ile maksymalnie dni pracy można zaplanować w grafiku do przepracowania, aby było to w zgodzie z Kodeksem pracy?

Od 1 grudnia 2015 r. korzystne zmiany w ulgach składkowych

Płatnicy składek będą mogli wnioskować o odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozłożenie należności na raty także tych finansowanych przez ubezpieczonego. Umożliwi to nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wejdzie w życie 1 grudnia.