Zwolnienie lekarskie z powodu ciąży zaraz po przerwaniu urlopu wychowawczego

Pytanie: Pracownica (zatrudniona na czas nieokreślony) przebywająca na 3-letnim urlopie wychowawczym złożyła wniosek o rezygnację z części urlopu wychowawczego i powrót do pracy. Pracodawca przychylił się do jej wniosku. Pracownica została skierowana na badania kontrolne, ponieważ przed urlopem macierzyńskim przez 6 miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim. Przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o zdolności do pracy na stanowisku, na którym była zatrudniona przed urlopem macierzyńskim i rodzicielskim. W dniu, w którym miała rozpocząć pracę nie przystąpiła jednak do pracy, ale przedłożyła zwolnienie lekarskie na 30 dni z kodem B (ciąża). Czy pracownica mogła tak postąpić?

Zmiany w ZUS DRA i nowy kod świadczenia/przerwy

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy dokonujący wyrównania wysokości zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego kwotę podwyższenia wykażą w zmodyfikowanym formularzu ZUS DRA. Dodatkowo z tym dniem wprowadzony zostanie nowy kod świadczenia/przerwy.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – roczna korekta odpisów

Pracodawcy, którzy w 2015 roku założyli ZFŚS lub kontynuują jego prowadzenie z lat wcześniejszych, ze względu na utrzymujący się stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia br. mają obowiązek dokonania ostatecznej korekty odpisów pod koniec roku. Wcześniej musieli przekazać roczny odpis obliczony na podstawie planowanej liczby zatrudnionych, w dwóch ratach płatnych do końca maja i września. Jednak ze względu na to, że w okresie od października do grudnia mogą jeszcze wystąpić zmiany w stanie zatrudnienia, odpis należy przeliczyć ponownie i ustalić jego wartość całoroczną, uwzględniając stan faktyczny z całego roku.

Zagraniczna dieta w tej samej wysokości wypłacana bez względu na kraj delegowania

Pytanie: W regulaminie wynagradzania wprowadziliśmy zapis, że pracownikom odbywającym zagraniczną podróż służbową przysługuje dieta w wysokości 50 euro za dobę, bez względu na kraj. Czy kwota ta w pełni będzie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek?

Wykonywanie pracy w porze nocnej przez młodocianego, który ukończył 18 lat

Pytanie: Zatrudniliśmy ucznia, który ukończył 18. rok życia. Do okresu nauki zaliczono 19 miesięcy oraz 16 dni nauki zawodu u poprzedniego pracodawcy. Czy ta osoba, po ukończeniu 18 lat, może pracować w porze nocnej od 22.00 do 6.00 rano?

Urlop wychowawczy w częściach a zwolnienie ze składek na FP i FGŚP

Pytanie: W roku ubiegłym pracownik wykorzystał część urlopu wychowawczego. Po powrocie do pracy nie opłacaliśmy za niego składek na FP i FGŚP. Teraz chciałby skorzystać z dalszej części urlopu. Co w takiej sytuacji z ulgą w opłacaniu składek po ponownym powrocie pracownika do firmy?

Urlop wychowawczy będzie można wykorzystać w dłuższym okresie

Możliwość skorzystania z urlopu do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat; jednoczesne przebywanie na urlopie przez obydwoje rodziców bez dotychczasowych ograniczeń czasowych oraz nowy termin na złożenie wniosku – takie zmiany wprowadzi tzw. ustawa rodzinna od 2 stycznia 2016 r.

Urlop bezpłatny w ewidencji czasu pracy i na liście płac

Pytanie: Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00. Ma stałą stawkę miesięczną wynagrodzenia przewidzianą w umowie. Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na 3 tygodnie. Czy w ewidencji czasu pracy i do wyliczenia płac przyjmujemy, że urlop bezpłatny przypada na dni będące dla niego normalnymi dniami pracy (jak przy urlopie wypoczynkowym), czy też taki urlop zaznacza się i liczy uwzględniając również weekendy?

Rekompensata za rezygnację z układu zbiorowego – także dla byłych pracowników

Jeżeli porozumienie w sprawie odstąpienia od układu zbiorowego przewiduje prawo do rekompensaty z tego tytułu dla każdego pracownika zatrudnionego w określonej dacie, to byli pracownicy, zatrudnieni w tej dacie, ale zwolnieni z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy przed terminem wypłaty rekompensat, także mają prawo do rekompensaty. Tak wynika z wyroku SN z 8 października 2015 r., sygn. akt I PK 10/15.

Premia dla pracownika, który spełnił regulaminowe warunki jej nabycia, ale złożył wypowiedzenie umowy o pracę

Pytanie: Handlowcy w naszej spółce, zgodnie z obowiązującym regulaminem wynagradzania, mają co miesiąc wypłacaną premię za realizację wyznaczonych planów sprzedażowych. Premie regulaminowe wypłacane są po rozliczeniu całego systemu sprzedaży, np. w październiku za wrzesień. W regulaminie jest zapis, że „pracownikom w trakcie wypowiedzenia prawo do premii nie przysługuje”. Pracownik przepracował cały wrzesień, zrealizował swój plan sprzedażowy, ale 29 października złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wypowiedzenie to złożone zostało w dniu wypłaty premii za wrzesień. Czy spółka, zgodnie z przytoczonym zapisem w regulaminie, może nie wypłacić pracownikowi premii za ten miesiąc?