WYDANIE ONLINE

Na podstawie nowych przepisów o umowach terminowych pracodawca będzie mógł zatrudniać pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące łącznie lub zawrzeć z nim nie więcej niż trzy takie umowy. Zatrudnienie ponad te limity (czasowy lub ilościowy) będzie oznaczało zatrudnienie na czas nieokreślony. Nowe limity znajdą częściowo zastosowanie także do umów terminowych, które zawarte zostaną przed dniem wejścia w życie ustawy.

czytaj więcej »

STAN FAKTYCZNY: Zatrudniamy pracownika, któremu 21 sierpnia br. urodziło się dziecko. Jednak po trzech tygodniach od porodu jego niepracująca żona nagle odeszła, porzucając rodzinę, tj. nie tylko niemowlę, ale również dwoje pozostałych, starszych dzieci. Ojciec wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński i zasiłek. Czy te uprawnienia mu przysługują, a jeśli tak, to od kiedy i na jak długo udzielić urlopów? Jakie dokumenty są potrzebne i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek? Pracownik pewnie przejdzie na urlop macierzyński w trakcie września, zarabia 11 zł/godz. oraz otrzymuje dodatek za staż pracy w stałej wysokości 300 zł. Jak rozliczyć wrzesień, jeżeli dodatek nie przysługuje za okresy pobierania zasiłków?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2016 r. dofinansowanie do czesnego za żłobek lub przedszkole dziecka pracownika ze środków obrotowych pracodawcy będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego. Pracodawcy natomiast zyskają możliwość wliczenia tych świadczeń, a także środków przeznaczonych na utworzenie i prowadzenie przyzakładowych klubów dziecięcych, żłobków i przedszkoli, w koszty.

czytaj więcej »

Firma będzie mogła uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego także wtedy, gdy jego niepełnosprawność powstanie już w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy – wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który złożony został w Sejmie. To efekt zmienionego stanowiska unijnych organów.

czytaj więcej »

W wielu firmach praktykanci to nieoceniona pomoc w pracy. Jednak celem praktyk nie jest łatanie braków kadrowych pracodawcy, a ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Realizację tych zadań ma zapewnić nowelizacja przepisów ustawy o praktykach absolwenckich.

czytaj więcej »

Przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem dyrektor szkoły musi odebrać od niego zaświadczenie o niekaralności z KRK. Obowiązek ten dotyczy nawiązania każdego stosunku pracy – nawet jeśli między kolejnymi umowami zawieranymi z nauczycielem nie ma przerwy.

czytaj więcej »

Nawet gdyby pracownik wyraźnie nie chciał skorzystać z zaległego urlopu, nie zwalnia to pracodawcy z odpowiedzialności za nieudzielenie mu urlopu z poprzednich lat. Dlatego przyjmuje się, że w ostateczności pracodawca może jednostronnie wysłać podwładnego na urlop.

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności do prac biurowych. Proszę o instruktaż dotyczący: badań profilaktycznych, przystosowania stanowiska pracy, konieczności wydania opinii PIP itp. Czy mam wymagać od pracownika kopii orzeczenia i czy w sytuacji, gdy w zostało w orzeczeniu określone, że osoba jest „trwale niezdolna do pracy”, można planować jej zatrudnienie? Co się z tym wiąże? Dodam, że nie jesteśmy zakładem pracy chronionej.

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie w dziale personalnym zatrudniamy niewiele osób. Czy w związku z tym ewidencja czasu pracy dla pracowników poszczególnych działów firmy może być prowadzona przez menedżerów tych działów? Czy inspekcja pracy w razie kontroli może nakazać pracodawcy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale personalnym do dbania o taką kwestię?

czytaj więcej »

Pytanie:    Mamy przyjąć do pracy nowego pracownika, a więc musimy wydać mu skierowanie na wstępne badania lekarskie. Przyszły pracownik jest aktualnie na urlopie macierzyńskim, który skończy się za kilka dni. Czy można wykonać wstępne badania lekarskie w czasie jeszcze trwającego urlopu macierzyńskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz zakład przejmuje pracowników na podstawie art 231 Kodeksu pracy. Czy istnieje możliwość zwolnienia pracownika przejętego w trybie tego artykułu, jeśli nie minął rok od przejęcia?

czytaj więcej »

Pracodawcy, którzy w 2015 roku utworzyli zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą do końca września przekazać na rachunek funduszu II część kwoty całorocznego odpisu, tj. 25%. W szczególny sposób należy obliczyć odpis na pracownika, który w tym roku zakończył naukę zawodu i po zdaniu egzaminu stał się wykwalifikowanym pracownikiem. Cały odpis na taką osobę będzie składał z odpisu proporcjonalnego przypadającego jeszcze na miesiące nauki oraz z odpisu na pracownika zatrudnionego w normalnych lub szczególnych warunkach, od następnego dnia po zdaniu egzaminu.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał od pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Przyczynę wypowiedzenia stanowił brak pisemnej akceptacji przez pracownika umowy o zakazie konkurencji. Czy temu pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna (pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywająca na długotrwałym zwolnieniu lekarskim uzyskała prawo do nagrody jubileuszowej. Jak obliczyć wysokość tego świadczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład pracy został aportem przeniesiony na nowego pracodawcę. Jeżeli pracownik zwolnił się jeszcze wcześniej, to który pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o zarobkach, o które aktualnie prosi były pracownik? Czy w takim przypadku wystawiam zaświadczenia za cały okres jako nowy pracodawca? Czy moim obowiązkiem jest wskazywać na zaświadczeniach daty przejścia i obu okresów zatrudnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zamierza wypłacić byłym już pracownikom premię za zrealizowany projekt. Jak w takiej sytuacji należy naliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy (osoby te nie są już pracownikami spółki)? Co z kosztami uzyskania przychodów i kwotą wolną? Czy wypłaconą premię trzeba będzie wykazać w PIT-11?

czytaj więcej »

Zmiany przepisów ubezpieczeniowych dotyczące umów zleceń mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. Już teraz jednak wywołują wśród płatników liczne kontrowersje. Najwięcej problemów w praktyce mogą wywołać, przewidziane nowymi przepisami, nieprecyzyjne regulacje.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako informatyk (programista) ma zapis w umowie o pracę, że 50% wynagrodzenia będzie rozliczane jako honoraria autorskie z tytuł utworzenia dzieł w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Czy od wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich możemy nie naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wyjechał do pracy do Niemiec. Czy na tej podstawie możemy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »