WYDANIE ONLINE

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Przeczytaj, jakie zobowiązania ma zakład pracy w stosunku do osób uprawnionych po zmarłym pracowniku, oraz wobec organów podatkowych i ZUS.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Czy nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50-proc. kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Skrócenie z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej oraz możliwość prowadzenia ich w formie elektronicznej – przewidują przyjęte przez Senat przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją*.Poznaj szczegóły nowych rozwiązań.

czytaj więcej »

Łączenie pracy zarobkowej z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym często łączy się ze wzmożonym wysiłkiem jego opiekunów. Aby pomóc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością, rząd planuje* wydłużenie okresu pobierania przez nie zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Sprawdź, na czym polegają zaproponowane zmiany.

czytaj więcej »

Zdaniem Sądu Najwyższego wystarczy ubezpieczenie NNW pracowników, obejmujące także prawo do odszkodowania na wypadek śmierci, aby pracodawca zwolnił się skutecznie z – przynajmniej części – obowiązku zapłaty odprawy pośmiertnej członkom rodziny zmarłego pracownika. Poznaj pełne stanowisko Sądu Najwyższego i komentarz eksperta.

czytaj więcej »

Mimo, że powszechną obecnie praktyką jest wypłacanie wynagrodzeń na rachunek pracownika, przepisy nadal wymagają dla tego sposobu rozliczenia uprzedniej zgody zatrudnionego. Sytuacja ta ma zmienić się od przyszłego roku. Przeczytaj, jakie zmiany czekają pracodawców.

czytaj więcej »

Jeśli w trakcie badań kontrolnych lekarz stwierdzi przeciwskazaniado wykonywania choćby jednego obowiązku należącego dozakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy, zazwyczaj już uzasadniato wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Jednak gdyby teograniczenia były wynikiem wypadku przy pracy, pracodawca ma z tego tytułu inne obowiązki. Koniecznie dowiedz się jakie.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie czy zatrudniając skierowaną osobę bezrobotną – opiekuna niepełnosprawnego mogę starać się o wsparcie finansowe? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy zatrudnionego pracownika na cały etat na podstawie 2 różnych umów na zastępstwo (2 umowy po 1/2 etatu). Jeden z zastępowych pracowników wraca do pracy, więc automatycznie kończy się jedna z umów na zastępstwo. Pracownik dalej pozostaje w naszej firmie na 1/2 etatu wynikającej z umowy na zastępstwo za 2 pracownika. Proszę o odpowiedź, czy należy w momencie zakończenia pierwszej umowy na zastępstwo wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dopiero w dniu zakończenia drugiej umowy wypisać łącznie świadectwo pracy, uwzględniając okresy zatrudnienia na cały i połowę etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w świadectwie pracy posiada wpis, że u poprzedniegopracodawcy pracował w okresie od 23 stycznia 2006 r. do 31 lipca 2013 r.oraz że zastosowano skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę napodstawie art. 361 § 1 kp – 1 miesiąc (od 1 do 31 sierpnia 2013 r.). Czy ten okres skróconego wypowiedzenia należy wliczać do stażu pracy u  nowegopracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: W dniu 20 lutego 2018 roku pracownik przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Otrzymał więc pisemną informację, że od 21 lutego 2018 r. obowiązuje go czas pracy 7 godzin na dobę i 35 godz. tygodniowo. Następnie złożył pismo o skierowanie go do lekarza medycyny pracy, ponieważ chce pracować w dalszym ciągu 8 godz. na dobę i 40 godz. tygodniowo i w nadgodzinach. W dniu 22 lutego 2018 r. przyniósł zaświadczenie, w którym lekarz zgodził się na pracę przez 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinnam napisać pracownikowi pismo o obowiązującym go na nowo od 23 lutego 2018 r. 8-godzinnym czasie pracy na dobę i 40-godzinnym tygodniowo i od tego wymiaru dopiero naliczać nadgodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Niektórzy pracownicy naszej firmy mają inną pracę, wykonują dodatkowe zlecenia itp. Kilka osób pracuje u innych pracodawców w nocy, a potem są niedysponowani w pracy albo stanowią zagrożenie, wykonując pracę u nas.. Czy zatem w regulaminie pracy mogę zobowiązać pracowników do tego, by występowali do mnie o pisemną zgodę na jakiekolwiek dodatkowe zatrudnienie, niezależnie od podstawy prawnej tego zatrudnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. W styczniu, na podstawie wniosku pracownika, pracodawca wyraził zgodę na wcześniejsze wyjście z pracy - o 3 godziny, w celu załatwienia sprawy urzędowej. Pracownik miał odpracować zwolnienie pod koniec lutego (obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy). Zgodnie z regulaminem wynagradzania pensji za styczeń nie pomniejszono. Jednak pracownik zachorował i zwolnienie lekarskie przypadło m.in. na dzień odpracowania. Jak rozliczyć wynagrodzenie w tych miesiącach - czy można potrącić w lutym, bez zgody pracownika, czy jeszcze istnieje inne rozwiązanie ? Pracownik zarabia 5 000 zł.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2009 r. osoby urodzone po 1948 r., które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Ustawa pomostowa nałożyła na płatników składek nie tylko obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych ,ale również przesyłania do ZUS informacji dotyczących takich pracowników. Informacje te płatnik ma obowiązek złożyć na formularzu ZUS ZSWA do 31 marca następnego roku, po roku kalendarzowym, którego informacja dotyczy. W tym roku dzień 31 marca przypada w wielką sobotę, więc ostatnim dniem na złożenie tego dokumentu za 2017 rok jest 3 kwietnia. Sprawdźmy, jak poprawnie sporządzić omawiany formularz.

czytaj więcej »

Pytanie: Były pracownik gminnej biblioteki stara się o przyznanie emerytury. Obecnie zwrócił się on z prośbą do urzędu gminy o wystawienie świadectwa pracy za okres pracy od 1 stycznia 1979 r. do 31 grudnia 1988 r . W aktach osobowych pracownika brakuje dokumentów, które potwierdzałyby wprost moment rozpoczęcia i zakończenia pracy. Są tam angaże, zakres obowiązków, pismo w sprawie przyznania dodatku itp. Jednak na ich podstawie nie można jednoznacznie stwierdzić okresu zatrudnienia oraz innych faktów wymaganych w obowiązującym na dzień dzisiejszy świadectwie pracy. Jak powinniśmy postąpić?

czytaj więcej »

Jeżeli pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, można z nim zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W praktyce pracodawcy często mają wątpliwości związane z nie tylko z właściwymi zapisami w umowie ale i z obliczaniem należnego pracownikowi odszkodowania. Regulacja ustawowa jest bardzo skromna, a co za tym idzie − kluczowe znaczenie dla prawidłowego stosowania tej instytucji ma znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. Poznaj zatem aktualne stanowisko sądu i komentarz eksperta.

czytaj więcej »