WYDANIE ONLINE

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje w pełnej wysokości pracownikowi, który przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Natomiast prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego posiada pracownik, który przepracował w danym roku kalendarzowym u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.

czytaj więcej »

Jeśli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy będzie musiał potwierdzić mu na piśmie podstawowe ustalenia.

czytaj więcej »

Nauczyciele zostaną zwolnieni z obowiązku realizowania tzw. godzin karcianych, czyli dwóch godzin tygodniowo w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz godziny w szkołach ponadgimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji Karty Nauczyciela w tej sprawie. Ma wejść w życie 1 września 2016 r.

czytaj więcej »

Jeżeli pracownik powraca do pracy po dłuższej nieobecności spowodowanej korzystaniem z urlopów dla rodziców, a pracodawca przeprowadził pod nieobecność pracownika reorganizację, to powracający do pracy pracownik również może być z tego powodu zwolniony. Musi być poinformowany o zwolnieniach oraz o kryteriach doboru pracowników do zwolnień. Tak wynika z wyroku SN z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 8/15.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel otrzymał wynagrodzenie za luty 2016 roku dnia 1 lutego br., czyli z góry, zgodnie z terminem wypłat. Jednak 8 lutego dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 8 lutego do 4 marca 2016 r. Jak rozliczyć nadpłatę wynagrodzenia za luty? Czy trzeba korygować listę płac, czy możliwe jest potrącenie z wynagrodzenia za marzec? Wynagrodzenie nauczyciela wynosi 2.647 zł miesięcznie.

czytaj więcej »

Na drugą połowę 2016 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie przepisów ustanawiających minimalną stawkę godzinową dla umów zlecenia. Natomiast od 1 stycznia 2017 r. ma zacząć obowiązywać przepis, zgodnie z którym pracownik w pierwszym roku pracy otrzyma 100% minimalnego wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Inspektorzy pracy nie będą uprzedzali pracodawców o zamiarze przeprowadzania kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem. Od tej pory niezapowiedziane kontrole możliwe będą w każdej firmie – wynika z aktualnego stanowiska Głównego Inspektora Pracy.

czytaj więcej »

Obowiązujące do 22 lutego 2016 r. przepisy dotyczące umów na czas określony wskazywały dopuszczalną ich liczbę bez wskazania czasu, na jaki umowy te mogą być zawierane. Nowe zasady zwiększają wprawdzie dopuszczalną liczbę umów terminowych, ale wprowadzają ograniczenie czasowe ich trwania.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zawieramy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r. Ile po niej będziemy mogli zawrzeć umów na czas określony – i jakiej długości?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi 30 września 2015 r. urodziło się dziecko. Pracownik pozostaje w nieformalnym związku z matką dziecka, która jest studentką (nie posiada tytułu do ubezpieczeń). Pracownik – ojciec dziecka chciałby wykorzystać urlop rodzicielski. Od kiedy i jak długo może być na takim urlopie?

czytaj więcej »

Wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy ma być obliczane jak wynagrodzenie urlopowe. Podobnie jak pensja wypłacana pracownicy karmiącej lub zwolnionej z obowiązku pracy w związku z ciążą. Wszystko to wynika z nowelizowanego z dniem 22 lutego rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy.

czytaj więcej »

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność i jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński z tego tytułu są od 1 stycznia 2016 r. zwolnione z opłacania składki zdrowotnej z działalności. Zwolnienie przysługuje, jeżeli ich zasiłek nie przekroczy miesięcznie kwoty tzw. świadczenia rodzicielskiego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pod koniec grudnia 2015 r. pracownik naszej jednostki przebywał na zwolnieniu lekarskim, które dostarczył dopiero w styczniu 2016 r. W styczniu dokonano korekty wypłaconego wynagrodzenia, która wykazała nadpłatę grudniowego podatku. Czy w takim przypadku muszę ująć korektę za grudzień w PIT-11?

czytaj więcej »

Pytanie: W styczniu 2016 roku pracownik otrzymał nagrodę za wykonanie określonego zadania, co do której nie ma wskazania, za jaki okres przysługuje. W regulaminie wynagradzania nie ma zapisów o wyłączeniu prawa do tego składnika za okresy choroby, ale gdyby pracownik chorował, wówczas nagrody by nie otrzymał. Obecnie w regulaminie nie żadnych zapisów dotyczących przyznawania nagród. Czy wspomnianą nagrodę należy uwzględniać w podstawie świadczeń chorobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zatrudnić własnego pracownika na podstawie umowy na zastępstwo. Jak powinniśmy wykazać taką umowę w drukach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Kompletujemy dokumenty do emerytury pracownika, który przez kilka lat pracował w innej firmie i za ten okres nie posiada dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych wynagrodzeń. Czy w takim przypadku ZUS przyjmie do podstawy wymiaru emerytury najniższe wynagrodzenie? Jak będzie przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenie za rok, w którym pracownik przez sześć miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik uzyskał uprawnienia emerytalne. W związku z tym złożył prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Czy w pkt 3 świadectwa pracy należy wpisać, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych? Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że pracownikowi zostanie wypłacona odprawa?

czytaj więcej »

Pytanie: Chciałabym zapytać o zasady ustalania wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim przez 30 dni – w miesiącu liczącym 31 dni. W ostatnim dniu miesiąca skorzystała z opieki nad dzieckiem do lat 14 (art. 188 kp). Moja wątpliwość dotyczy tego, czy należy za 31. dzień wypłacić wynagrodzenie wyliczone za przepracowane godziny, tj. w wypadku stawienia się pracownicy do pracy? Czy może w związku z tym, że praca nie była faktycznie wykonywana, wynagrodzenie poza zasiłkiem macierzyńskim się nie należy?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 23 lutego do 22 sierpnia 2015 r., tj. przez 6 miesięcy nasz urząd zatrudniał pracowników w ramach robót publicznych (umowa z powiatowym urzędem pracy). Czy za ten okres należy wypłacić tym osobom trzynastkę?

czytaj więcej »