WYDANIE ONLINE

Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego, który może być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Jak korzystnie stosować taki długi okres rozliczeniowy? Jak go wprowadzać i w czym może on pomóc?

czytaj więcej »

Odpisy na ZFŚS to często niemałe obciążenie dla pracodawców. Tymczasem tarcza antykryzysowa, przynajmniej w dotychczasowych formach, nie przewidziała możliwości odroczenia terminów wpłat na ZFŚS za 2020 rok, co w dobie kryzysu ekonomicznego spowodowanego trwającym stanem epidemii byłoby zasadne. Jakie kroki może w takiej sytuacji podjąć pracodawca?

czytaj więcej »

W okresie pandemii wielu pracodawców decyduje się na organizację pracy zdalnej. To nie wyklucza jednak możliwości pracy z dokumentacją papierową. Powstają wątpliwości, jak pracujący zdalnie powinni obchodzić się z papierową dokumentacją zawierającą dane osobowe. Wskazówki w tym zakresie przynosi stanowisko urzędu ochrony danych osobowych.

czytaj więcej »

Jeżeli na skutek skorzystania przez pracodawcę z uprawnień przewidzianych tarczą antykryzysową ulegną zmianie warunki wykonywania pracy przez cudzoziemca będzie on mógł wykonywać pracę na zmienionych warunkach bez konieczności zmiany bądź uzyskania nowego zezwolenia albo wpisania do ewidencji nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

czytaj więcej »

Prawo do zwolnienia ze składek ZUS to jedna z form pomocy państwa z związku z epidemią. Jednak ze zwolnienia nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Do tej pory wykluczeni byli przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start – zakładają zmiany wprowadzane pakietem tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

czytaj więcej »

Wprowadzenie przepisów wspierających przedsiębiorców oznacza także zwiększone ryzyko zwolnień w administracji państwowej. Jeżeli w urzędzie lub jednostce administracji państwowej mają być przeprowadzone redukcje zatrudnienia spowodowane epidemią koronawirusa, kierownik urzędu lub jednostki musi przeprowadzić stosowne konsultacje ze związkami zawodowymi.

czytaj więcej »

Pracodawca, który otrzymał pisemną informację o objęciu pracownika-związkowca ochroną związkową, winien uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie ze związkowcem stosunku pracy, nawet, jeżeli wypowiedzenie złożył jeszcze przed uzyskaniem wskazanej informacji. Jeżeli zgody związku na wypowiedzenie nie będzie, pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie i utrzymać zatrudnienie związkowca.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik jest w okresie wypowiedzenia i zwalniamy go z obowiązku świadczenia pracy. Czy możemy bez zgody pracownika cofnąć takie oświadczenie? Na przykład po to, aby udzielić urlopu?

czytaj więcej »

Zastosowanie ulgi dla młodych wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz kosztów uzyskania przychodów z osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia. Poznaj stanowisko resortu finansów i zastosuj podane przykłady w codziennej pracy.

czytaj więcej »

Może być tak, że w związku z „odmrażaniem” działalności zakładu pracy pracownicy przez część miesiąca będą zatrudnieni w ramach przestoju ekonomicznego, a przez kolejną część – wykonywali pracę w obniżonym wymiarze. Jak wtedy ustalić i rozliczyć ich wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Specjalna ustawa z 31 marca 2020 r., mająca przeciwdziałać skutkom epidemii COVID-19, czasowo podniosła roczne limity zwolnień z podatku dochodowego niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Wysokość zwolnienia zależy od rodzaju i źródła finansowania świadczenia. Sprawdź, jak dokonywać rozliczenia świadczeń po zmianach w zakresie limitów podatkowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika przy jego zatrudnianiu (albo i od pracowników już zatrudnionych) oświadczenia o tym, czy pracownik chorował na COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną lub przechodził kwarantannę (z podaniem dat)? Motywujemy to względami bezpieczeństwa.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy porozumienie z przedstawicielami załogi dotyczące skrócenia czasu pracy z tarczy antykryzysowej, powiązane ze zmniejszeniem wynagrodzenia, obejmuje również pracownika, któremu jeszcze przed zawarciem porozumienia wypowiedziano umowę o pracę i obecnie przebywa on na 3-miesięcznym wypowiedzeniu? Co z odprawą – czy również może być obniżona? Dodam, że zwolnienie dotyczy pracownika w firmie zatrudniającej ponad 100 osób, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i zwolnionego w trybie indywidualnym. Rozwiązanie umowy następuje z powodów leżących po stronie pracodawcy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy sprawującej opiekę nad bliźniętami w marcu 2017 r. udzieliliśmy urlopu wychowawczego na okres do 29 sierpnia 2021 r. Dzieci z dniem 1 września 2020 r. rozpoczną uczęszczanie do przedszkola. Czy pracownica powinna wrócić do pracy z dniem 1 września 2020 r. i przerwać urlop wychowawczy?

czytaj więcej »

Pytanie: W oparciu o przepisy tarczy antykryzysowej z dniem 1 kwietnia 2020 r. obniżyliśmy pracownikom etaty i wynagrodzenia o 20%. Wysłaliśmy kopię porozumienia zawartego z pracownikami do PIP. Jednak od 1 maja br. część z pracowników będzie miała z powrotem 100% etatu i wynagrodzenia (okazało się, bowiem, że pracownicy produkcji muszą powrócić na cały etat już od maja, a nie jak wcześniej zakładaliśmy – lipca 2020 r.). Czy w związku z tym również powinniśmy poinformować inspekcję pracy o tym fakcie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki cywilnej, kiedy jest to jego jedyna działalność, może się ubiegać o udzielenie pożyczki bezzwrotnej z PUP w ramach tarczy antykryzysowej? Czy z wnioskiem ma wystąpić wspólnik czy spółka? Co w sytuacji jeśli poza działalnością spółki, przedsiębiorca prowadzi jeszcze jednoosobową działalność gospodarczą, czy może ubiegać się o pożyczkę dwukrotnie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w przypadku polecenia pracy zdalnej z powodu COVID-19 przysługuje pracownikowi nadal ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, jeśli faktycznie samochodu prywatnego do celów służbowych z powodu pracy zdalnej nie używa?

czytaj więcej »

Pytanie: Chciałabym zasięgnąć porady, czy można a jeżeli tak, to  jakie dokumenty musi dostarczyć pracownik ubiegający się o włączenie lat pracy w gospodarstwie rolny (najpierw pracował i  opłacał składki jako domownik, a później przejął to gospodarstwo od rodziców i nadal opłacał składki) do stażu pracy czy w związku z tym należy się pracownikowi wyrównanie za wysługę lat , jeśli tak to :  na jakich zasadach (czy dodatek należy wyliczyć do wynagrodzenia zasadniczego obowiązującego w poprzednich latach w danym zakładzie pracy gdy nabył prawo do dodatku) i za jaki okres  należy się wyrównanie urlopu wypoczynkowego (chodzi o roszczenia pracownicze do 3 lat wstecz). W urzędzie gminy nie otrzyma zaświadczenia o pracy w gospodarstwie ponieważ nie prowadzono ewidencji.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie odnośnie kosztów uzyskania przychodów pracownika zatrudnionego na dwóch etatach w jednej firmie. W naszej firmie jest pracownik zatrudniony na 1 etat na stanowisku asystenta i 1/4 etatu na stanowisku kierowcy. Czy koszty naliczamy z obu stosunków pracy? Czy na wniosek pracownika możemy naliczać z 1 etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik samorządowy rozwiązał umowę z dniem 25 marca 2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. W tym dniu jego staż pracy wynosił 39 lat i 1 dzień. Czy należało wypłacić nagrodę jubileuszową za 40 lat? 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jednostki budżetowe (gminny ośrodek pomocy społecznej) mogą skorzystać ze zwolnienia ZUS? Zatrudniamy 7 pracowników na cały etat i 3 pracowników na umowę zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje wątpliwości dotyczą uwzględnienia dodatkowych składników wynagrodzenia, tj. prowizji za wyniki sprzedaży pracownika czy premii uzależnionej od wyników pracy pracownika. Czy składniki, które w okresie epidemii zostały zawieszone, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku przy naliczeniu wynagrodzenia, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego (wypłacanego już przed wybuchem epidemii)? Czy należy przeliczyć na nowo podstawę wymiaru zasiłku dla osób przebywających na zasiłku macierzyńskim, którzy mieli uwzględnioną prowizję w podstawie wymiaru?

czytaj więcej »

Pytanie: Rada miejska uchwałą powierzyła wykonanie inkasa opłaty targowej inkasentom z imienia i nazwiska. W uchwale określiła, że wysokość inkasa wyniesie 10% od inkasowanej kwoty. Jeden z inkasentów jest naszym pracownikiem, a drugi osobą u nas niezatrudnioną. Inkasenci nie prowadzą działalności gospodarczej i są zatrudnieniu na umowę o pracę. Czy z tymi osobami powinna zostać zawarta umowa zlecenie? Jak powinna być oskładkowana i opodatkowana? Czy pobieranie inkasa powinno mieć formą wynagrodzenia agencyjno-prowizyjnego? Czy wynagrodzenie to jest obciążone składkami do ZUS i podatkiem? Czy pobieranie inkasa powinno mieć inną formę wynagrodzenia niż umowa zlecenia i wynagrodzenie agencyjno-prowizyjne. Jeżeli tak, to jakie i czy obciążone będzie wtedy składkami do ZUS i podatkiem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wraca do pracy po urlopie wychowawczym, który trwał od 19 kwietnia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. Od 1 maja 2020 r. wystąpiła o zmianę etatu na 3/4 i równocześnie złożyła wniosek o zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 od 1 do 24 maja 2020 r. Jak w jej sytuacji ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Jakie informacje podaję na druku Z-3 – czy wyłącznie wskazuję miesiąc maj 2020 i kwotę wynikająca z umowy o pracę obniżoną proporcjonalnie czy 12 poprzedzających miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy różne opinie w naszej organizacji co do tego czy studentom na umowach cywilnoprawnych należy się postojowe. Uprzejmie proszę o interpretację.

czytaj więcej »