Składka wypadkowa na nowy rok składkowy – jak ustalać jej wysokość

Od 1 kwietnia 2024 r. dla płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe rozpoczyna się nowy okres składkowy, dla którego trzeba ustalić wysokość stopy procentowej składki na to ubezpieczenie. Stopę procentową składki ustalapłatnik składek samodzielnie lub ustali mu ją ZUS.

Okresy wliczane i niewliczane do czasu pracy (z uwzględnianiem zmian w KP)

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Czasu pracy nie wiąże się zatem tylko z czasem realnego (efektywnego) świadczenia pracy. Ponadto w wielu sytuacjach przepisy wprost nakazują wliczać do czasu pracy różnego rodzaju okresy pomimo niewykonywania pracy przez pracowników. Sprawdźmy, które okresy powinniśmy obecnie wliczać, a których nie, do czasu pracy.

Umowy cywilnoprawne i samozatrudnienie – zostaną wliczone do stażu pracy

Osoby samozatrudnione oraz wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogły uwzględnić te formy aktywności zawodowej do stażu pracy. Tak wynika z najnowszych zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przepisy o sygnalistach na ostatniej prostej – jak przygotować się do wyboru wewnętrznego kanału zgłoszeń

Prace nad przepisami ustawy o sygnalistach są coraz bardziej zaawansowane. Ilość decyzji i czynności, które pracodawca musi podjąć, aby zapewnić w swojej organizacji zgodny z nowymi przepisami oraz prawidłowo i skutecznie działający system zgłaszania nieprawidłowości jest znaczna, a cały proces czasochłonny. Dlatego warto już teraz zacząć szykować się do nadchodzących zmian.

Kryteria doboru pracownika do zwolnienia – kiedy nie trzeba ich wskazywać (wnioski z orzecznictwa SN)

Likwidacja stanowiska pracy jest stosunkowo często wskazywaną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Niekiedy powołanie się na samą likwidację stanowiska jako przyczynę wypowiedzenia umowy może okazać się niewystarczające. Są bowiem przypadki, gdy likwidując stanowisko pracy, pracodawca musi wskazać również kryteria doboru do zwolnienia (dlaczego zwalnia akurat tego, a nie innego pracownika). Sprawdźmy zatem kiedy – w świetle orzecznictwa SN – trzeba podać te kryteria, a kiedy nie jest to wymagane.

Informacja o niepełnosprawności pracownika w skierowaniu na badania profilaktyczne

Pytanie Redakcji: Czy w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie pracodawca ma wpisywać informację o stopniu niepełnosprawności pracownika, jeśli taka informacja jest znana pracodawcy, gdyż pracownik przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności? Zdaniem Prezesa UODO (źródło: Biuletyn UODO z grudnia 2023 r.) w skierowaniu na badanie nie można wskazywać danych o stanie zdrowia pracownika. Czy w takim razie – zdaniem resortu pracy – podawanie informacji o niepełnosprawności w takim skierowaniu jest zabronione?

Dostosowanie komputerowych stanowisk pracy do 17 maja 2024 r. – problemy praktyczne

Stanowiska pracy wyposażone w monitor ekranowy, utworzone przed 17 listopada 2023 r., powinny być w ciągu 6 miesięcy (tj. do 17 maja 2024 r.) dostosowane do wymogów przewidzianych w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przepisy zobowiązują do zapewnienia takiego dostosowania pracodawcę. Sprawdźmy, jakie problemy praktyczne wiążą się z dostosowaniem komputerowych stanowisk pracy.

Czy związek zawodowy nie może żądać unieważnienia regulaminu ZFŚS

Związkowi zawodowemu nie przysługuje roszczenie o stwierdzenie nieważności decyzji pracodawcy w sprawie samodzielnego (w razie braku uzgodnionego stanowiska związków zawodowych) ustalenia regulaminu ZFŚS.

Szkolenie po godzinach pracy

Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownik podwyższał swoje wykształcenie, swoje umiejętności, kwalifikacje. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji, jeżeli pracodawca nie wykonuje tego obowiązku określonego w Kodeksie pracy. Jakie są wobec tego zasady podwyższania wykształcenia przez pracowników, kierowania ich na szkolenia po godzinach pracy? O tym opowie m.in. ekspert Paweł Ziółkowski.

Uzgadnianie z pracownikiem urlopu wypoczynkowego

Ważną kwestią przy uzgadnianiu z pracownikiem urlopu wypoczynkowego jest fakt, czy pracodawca tworzy plan urlopów wypoczynkowych czy też nie. W nagraniu wideo przyjrzymy się sytuacji, kiedy firma tworzy plan urlopów oraz nie ma planu urlopów.