WYDANIE ONLINE

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wzrosła bowiem liczba pracowników, od której zależy czy powołanie funduszu jest obowiązkiem czy wyborem pracodawcy. Poza tym, po raz pierwszy od kilku lat wzrosła wysokość odpisów, a tym samym również zwiększeń. Firmy, które posiadają fundusz ze względu na wymaganą liczbę zatrudnionych muszą do końca maja przekazać na rachunek socjalny część rocznej kwoty tj. stanowiącą 75% równowartości odpisów. Poznaj obowiązujące w tym roku zasady wyliczania odpisów i sprawdź ich wysokość.

czytaj więcej »

Zakłada się, że w połowie 2017 r. nastąpi nowelizacja rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych*. Celem zmian jest nie tylko ujednolicenie tabeli. Sprawdź, co jeszcze przewiduje projekt.

czytaj więcej »

Zasady dofinansowania dla płatników składek w ramach prewencji wypadkowej ma w przyszłości określać ustawa. Rokrocznie o wyborze projektów objętych dofinansowaniem zdecyduje ZUS po przeprowadzeniu konkursu. To projektowane zmiany ustawy wypadkowej. Warto poznać szczegóły projektu.

czytaj więcej »

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze policji muszą wykorzystać zaległy urlop w 1 kwartale nowego roku kalendarzowego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskim jest to w sprzeczności z zasadą równości. Sprawdź dlaczego i co postuluje RPO.

czytaj więcej »

Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi spoczywa na pracodawcy. Odpowiada on zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób. Sprawdźmy za co odpowiada pracodawca i jakie roszczenia ma ofiara mobbingu.

czytaj więcej »

Pracodawca powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego w sposób jednoznaczny i wyraźny. Zatrudniony nie ma obowiązku „odczytywania” w tym celu intencji pracodawcy. Podczas urlopu nie musi też kontrolować własnej poczty, dla sprawdzenia, czy firma chciała się z nim skontaktować. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2017 r., sygn. akt: II PK 26/16. Sprawdźmy szczegóły orzeczenia.

czytaj więcej »

Jeżeli emeryt prowadzi przedszkole lub szkołę a jego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora jest finansowane z dotacji, osoba, która go rozlicza powinna sprawdzić, czy od takiej pensji trzeba odprowadzać składki. Traktują o tym najnowsze wyjaśnienia ZUS.

czytaj więcej »

Pytanie: Zwalniamy pracownika bez wypowiedzenia umowy z jego winy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art.52§1 pkt 1 kp). Aktualnie przebywa on na długim zwolnieniu lekarskim Wysłaliśmy mu wypowiedzenie wpisując rozwiązanie umowy z dniem doręczenia, oczywiście za potwierdzeniem odbioru. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać datę rozwiązania : dzień odbioru wypowiedzenia przez pracownika? Kiedy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za przepracowane dni w kwietniu?

czytaj więcej »

Pracownicy powracający z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego są grupą, w stosunku do której pracodawcy lub inne jednostki organizacyjne mogą korzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek na Fundusz Pracy. Sprawdźmy szczegóły zwolnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik - informatyk jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (poniedziałek - piątek, po 8 godzin), z wynagrodzeniem w stawce miesięcznej w wysokości 8 400 zł. Do tego otrzymuje zmienną miesięczną premią regulaminową. Dnia 1 maja pracował przez 10 godzin, gdyż awarii uległ serwer i pracownicy nie mogliby podjąć pracy w kolejne dni. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Temu pracownikowi w zamian udzielimy dnia wolnego - 5 maja. Czy oprócz tego należy mu jeszcze udzielić dodatkowego czasu wolnego ? Jak ustalić pracownikowi wynagrodzenie za maj ?

czytaj więcej »

Pytanie: Od kwietnia 2016 osoba która rozliczam była równocześnie pracownikiem i członkiem Rady Nadzorczej. Została zgłoszona do ZUS z kodem 011000 i 224100. Z dniem 3 kwietnia 2017 r. osoba ta przechodzi na emeryturę, pozostając nadal członkiem Rady Nadzorczej. Czy należy zmienić kod ubezpieczenia dot. Rady Nadzorczej ?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza firma zatrudnia 40 pracowników. Od czerwca br. chcemy zawrzeć z PKP umowę na tańsze bilety dla podwładnych. Jak tego typu świadczenia poprawnie rozliczyć z fiskusem?

czytaj więcej »

Przyznając pracownikowi ekwiwalent, pracodawca musi pamiętać, iż powinien zachodzić racjonalny związek pomiędzy wysokością ekwiwalentu (wyrażoną w pieniądzu) a wartością świadczenia, którą ekwiwalent ma zastępować. Czy pozwoli to skorzystać ze zwolnień składkowo-podatkowych? Poznaj stanowisko eksperta.

czytaj więcej »

Pytanie: Szkoła otrzymała pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenie nauczyciela z tytułu świadczeń niealimentacyjnych. Czy z godzin ponadwymiarowych wypłacanych z dołu ostatniego dnia miesiąca potrącamy jakąś kwotę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby pracownik wystawił rachunek/faktury w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej własnemu pracodawcy na czynności innego rodzaju, niż wynikające z podpisanej umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica otrzyma za kwiecień zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński, ponadto zakład częściowo opłaca polisę PZU "opieka medyczna" w kwocie19 zł (doliczone do przychodu). Jakie koszty uzyskania przychodu należy zastosować?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy socjalni w mops przedstawili wniosek o potrącenia z wynagrodzenia składki członkowskiej na rzecz międzyzakładowego związku zawodowego pracowników socjalnych . Związek ten nie jest utworzony w ramach mops. Pracodawca nie otrzymał żadnej informacji o deklaracji członkostwa od Związku Pracowników Socjalnych, posiada jedynie wnioski pracowników o dokonywanie potracenia. Czy w takiej sytuacji można potrącić składkę z wynagrodzenia czy dodatkowo należy zwrócić się do związku zawodowego o potwierdzenie członkostwa.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica- wdowa zmarła w połowie miesiąca . Miała do wypłaty zasiłek chorobowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz posiadała zajęcie komornicze . Rodzina po zmarłej dostarczyła akt poświadczenia dziedziczenia .Spadek po pracownicy nabyła trójka jej pełnoletnich dzieci - każde po 1/3 spadku. Jak mamy rozliczyć niewypłacone zmarłej pracownicy świadczenia? Co z komornikiem i z PIT –em?

czytaj więcej »