WYDANIE ONLINE

Konkursy, akcje promocyjne, to przedsięwzięcia, które firmy chętnie organizują w celu wspierania sprzedaży, zwiększenia obrotów, zachęcenia i zmotywowania współpracowników do aktywniejszej pracy itp. Konkurs kojarzy się z rywalizacją, a potem wygraną nagrodą przez uczestnika, który był najlepszy zgodnie z rozstrzygnięciem organizatora. Wygrana może mieć różną postać, od drobnych gadżetów (koszulki, długopisy, smycze), przez sprzęt elektroniczny i AGD, po vouchery na pobyty w hotelach czy wycieczki. Jednak bez względu na formę, nagroda nie jest obojętna pod względem podatkowym. Firma przygotowująca konkurs musi mieć na uwadze konieczność rozliczenia zwycięzców z urzędem skarbowym. Sprawdźmy zatem jak tego dokonać zgodnie z przepisami.

czytaj więcej »

Od lipca, jako pierwsi, PPK tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy 1,5% składka naliczona przez pracodawcę na PPK, stanowi dla pracownika przychód, od którego należy naliczyć podatek dochodowy i pomniejszyć o ten podatek wynagrodzenie pracownika? Czy ewentualnie są jeszcze inne koszty, które z tytułu PPK pracodawca powinien ująć w rozliczeniu z pracownikiem? Sprawdźmy obowiązującą interpretację przepisów.

czytaj więcej »

ZUS przypomina, że raz ustaloną stopę składki płatnik ma obowiązek stosować w całym roku składkowym. Czy jednak ma znaczenie fakt, że w trakcie roku składkowego nastąpiła zmiana rodzaju działalności płatnika czy liczba zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego albo zmiana w jego strukturze organizacyjnej? Upewnij się, jakie stanowisko prezentuje Zakład w tej kwestii.

czytaj więcej »

Czy można np. odmówić premii czy odprawy osobie, która ma np. prawo do emerytury czy renty i po zwolnieniu będzie miała dodatkowe źródło utrzymania? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Koniecznie przeczytaj.

czytaj więcej »

Czasami zdarza się, że pracownik, w ramach obowiązków służbowych, przebywa długą drogę i nie jest w stanie fizycznie wrócić do domu. Wówczas ponosi koszty noclegu, które zwraca mu pracodawca. Czy od takiego zwrotu należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Poznaj stanowisko Zakładu w takiej sprawie.

czytaj więcej »

Czy wypłata odszkodowania rekompensującego pracownikowi rozwiązanie stosunku pracy podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Warto poznać stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej kwestii.

czytaj więcej »

Pytanie: Z wieloletnią pracownicą rozwiązujemy umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych. Nie podlegamy ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych więc nie wypłacamy odpraw, ale zawarliśmy z nią porozumienie o wypłacie rekompensaty pieniężnej w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto, chcemy pracownicę uhonorować wręczając jej srebrną bransoletkę z wygrawerowanymi inicjałami i specjalną dedykacją. Czy wartość biżuterii będzie dla niej dodatkowym przychodem podatkowym ? Czy musimy pobrać zaliczkę na podatek i składki na ZUS od powyższych świadczeń związanych z ustaniem zatrudnienia ?

czytaj więcej »

Aktualne zmiany w Kodeksie pracy dotyczą katalogu danych pozyskiwanych przez pracodawców od osób ubiegających się o zatrudnienia i pracowników oraz podstaw ich przetwarzania. Zmianie uległy także zasady monitoringu pomieszczeń zakładowych oraz badań lekarskich pracownika. Sprawdźmy szczegóły, aby nie narazić się na złamanie przepisów.

czytaj więcej »

Pytanie: Musimy wydać świadectwo pracy pracownicy (pracowała od 1979 roku do czerwca 2019 r.), która w latach 80 przebywała na urlopie macierzyńskim. W którym miejscu wpisuje się urlop macierzyński z tamtych lat w nowym wzorze świadectwa pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kopie świadectw pracy z poprzednich zakładów w aktach osobowych musimy opieczętować i podpisać „za zgodność z oryginałem” czy wystarczy opis „kopia”?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku. Złożył wniosek o urlop bezpłatny na swoje dni pracy, wpisując: 29–30 kwietnia 2019 r., 2 i 6 maja 2019 r. We wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego pracownik pominął swoje dni wolne od pracy. Udzieliliśmy urlopu tylko na wnioskowane przez pracownika dni, a teraz mamy wątpliwości, czy postąpiliśmy zgodnie z przepisami. Prosimy zatem o odpowiedź : czy udzielenie urlopu tylko na wnioskowane dni było prawidłowe (faktycznie pracownik był nieobecny w pracy od 29 kwietnia do 6 maja – 8 dni kalendarzowych), czy na podstawie wniosku w ewidencji należało zaznaczyć tylko 4 dni?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego (tzw. delegację) na szkolenie dotyczące podnoszenia jego kompetencji i wiedzy w związku z wykonywaną pracą. Udał się na to szkolenie do innej miejscowości i wykazał w delegacji godziny wyjazdu 8.00 i powrotu 17.00 (normalne godziny pracy to 7.30 – 15.30). Czy takie szkolenie jest czasem pracy i należy je wykazać w ewidencji czasu pracy (i w jakich godzinach)? Czy w ewidencji należy dodatkowo zaznaczać tę delegację jakimś symbolem? Jak ujmować taki dzień w liście obecności (prowadzonej w formie papierowej)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik posiada zaświadczenie o wykonywaniu w pełnym wymiarze godzin pracy podczas odbywania kary pozbawienia wolności w okresie od stycznia 1995 r. do 20 listopada 1996 r. Czy można zaliczyć ten okres do stażu pracy? Zaświadczenie nie wspomina o wynagrodzeniu za pracę wykonywaną w tym czasie.

czytaj więcej »

Pracownik może otrzymywać, poza wynagrodzeniem za pracę, również inne świadczenia ze stosunku pracy, np. odprawę emerytalno-rentową, odprawę z tytułu zwolnień grupowych czy nagrodę jubileuszową. Powstają wówczas wątpliwości, czy w celu ustalenia granicy potrącenia i kwoty wolnej od potrąceń sumować te świadczenia, czy dla każdego z nich ustalać odrębne limity. Przepisy nie regulują jednak wprost tej kwestii. Sprawdźmy które stanowisko jest najbardziej właściwe do zastosowania w praktyce.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi powołanemu do służby przygotowawczej (par. 9 ust.6 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 6.09.2010 w sprawie służby przygotowawczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 449) na okres od 06.05.2019 do 26.07.2019 należy się dwutygodniowa odprawa ?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przebywający na urlopie bezpłatnym może korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Jeśli tak, proszę również o informację, czy to samo dotyczy pracownika na urlopie wychowawczym.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie w ramach pomocy indywidualnej w związku z dojazdami do pracy i z pracy, nie będąc właścicielem, ani też współwłaścicielem pojazdu? Właścicielem pojazdu jest mąż, nie mają rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Czy można w takiej sytuacji zastosować umowę użyczenia pojazdu?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorcy co 2 albo 3 miesiące otrzymują premię od zleceniodawcy. Czy powinniśmy wystawiać dla nich rachunki na te kwoty? Jak to zorganizować aby było poprawnie, zgodnie z przepisami?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik świadczył pracę na nocnej zmianie, od godz. 22.00 do 6.00 rano. Około godz. 3.00 nad ranem pracownik źle się poczuł i przełożony wezwał karetkę pogotowia. Lekarz stwierdził wysokie nadciśnienie i zabronił wykonywania pracy. Pracownik od godz. 3.00. do 6.00 rano odpoczywał w zakładzie. Czy w takiej sytuacji za czas nieświadczenia pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem nocnym? Czy pracownik powinien ten czas odpracować?

czytaj więcej »

Podstawę wymiaru składek ZUS za delegowanych pracowników podlegających ubezpieczeniom w Polsce ustala się na innych zasadach niż w odniesieniu do pozostałych zatrudnionych. Składki te jednak nadal są finansowane ze środków firmy delegującej. W niniejszym tekście wyjaśniamy jak tego dokonać w tym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe w związku z koniecznością naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od umowy zlecenia. Przed korektą od tej umowy odprowadzaliśmy tylko składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Po korekcie opłaciliśmy składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy. Czy powinniśmy domagać się od zleceniobiorcy zwrotu składek na ubezpieczenia społeczne należnych od ubezpieczonego? Jak przygotować korektę związaną z podatkiem dochodowym (rozliczenie PIT-11)?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma z Rosji zatrudnia na podstawie stosunku pracy obywatelaPolski, który od wielu lat mieszka w Moskwie. Aktualnie oddelegowałago do pracy na rzecz polskiej spółki na okres 6 miesięcy. Pracownik ten pozostaje jednak zatrudniony wyłącznie przez podmiot rosyjski, który za cały okres oddelegowania będzie mu wypłacał co miesiąc należne wynagrodzenie. Ze wspomnianą spółką z Polski nie łączy i nie będzie go łączyć żaden stosunek prawny (żadna umowa). Czy w tych okolicznościach przysługujące mu należności za pracę na terenie Polski powinny podlegać oskładkowaniu?

czytaj więcej »