Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego dziecka przedsiębiorcy

Pytanie: Syn mojego klienta do sierpnia 2016 r. był studentem (studia stacjonarne). Ma ukończone 23 lata i jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez mojego klienta, który prowadzi działalność gospodarczą. W sierpniu br. zrezygnował ze studiów, nie podjął pracy ani nie zarejestrował się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Czy rodzic ma obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego? Jeżeli tak, to z jaką datą, jeśli nie posiada jeszcze żadnego dokumentu z uczelni o skreśleniu go z listy studentów?

Wynagrodzenie za urlop przy podwyższonych kosztach

Pytanie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 5.183,15 zł brutto. Z tego 80% to prawa autorskie. Jak wyliczyć wynagrodzenie za 1 dzień urlopu w miesiącu, w którym jest 176 godzin pracy? Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop z tytułu praw autorskich?

Wynagrodzenia państwowych menedżerów według nowych zasad*

Pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa będą zależne m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych. Przewidują to nowo przyjęte przepisy. Na nowo określone zostaną również zasady wypłaty odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji.

Wykonywanie umowy o dzieło na rzecz byłego pracodawcy a zasiłek dla bezrobotnych

Pytanie: Pytanie dotyczy osoby zatrudnionej przez nas na podstawie umowy o pracę. W dniu 8 kwietnia 2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Zaproponowaliśmy pracownikowi wykonanie umowy o dzieło. Czy po jej wykonaniu byłemu pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych?

Termin wypłaty wynagrodzenia i odprawy emerytalnej

Pytanie: W naszej firmie wypłacamy wynagrodzenia 10. Dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Od października jedna z naszych pracownic odchodzi na emeryturę. Oprócz pensji otrzyma odprawę emerytalną. Czy możemy wypłacić tej pracownicy odprawę wraz z wynagrodzeniem już po rozwiązaniu umowy o pracę w dniu płatności należności za wrzesień, tj. 10 października?

Różne powody nieobecności w danym dniu a ewidencja czasu pracy

Pytanie: W jaki sposób zaznaczyć w ewidencji czasu pracy absencję pracownika, gdy danego dnia korzysta on z wolnego w następujących proporcjach: 4 godziny opieki nad dzieckiem, 2 godziny tytułem odbioru nadgodzin i kolejne 2 godziny znowu z racji opieki przysługującej na mocy art. 188 Kodeksu pracy?

Przekroczenie trzydziestokrotności w Płatniku 10.01.001 -

Płatnik składek może pobrać z konta ubezpieczonego w ZUS informację o osiągnięciu przez niego tzw. trzydziestokrotności. Funkcja ta dostępna jest tylko dla tych płatników, którzy pracują z Interaktywnym Płatnikiem Plus. W związku z tym, że od początku roku wzrosła liczba firm, które korzystają z tej funkcji warto sprawdzić, w jaki sposób korzystać z niej oraz jakie daje korzyści.

Prace sezonowe i dorywcze

Zarówno zatrudnienie sezonowe jak i dorywcze mają charakter przejściowy. Ramy czasowe takiego rodzaju zatrudnienia wyznaczają zazwyczaj miesiące, związane ze specyfiką danego sezonu. Aby zatrudnić pracownika na tak krótki okres, warto wybrać odpowiednio elastyczną formę umowy. Która forma jest najbardziej korzystna –wskazujemy w opracowaniu.

Praca przy programie 500+ a zwolnienie z limitów

Pytanie: Planujemy zatrudnić pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę na czas określony (przed zmianą przepisów osoba ta dwukrotnie była u nas zatrudniona na podstawie umów tego typu, a ostatnio pracowała na zastępstwo). Obecnie byłoby to zatrudnienie związane z realizacją programu 500+. Zastanawiam się, czy można to zapisać w umowie i wtedy nie liczyć takiej umowy do limitów?

Nieusprawiedliwiona absencja pracownika

Pytanie: Jak należałoby postąpić w sytuacji, gdyby pracownik złożył wniosek o 4 godziny wolnego w związku z opieką nad dzieckiem do 14 lat, ale wrócił do pracy danego dnia po 5 godzinach absencji, nie tłumacząc w żaden sposób zaistniałych okoliczności?

Numer specjalny - 27

Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy – wybrane przykłady

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taka powinność wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. W praktyce zwolnienia od pracy można podzielić na cztery grupy: w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych poza zakładem pracy; w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych u pracodawcy (w zakładzie pracy); w celach szkoleniowych (podwyższanie kwalifikacji zawodowych) i dydaktycznych; w celu ochrony zdrowia pracownika oraz załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych. Na podstawie jakich dokumentów pracodawca powinien zwolnić od pracy pracownika? W jakich przypadkach musi wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenie za czas zwolnienia, a kiedy nie – szczegółowo omawiamy w opracowaniu.