Pracownica w ciąży – dokumentowanie oraz ochrona zatrudnienia

Jak dokumentuje się stan ciąży i kiedy trzeba wysłać pracownicę na badania związane z ciążą? Jakie są zasady jej ochrony przed rozwiązaniem umowy, a co w przypadku gdy w ciążę zaszła dopiero w okresie wypowiedzenia? Czy pracownica w ciąży może wycofać się z porozumienia rozwiązującego umowę? Kiedy umowa terminowa przedłuży się do dnia porodu i czy w ciąży można modyfikować warunki zatrudnienia? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika do 30 września 2024 roku

Pytanie: Pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności orzeczenie o niepełnosprawności wygasło z dniem 31 sierpnia 2023 r. Poinformował on pracodawcę, że nie będzie występował o wydanie kolejnego orzeczenia. Czy w związku z ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2023 r. poz. 2768) powinniśmy teraz przedłużyć ważność tego orzeczenia do 30 września 2024 r.?

Jak po orzeczeniu TSUE rekompensować pracę ponadwymiarową na niepełnym etacie

W październiku 2023 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok stwierdzający, że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy powinni dostawać dodatek za nadgodziny po przekroczeniu swojego wymiaru czasu pracy, a nie wymiaru obowiązującego pełnoetatowców. Jak orzeczenie to wpływa na reguły rekompensowania pracy ponadwymiarowej, wynikające z art. 151 § 5 Kodeksu pracy?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2023 r. – komu i kiedy przysługuje

Do końca marca 2024 r. jednostki należące do sfery budżetowej muszą wypłacić tzw. trzynastki za 2023 r. Wynagrodzenie roczne ma charakter obowiązkowy i przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki do jego otrzymania, określone ustawowo.

Zasiłek chorobowy z ZUS od 1. dnia niezdolności – prace rozpoczęte

Rząd będzie pracował nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego – wynika z harmonogramu prac legislacyjnych rządu. Jakie są założenia planowanej zmiany i od kiedy ma ona zacząć obowiązywać?

Potrącenia w ramach egzekucji administracyjnej – co nowego od marca 2024 r.

Począwszy od 25 marca 2024 r. przewidziano istotną modyfikację w zakresie potrąceń ze świadczeń podlegających zajęciu na poczet egzekucji administracyjnej dokonywanych przez pracodawcę.

Informacja o stanie rozliczeń na koncie płatnika składek za 2023 rok – wyjaśnienia ZUS

Od 5 stycznia br. ZUS rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czy zwolniony pracownik – sygnalista powoła się na niewdrożoną dyrektywę?

Cały czas nie są wdrożone do polskiego prawa przepisy o tzw. sygnalistach (wynikające z dyrektywy UE). Okazuje się jednak, że mimo tego sygnalista, czyli osoba która zgłosi pewne nieprawidłowości, już teraz może korzystać z pewnej ochrony – bezpośrednio na podstawie samej dyrektywy, przynajmniej u pracodawcy publicznego.

Czy przywrócony pracownik ma prawo do urlopu za czas pozostawania bez pracy

Załóżmy, że pracownik miał wypowiedzianą umowę o pracę, ale sąd wydał wyrok przywracający go do pracy. W takim przypadku pracownik powinien zachować prawo do urlopu wypoczynkowego naliczanego także za czas pozostawania bez pracy przed przywróceniem.

Badania kontrolne: jak liczyć okres choroby, gdy są weekendowe przerwy

Załóżmy, że pracownik był na zwolnieniu lekarskim np. przez 20 dni, potem miał przerwę w zwolnieniu na wolną sobotę i niedzielę, a następnie znowu był na zwolnieniu lekarskim przez wolną sobotę i niedzielę (np. na 15 dni dni). Czy sumujemy te okresy, czyli trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Stanowisko w tym zakresie niedawno zajął resort pracy.