WYDANIE ONLINE

Od 1 stycznia 2020 r. znacznie wzrosły odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do obliczenia odpisów przyjęto bowiem przeciętne wynagrodzenie z II półrocza 2018 r., które wynosiło 4.134,02 zł. Oto 7 przykładów liczbowych, jak naliczać odpisy na fundusz w 2020 r.

czytaj więcej »

Rozszerzenie ulgi w zakresie zapłaty składek ZUS na firmy zatrudniające do 49 osób, uniezależnienie pomocy udzielanej samozatrudnionym od limitu osiągniętego przychodu oraz objecie pomocą przewidzianej tarczą także nowopowstałych firm – takie m.in. postanowienia znalazły się w ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 2.0.

czytaj więcej »

Oprócz dopłat do wynagrodzeń tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje kilka innych ułatwień dla pracodawców z zakresu kadr – w szczególności te związane z czasem pracy. Na przykład pracodawcy, którzy zanotowali spadek obrotów mogą skorzystać z uelastycznienia niektórych przepisów o czasie pracy oraz zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Na mocy tarczy antykryzysowej czasowo zostały podwyższone limity zwolnień przedmiotowych z PIT dla niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Sprawdź, ich wysokość.

czytaj więcej »

W związku z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej zmianie uległy maksymalne terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK przez podmioty zatrudniające z II fazy wdrożenia PPK (tzw. pracodawców 50+). Reguły wdrożenia PPK pozostały jednak niezmienione, wydłużył się jednak czas na zawarcie umów.

czytaj więcej »

Epidemia koronawirusa w poważny sposób wpłynęła na sytuację cudzoziemców, którzy mieszkają i pracują w naszym kraju. Wielu z nich – zwłaszcza obywatele Ukrainy, w ostatnich tygodniach masowo opuszczało Polskę w obawie przed utratą możliwości legalnego pobytu na terenie Polski i utratą możliwości legalnego wykonywania pracy. Tarcza antykryzysowa rozwiązuje większość z tych problemów.

czytaj więcej »

Od kilku tygodni sądy w tym sądy pracy praktycznie zawiesiły swoją działalność. Równocześnie weszło w życie bardzo wiele przepisów uchwalonych w związku z COVID-19. Sprawdźmy zatem, które z nich dotyczą postępowań sądowych, które już toczą się przed sądami pracy lub mogą zostać przed nimi zainicjowane.

czytaj więcej »

Pracownicy objęci porozumieniem zawartym pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi, zawieszającym wypłaty określonych świadczeń lub składników płacowych tracą prawa i roszczenia do tych świadczeń z dniem wejścia w życie porozumienia.

czytaj więcej »

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta pod warunkiem, który polega na tym, że pracodawca, składając stosowne oświadczenie, decyduje o tym, że zakaz konkurencji w ogóle będzie obowiązywał.

czytaj więcej »

Jeżeli wnioskodawca uzyskał interpretację prawną ZUS już po otrzymaniu od Zakładu decyzji w sprawie uregulowania zaległości składkowych z tytułu opłaconych przez niego noclegów dla oddelegowanych do pracy za granicą pracowników, to interpretacja ta nie jest wiążąca i przedsiębiorca nie może powoływać się na nią przed sądem.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów opracowało wytyczne dla urzędów skarbowych, jak mają postępować przy rozpatrywaniu wniosków o ulgi w zapłacie podatków, złożonych przez przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w związku z epidemią koronawirusa. Zobacz, które wnioski będą rozpatrywane przez urzędników w pierwszej kolejności i w uproszczonym trybie.

czytaj więcej »

Pytanie: Na okres od 1 kwietnia do 31 maja 2020 r. z powodu COVID-19 obniżyliśmy pracownikom pełnoetatowym wymiar czasu pracy o 30% ze zmniejszeniem wynagrodzenia, na podstawie art. 15zf tarczy antykryzysowej. Zostało z pracownikami zawarte porozumienie w tej sprawie. Złożyliśmy wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za ubezpieczonych (zgłoszonych na dzień 29 lutego 2020 r. było 8 osób). Jak sporządzić listę płac za kwiecień́ na przykładzie pracownika, który był zatrudniony na pełen etat z wynagrodzeniem 2.800 zł i dodatkiem stażowym 10%, a został mu obniżony wymiar etatu z jednoczesnym zawieszeniem wypłaty dodatku? Czy fakt korzystania ze zwolnienia w ZUS wpływa na sposób rozliczania się z pracownikami? Co z częścią składek zwykle potrącanych z wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację w kwestii obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy w okresie pandemii koronawirusa. Firma (hotel) zatrudnia pracowników, którym w tym miesiącu kończą się umowy o pracę na czas określony. W wyniku zaistniałej sytuacji część zatrudnionych przebywa w domu, z czego część pracuje zdanie. Restauracja jest zamknięta, funkcjonuje jednak hotel, który nadal przyjmuje (choć w ograniczonym zakresie) gości. Wobec rozwijającej się epidemii przyjazd pracownika do hotelu, celem otrzymania świadectwa pracy, wiąże się z ryzykiem. Czy w takiej sytuacji jest możliwość odroczenia terminu wystawienia świadectwa na okres po ustaniu pandemii?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy w firmie elektroniczny system rejestracji czasu pracy oparty na kartach zbliżeniowych. System jest bardzo dokładny i rejestruje czas pracy co do minuty. Powoduje to dosyć duże problemy w rozliczaniu czasu pracy. Czy istnieje praktyka zaokrąglania godziny wejścia i wyjścia pracownika np. gdy pracownik wszedł do pracy o godzinie 8.11 to system zaokrągli godzinę wejścia w dół do 8.10 a jeśli wejdzie o 08.13 zaokrąglenie będzie do 08.15? Czyli system zaokrągla czas do 5 minut. Najwygodniejsze, pod względem liczenia, byłoby stosowanie zaokrągleń do 15 minut. Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami KP lub przynajmniej z ogólną praktyką firm?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zatrudniony na 1/4 etatu 6 marca 2020 r. Jak należy obliczyć, ile godzin powinien przepracować w marcu? Ile godzin powinien przepracować w ciągu 2 miesięcy, tj. w marcu i kwietniu 2020 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: W dniu 1 kwietnia 2020 r. pracownik (który jest zatrudniony w spółce od 1982 r.) przedłożył pracodawcy dwa orzeczenia o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności: pierwsze z 4 listopada 2014 r. (ważne do 30 listopada 2019 r.) oraz drugie z 27 lutego 2020 r. (ważne do 28 lutego 2023 r.). Pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu dla osób niepełnosprawnych. Czy w przedstawionej sytuacji pracownikowi należy udzielić urlopu dodatkowego z lat 2015-2019? Dodam, że urlop podstawowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 26 dni.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na cały etat pracuje również w innej firmie. W związku z nieobecnością 16 kwietnia 2020 r. dostarczył do drugiego pracodawcy na ten dzień zwolnienie lekarskie. Zgodnie z grafikiem ten dzień w naszej firmie był dla niego dniem wolnym. Czy powinien również nam dostarczyć zwolnienie na ten dzień, czy w związku z nieświadczeniem pracy nie musi?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dopłata do wynagrodzeń obejmie również wynagrodzenie zleceniobiorcy, jeśli u innego pracodawcy otrzymuje on ze stosunku pracy wynagrodzenie wyższe niż minimalne i u obecnego odprowadzana jest jedynie składka zdrowotna? U pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, a z 3 przedstawicieli załogi wyłonionych przez pracowników uprzednio do innych celów obecnie w zatrudnieniu pozostaje już tylko 1 osoba. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zawarcie porozumienia tylko z nią, jeśli pracownicy są nieobecni i nie ma możliwości wyłonienia nikogo? Czy pracodawca może wyznaczyć uzupełniająco przedstawicieli załogi?

czytaj więcej »

Pytanie: Z związku z panującym obecnie stanem epidemii nasi pracownicy pracują zdalnie. Wykorzystują w celach służbowych własny sprzęt, głównie komputery i telefony komórkowe, ale też m.in. materiały biurowe. Za korzystanie z własnego sprzętu otrzymają ekwiwalent pieniężny. Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego? Czy taki ekwiwalent jest kosztem uzyskania przychodów dla pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zachorował w miesiącu, z początkiem którego zmieniono mu wymiar czasu pracy. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego oraz kwotę samego świadczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony w jednostce samorządowej złożył pismo o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 27 marca 2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jaką datą sporządzić pismo o odprawie emerytalnej i nagrodzie jubileuszowej (pracownik nabył prawo do takiej nagrody)? Czy będzie to dzień 27 marca 2020 r., czyli ostatni dzień pracy tego pracownika? Czy nie ma przeszkód, aby nieco wcześniej takie pismo sporządzić (np. z dniem 26 marca, aby płace zdążyły na czas naliczyć i wypłacić stosowne należności).

czytaj więcej »