WYDANIE ONLINE

Już tradycją stało się obdarowywanie pracowników przed świętami. Pracodawcy, w miarę możliwości wspomagają podwładnych przekazując im dodatkowe bonusy w różnej formie - od gotówki, przez paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe, czy przyjęcia świąteczne. Te korzyści nie są dla pracowników zupełnie obojętne podatkowo i składkowo. Nierzadko zdarza się, że otrzymany prezent „kosztuje” pracownika wyższą niż zazwyczaj daninę. Ponieważ stopień obciążeń zależy od źródła, z którego prezenty zostały zakupione, sprawdź, jak najkorzystniej dla obu stron obdarować pracowników.

czytaj więcej »

To bardzo prawdopodobne, że pracodawca będzie musiał uzasadnić dokonane wypowiedzenie umowy na czas określony. Sąd Najwyższy skierował wniosek o opinię w sprawie pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Powodem była potencjalna niezgodność z dyrektywą unijną przepisów, które nie wymagają od pracodawcy podania przyczyny wypowiedzenia terminowej umowy o pracę. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Rozliczenie zleceniobiorcy przy wprowadzeniu od nowego roku minimalnej stawki za godzinę zlecenia, może w określonych sytuacjach budzić wątpliwości zleceniodawcy. Poniżej prezentujemy trzy wybrane problemy. Zapoznaj się z nimi, dzięki czemu łatwiej poprawnie naliczysz należność dla wykonawcy zlecenia w 2017 roku.

czytaj więcej »

W jaki sposób pracownik może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia prawa przy wypowiedzeniu umowy o pracę oraz z powodu złamania zakazu nierównego traktowania pracowników? Poznaj najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego i upewnij się, czy i kiedy mogą Ci grozić ze strony pracownika dwa odrębne roszczenia i konieczność wypłaty dwóch odszkodowań.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać stawka minimalna dla zleceniobiorców. Czy dotyczy to również umów zawartych jeszcze w 2016 r. lub wcześniej ? Jak ewentualnie rozliczyć wynagrodzenie jeśli umowa została zawarta w 2016 r., zakończy się w 2017 r., a wynagrodzenie zostało ustalone w jednej kwocie za cały okres jej trwania, z terminem płatności na koniec umowy ?

czytaj więcej »

Jeżeli w firmie obowiązuje regulamin zwolnień grupowych dla danych jednostek zakładu, które ulegają likwidacji, pracodawcy mają wątpliwości czy w przypadku kilku zwolnień indywidualnych (z przyczyn niedotyczących pracowników) konieczna jest zmiana tego regulaminu. Czy pracownikom zwalnianym w trybie indywidualnym musimy przyznać takie świadczenia jakie przyznajemy pracownikom w regulaminie zwolnień grupowych? Sprawdźmy szczegóły, by nie popełnić błędów i nie narazić się na konsekwencje.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy jednostką kultury (teatrem). Od 17 października osoba zatrudniona na stanowisku Kierownika Działu Technicznego i Transportu będzie przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Uzgodniliśmy, że na czas tej nieobecności jej obowiązki przejmie inna osoba z Teatru (wyraziła na to zgodę). Jakie dokumenty niezbędne są dla prawidłowego przekazania obowiązków zastępcy (porozumienie, zmieniające, dokument potwierdzający zmianę stanowiska itp.)?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 33 miesiące, z czego przez 3 miesiące przebywał on na urlopie bezpłatnym. Czy w takim przypadku okres urlopu bezpłatnego podlega wyłączeniu z limitu 33 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony? Czy w takim przypadku można zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony na 3 miesiące?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica po zakończeniu urlopu rodzicielskiego będzie korzystała z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Urlop ten będzie trwał do 14 grudnia 2016 r. Po jego wykorzystaniu zamierza korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób. Ze względu na likwidację jej stanowiska pracy pracodawca zamierza skorzystać z uprawnienia, jakie daje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i wypowiedzieć jej umowę o pracę. Pracownica ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Chcielibyśmy, żeby przestała być naszym pracownikiem w dniu 31 marca 2017 r. Czy wypowiedzenie można jej doręczyć do końca grudnia 2016 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę na 3/4 etatu. Wynagrodzenie stałe płatne co miesiąc, praca na jedną zmianę, brak dodatków i premii. Pracownik będzie pracował 5 dni w tygodniu po 6 godzin od 9.00 do 15.00. Jak należy zgodnie z nowym wzorem umowy o pracę wpisać dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia o którym mowa w art. 1511 § 1 Kodeksu pracy? Okres rozliczeniowy w naszej firmie jest miesięczny. Czy zapis powinien wyglądać następująco: „Pracownikowi przysługuje dodatek, o którym mowa w art. 1511 § 1 kp. w razie pracy przekraczającej o 20 godzin obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym”?

czytaj więcej »

Wiele firm, które przenoszą swą siedzibę, chcą zatrzymać cennych pracowników, pokrywając im koszty dojazdu do pracy. Czy tego typu świadczenie będzie oskładkowane i opodatkowane? Czy dodatki tylko dla wybranych pracowników nie będą stanowiły dyskryminacji? Sprawdź w uzasadnieniu.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy zostali skierowani zostali na 3-dniową (5-7 października 2016 r.) delegację w ramach obsługi święta instytucji nadrzędnej. Ostatecznie uroczystości zakończyły się jednak już w drugim dniu (tj. 6 października 2016 r.). Ostatniego dnia delegowani pracownicy na chwilę pojawili się w zakładzie pracy celem złożenia w kadrach wniosku o odebranie czasu wolnego w dniu 10 października 2016 r., za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną 5 października br. Nie przystąpili jednak do pracy na miejscu twierdząc, że są nadal w delegacji. Proszę o potwierdzenie, czy w przypadku wcześniejszego zakończenia pracy w ramach delegacji służbowej, pracownik ma obowiązek powiadomić o tym prawodawcę i przystąpić do pracy w stałym miejscu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy zleceniobiorczynię w wieku 17 lat. Wynagrodzenie, zgodnie z jej oświadczeniem, przekazujemy na rachunek bankowy matki. Proszę o wyjaśnienie kwestii powstania przychodu (u kogo on powstaje, biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie z umowy przekazujemy na rachunek rodzica). Co z rozliczeniem podatku w takim przypadku?

czytaj więcej »

Pytanie: Aktualnie pracownicy są wynagradzani stawką godzinową (stawki są bardzo zróżnicowane). Czy nie lepiej byłoby dla nas ustalić stałą stawkę miesięczną? Proszę o pomoc, czy musiałabym w tej sytuacji dać pracownikom aneksy do umowy dot. zmiany wynagradzania, czy konieczne byłoby danie wypowiedzeń zmieniających?

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy zatrudnić pracownicę, która jest w ciąży. Wynagrodzenie brutto jakie chcemy jej wypłacać to 5 tys. Czy jeżeli po miesiącu pracownica pójdzie na zwolnienie lekarskie a później na urlop macierzyński to w jakiej wysokości będzie otrzymywała wynagrodzenie z ZUS? Jak będzie wyliczona średnia? Czy po miesiącu zatrudnienia ZUS wypłaci jej za roczny urlop macierzyński?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie zmieniono termin wypłaty wynagrodzeń z 30 sierpnia na 2 września. Czy deklaracja ZUS z wynagrodzeń sierpniowych wypłaconych we wrześniu powinna zostać złożona do 15 września, czy do 15 października?

czytaj więcej »

Rozliczasz przedsiębiorcę z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności? Sprawdź, czy po otrzymaniu zasiłku z ZUS osoba taka nadal będzie mogła opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej należnej zaliczki na PIT. Poznaj stanowisko ZUS.

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie zamiast refundacji pracownikom kosztówdojazdu do pracy np. w formiezakupu biletów, zorganizowania przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy, zamierzamy pracownikom wypłacić ekwiwalent pieniężny. Czy od wypłacanej kwoty musimy odprowadzić składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapis, że premiamiesięczna nie ulega zmniejszeniu za okresy niezdolności do pracyspowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, natomiastza pozostałe okresy tak. Czy będzie miało to wpływ na sposób ustalaniapodstawy wymiaru składek oraz świadczeń chorobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, złożył nam wnioseko przyznanie jednorazowego odszkodowania. Czy powinniśmy go przyjąć,jeżeli płatnikiem świadczenia będzie ZUS? Czy w związku z tym spoczywająna nas jakieś dodatkowe obowiązki?

czytaj więcej »