Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy można je brać na kolejne dni robocze

Czy można w czwartek zawnioskować o wolne z tytułu siły wyższej na piątek i poniedziałek? Z tym pytaniem zwróciliśmy się niedawno do resortu pracy. Sprawdź, jakie stanowisko zajął resort i czy to zwolnienie może być planowane z wyprzedzeniem.

Pracownicy mobilni – jak ustalać i rozliczać ich czas pracy

Pracownicy mobilni to pracownicy, którzy wykonują pracę w warunkach wymagających stałego przemieszczania się z miejsca do miejsca. Jednocześnie są to również osoby realizujące część swoich obowiązków w domu np. prowadzą dokumentację, czy wprowadzają dane do systemów. Pomimo charakteru swojej pracy nie są to jednak ani osoby odbywające podróże służbowe ani pracujące zdalnie.

Jak prawidłowo rozliczać zwrot nadpłaconego zasiłku

Jeżeli ubezpieczonemu zostanie wypłacony zasiłek w zawyżonej wysokości lub w ogóle nienależnie, powinien on dokonać zwrotu nadpłaty w wysokości uwzględniającej zaliczkę na podatek. Tak wynika z informacji Ministerstwa Finansów wydanej 7 lutego 2024 r. przekazywanej do mediów na zapytania dziennikarzy (ID 577828). Poprzez odliczenie od dochodu podatnik odzyska zapłacony podatek.

Jak ocenić, czy dochodzi do przejścia części zakładu na nowego pracodawcę

Z przejściem części zakładu pracy na nowego pracodawcę mamy do czynienia tylko wtedy, gdy przechodzi wyodrębniona część poprzedniego pracodawcy, której tożsamość można ustalić. Nie jest przejściem części zakładu pracy samo przekazanie określonych czynności podwykonawcy i przesunięcie niewielkiej części załogi do tego podwykonawcy. W takim wypadku nadal trwają stosunki pracy z poprzednim pracodawcą.

Dopiero rażące niedbalstwo lub wina umyślna uzasadniają dyscyplinarkę

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy musi nastąpić z winy pracownika, przy czym winę ma udowodnić pracodawca co najmniej na poziomie rażącego niedbalstwa. Fakt poniesienia szkody ma dla oceny prawidłowości zwolnienia dyscyplinarnego znaczenie drugorzędne.

Od 1 kwietnia 2024 r. nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Trwają prace nad projektem rozporządzenia dokonującym zmian w rozporządzeniu w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Nowelizacja rozporządzenia ma określić od 1 kwietnia 2024 r. nowe kategorie ryzyka.

Kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców – jeszcze w 2024 r.

Jeżeli prace ustawodawcze będą postępować zgodnie z planem, w drugiej połowie 2024 roku czeka nas szereg zmian w regulacjach pobytowych cudzoziemców. Na planowane zmiany powinni również zwrócić uwagępracodawcy, którzy zatrudniają bądź planują cudzoziemców zatrudniać.

Czy będzie nagroda jubileuszowa dla nauczycieli za 45 lat pracy

Dotychczas ostatnia nagroda jubileuszowa dla nauczycieli szkół i placówek samorządowych przysługiwała za 40 lat pracy. To jednak może się zmienić. MEN zapowiada, że rozważy kwestię wprowadzenia nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy.

Co zmienią przepisy o równości w zatrudnieniu i jawność wynagrodzeń – nowe obowiązki pracodawców

Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze zmianami Kodeksu pracy wzmacniającymi niektóre uprawnienia pracownicze. Teraz UE „wzięła na warsztat” kwestie równouprawnienia kobiet w zakresie pracy i płacy. Tego dotyczy najnowsza dyrektywa unijna, która niebawem będzie musiała być implementowana także w Polsce. Z uwagi na wprowadzenie licznych nowych obowiązków, warto pracodawcy już dziś rozpoczęli przygotowania do ich wprowadzenia.

Porzucenie pracy przez pracownika – jakie kroki może podjąć pracodawca

Porzucenie pracy oznacza sytuacje, kiedy pracownik przestaje przychodzić do pracy i nie ma usprawiedliwia swojej nieobecności. Pracodawca nie ma często informacji na ten temat, co się dzieje z pracownikiem oraz kiedy wróci. Obejrzyj szkolenie Szymona Sokolika i poznaj odpowiedzi na poniższe pytania.