Potrącenia z zasiłku pracownika dłużnika

Pracodawca dokonuje potrącenia z zasiłku pracownika dłużnika wtedy, gdy pracodawca ma status płatnika zasiłku dla swoich pracowników. Aby pracodawca mógł dokonywać tego rodzaju potrąceń musi posiadać nadesłane przez organ egzekucyjny zajęci zasiłków albo zajęcie wierzytelności z zasiłków.

Inspekcja pracy a praca zdalna – jak uniknąć uchybień i zapewnić zwrot kosztów

Przepisy o pracy zdalnej zostały wprowadzone w 2023 roku. Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Pracownik wykonujący pracę zdalną powinien otrzymać zwrot kosztów od pracodawcy w związku z wykonywanie pracy zdalnej. Jakie uchybienia znajduje Państwowa Inspekcja Pracy dokonując kontroli?

Jak prawidłowo rozliczyć się pracownikiem odchodzącym z pracy – obowiązki płacowe pracodawcy

W razie rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, pracodawca musi dopełnić wiele obowiązków, w tym ustalić uprawnienia do świadczeń, do których prawo powstaje dopiero wraz z końcem zatrudnienia. Z pracownikiem należy się też rozliczyć z bieżących wynagrodzeń, wystawić świadectwo pracy, uporządkować i zamknąć akta osobowe. W niniejszym artykule zebraliśmy najważniejsze obowiązki pracodawcy, o których warto pamiętać, aby uniknąć ewentualnych sporów sądowych z byłym już pracownikiem.

Weryfikacja niekaralności pracowników – obowiązki pracodawców od 15 lutego 2024 r.

Od 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzają one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi.

Umowy można zawrzeć z kilkoma pracodawcami, ale praca musi być realnie wykonywana

Wykonywanie pracy na rzecz kilku pracodawców jednocześnie jest dopuszczalne. Jednakże umowy o pracę są ważne i skutecznie zawarte w tych warunkach, o ile praca może być na ich podstawie faktycznie wykonywana. W przeciwnym wypadku umowy te mogą zostać uznane za zawarte dla pozoru i przez to – nieważne.

Odprawy dla zwalnianych pracowników – czy wydatki można zaliczyć w koszty

Jedna ze spółek likwidowała niedochodowy dział. Postanowiła wypłacić zwalnianym pracownikom dobrowolne odprawy. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Jeśli nastąpił przestój, nie można „wymagać” urlopu bezpłatnego

Nie można zmuszać pracownika, aby w momentach przestoju, którego nie spowodował, miał urlop bezpłatny. Mogą też zaistnieć szczególne sytuacje, w których odmowa wykonania polecenia może być spowodowana obawą o swoje bezpieczeństwo zdrowotne i wówczas wykluczone jest zwolnienie dyscyplinarne.

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy – praktyczne wskazówki

Ewidencja czasu pracy to dokument zawierający szczegółowe informacje o czasie pracy pracownika. Powinna być prowadzona indywidualnie dla każdego pracownika gdyż jest niezbędna, aby móc poprawnie rozliczyć jego czas pracy, a w konsekwencji naliczyć przysługujące mu wynagrodzenie, czy ustalić inne świadczenia związane z pracą. To, czy pracodawca prawidłowo prowadzi ewidencję może skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Wydłużenie okresu legalnego pobytu i pracy obywateli Ukrainy po 4 marca 2024 r.

Wielu pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy wypatruje nowelizacji przepisów, która wydłuży okres legalnego pobytu ich pracowników w Polsce po dniu 4 marca 2024 r. Prace nad zmianą przepisów trwają. Sprawdź, które okresy i do kiedy zostaną przedłużone.

Wakacje składkowe przedsiębiorcy – od kiedy i na jakich zasadach

Na wniosek płatnika składek – mikroprzedsiębiorcy będzie on zwolniony z obowiązku opłacenia należnych składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy. Tak wynika z projektu nowelizacji przepisów, który trafił do konsultacji publicznych.