WYDANIE ONLINE

Pracodawca, który zatrudnia pracowników - rodziców, także przyszłe matki, musi pamiętać o szczególnych uprawnieniach jakie wiążą się z rodzicielstwem. Ci pracownicy są chronieni przepisami Kodeksu pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę. Tylko szczególne okoliczności uzasadniają zwolnienie. Jakie? Sprawdź koniecznie, aby nie narazić się na sankcje.

czytaj więcej »

W połowie listopada br. zaczną obowiązywać przepisy nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej*. Powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwoli na dalsze prowadzenie firmy zmarłego przedsiębiorcy, w tym m.in. dalsze zatrudnianie jej pracowników, do czasu przejęcia zakładu pracy przez spadkobierców. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem powinny wyglądać podobnie jak stosunki między przedsiębiorcą a konsumentem. Czy to znaczy, że przyjęty wzorzec umowy o pracę lub porozumienia dotyczącego zatrudnienia powinien być narzucony pracownikowi z góry, bez możliwości jego negocjacji? Sprawdź jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie, zaprezentowane w jednym z ostatnich wyroków sądu.

czytaj więcej »

Jeżeli firma pokrywa Prezesowi Zarządu powołanemu do wykonywania zadań na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania koszty szkolenia oraz koszty studiów podyplomowych, to musi je uwzględni w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Warto poznać opinię ZUS w tej sprawie, aby nie narazić się na sankcje ze strony ZUS.

czytaj więcej »

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych* przyniesie w 2019 roku istotną zmianę, a mianowicie pobór zaliczek na podatek wg stawki podatku wynoszącej 32% następować będzie już za miesiąc, w którym dochód pracownika uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Sprawdź szczegóły projektowanych zmian.

czytaj więcej »

Nie tylko pracownicy, lecz również inne osoby, wykonujące pracę zarobkową będą mogły tworzyć i wstępować do już działających organizacji związkowych. Poznaj najistotniejszą ze zmian, którą z początkiem 2019 r. wprowadzi nowelizacja przepisów o związkach zawodowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy osobę na podstawie kontraktu menedżerskiego. W ZUS podlega ubezpieczeniom jak zleceniobiorca i jest zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. W październiku menedżer chorował przez 12 dni i przysługuje mu zasiłek. Dnia 22 października Spółka otrzymała zajęcie komornicze obejmujące wierzytelności i inne świadczenia, na łączną sumę ok. 20 tys. zł. Wynagrodzenie w wysokości 15 000 zł płatne na koniec każdego miesiąca to jedyny dochód tej osoby, a kontrakt został podpisany na trzy lata. Jak postąpić wobec komornika ? Ile i z czego można potrącić na poczet należności niealimentacyjnej ?

czytaj więcej »

Umowy cywilnoprawne wciąż bardzo często zastępują etat pracowniczy. Zwykle zawiera się je z pracownikami najsłabiej wykwalifikowanymi w celu wykonania najprostszych prac oraz z tymi stojącymi najwyżej w hierarchii – specjalistami i menedżerami. Szczególnie w tym drugim przypadku wielu pracodawców ma rozterki, czy można wprowadzać do umów zlecenia lub świadczenia usług zakazy konkurencji. Warto zatem sprawdzić.

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 20 czerwca 2001 r. pracownik ukończył zasadniczą szkołę zawodową o 3-letnim okresie nauczania w zawodzie stolarza. Przedstawił świadectwo pracy potwierdzające okres zatrudnienia jako uczeń stolarza od 1 września 1998 r. do 30 kwietnia 2000 r. Stosunek pracy rozwiązano na prośbę pracownika. Czy w opisanej sytuacji należy zaliczyć do stażu pracy cały wymieniony okres zatrudnienia, chociaż pracownik-uczeń rozwiązał umowę w trakcie II roku nauki?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik nie wykorzystuje 15 minutowej przerwy w pracy ,chociaż ma możliwość. Pracuje w godzinach między 7.00 a 15.00. Czy w związku z tym czy ma prawo wpisać, że pracował do 15.15?

czytaj więcej »

Pytanie: Mimo, że naszpracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu codziennie pracuje po 8 godzin, jedynie niektóre dni ma dodatkowo wolne. Czy wobec tego możemyzapisać, że jego wymiar godzin niepełnoetatowca płatnych jak za godzinynadliczbowe przysługuje po przepracowaniu 8 godzin na dobę?

czytaj więcej »

W praktyce kwestie dotyczące nagradzania pracowników regulują najczęściej przepisy wewnątrzzakładowe (np. jako jeden z podpunktów w regulaminie wynagradzania lub w osobnym regulaminie przyznawania nagród i wyróżnień), określając rodzaje nagród i wyróżnień, przesłanki oraz tryb ich przyznawania. Inaczej jest w małych firmach, nie zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, aby bezbłędnie przyznać podwładnemu nagrodę i ją wypłacić.

czytaj więcej »

Warunki nabywania prawa do okresowej emerytury kapitałowej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) określa ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych . Sprawdź komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić by ją otrzymać.

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka zatrudniająca pracowników na umowy o pracę zamyka jeden z zakładów produkcyjnych. To wiąże się z likwidacją stanowisk pracy wszystkich pracowników, wobec tego spółka zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie, w którym przyznaje pracownikom odprawę, rekompensatę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, bonus za pełne zaangażowanie pracownika w pracę, aż do dnia rozwiązania stosunku pracy, świadczenie wyrównawcze dla pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy wypłacone pracownikom świadczenia musimy oskładkować? Naszym zdaniem żadne ze świadczeń wskazanych powyżej nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników powołując się na rozporządzenie składkowe, że wypłata ww. świadczeń powinna być zwolniona od obowiązku naliczania i potrącania składek ZUS.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikom wykonującym kontrole w terenie zwracamy koszty podróży oraz wypłacamy dodatki kontrolerskie i terenowe. Czy od tych wypłat powinniśmy naliczać składki? Pracownik nie otrzymuje polecenia wyjazdu służbowego (delegacji), a kontrola przeprowadzana jest na podstawie upoważnienia wystawianego przez nas.

czytaj więcej »

Pytanie: Emeryt w wieku 69 lat, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednej spółce, a w drugiej powołano go do rady nadzorczej. Proszę o informację, czy osiągnięte przychody będą miały wpływ na zmniejszenie wypłacanej emerytury.

czytaj więcej »